Kupujem Grand Scenic - koji motor odabrati

Kupujem Grand Scenic - koji motor odabrati

Namjeravam kupiti Grand Scenic III. Trenutno se dvoumim oko jačine motora.
Zadnjih 6 godina vozim Scenic II, 1.9 dCi 88kW (120 KS).
E sada, ima nekoliko modela motora oko kojih se dvoumim: 105 KS, 110 KS i 130 KS. Za ovaj prvi se bojim da je preslab za ovoliko auto.
Šta mislite koliko ću razliku osjetiti ako se odlučim za varijantu od 110 KS - hoće li puno slabije vući? Koliko vidim, težina za Grand Scenic III je manja u odnosu na Scenic II.
Na šta bih još mogao obratiti pažnju?
Kako biste se lakše uključili, evo jedan link za poređenje sva tri modela:
http://automobilio.info/en/compare/7491/16366/16367/16371/
Drugo pitanje - da li je "chipovanje" rješenje za povećanje snage u slučaju da odaberem slabiji motor?
Treće pitanje - šta preporučujete kao zaštitu?
Unaprijed se zahvaljujem.
icon_e_smile.gif
 
Poslednja izmena:
Član
Prvo pitanje: 130
Drugo pitanje: obavezno cip.
Trece pitanje: mehanicka, tipa Zeder, a alarma danas ima kvalitetnih dosta, iskreno, Selva je Dottore za to, Pasalic izrada kljuceva, Banjaluka.
Usput, covjek radi i cip tuning.
 
Član
Tajj sto ti vozis po meni je najbolji motor,e sad za to vece cudo ne znam imal isti u ponudi ako nema onda 130 i optimum chip i miran.
 
Chipovanje po meni ima smisla i potrebe eventualno ako bih izabrao 110 KS motor, za 130 KS varijantu mislim da nema smisla. Ovaj motor od 120 KS odlično vuče i spreman je potegnuti vrlo dobro (doduše na nešto lakšem autu - obični Scenic je za oko 150 kg lakši od Grand verzije).
Koliko se dobija KS na chipovanju i kakve su negativne posljedice? Jel to uobičajeno na motorima 1.5 l?
 
Poslednja izmena:
Dobijes 30ks, a sto se tice stete, mozes ga sjebat i bez chipa
Ja svako auto chipujem,bilo da je 100 ili 200ks npr
 
Član
Chipovanje po meni ima smisla i potrebe eventualno ako bih izabrao 110 KS motor, za 130 KS varijantu mislim da nema smisla. Ovaj motor od 120 KS odlično vuče i spreman je potegnuti vrlo dobro (doduše na nešto lakšem autu - obični Scenic je za oko 150 kg lakši od Grand verzije).
Koliko se dobija KS na chipovanju i kakve su negativne posljedice? Jel to uobičajeno na motorima 1.5 l?

Ljudi voze auto od 200ks pa opet chipuju kad vec moze i bolje,sto ne bi imalo smisla :p
 
Top