Kupovina polovnog automobila

Kupovina polovnog automobila

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
iako vas vecina zna ove fore kod kupovine..da ja ipak stavim ove savjete sto sam nasao za one koji namjeravaju kupiti polovno auto..

Vanjski pregled

- Nikada nemojte pregledavati automobil po noći ili u sumrak, obavezno pregledavajte na danjem svijetlu jer biste inače mogli propustiti mnogo stvari. Uzmite knjižicu vozila te pogledajte godinu proizvodnje i usporedite broj šasije sa onim na automobilu. Dobro pogledajte da «limić» sa brojem šasije nije naknadno varen, mijenjan ili da su slova različitih veličina. To upućuje na to da je automobil ukraden. Na svakom staklu ima oznaka sa par brojeva, jedan od njih je i broj kojim je označena godina proizvodnje. Stakla moraju sva biti istog godišta, a ako nisu to je jedan od znakova da je automobil bio lupan. Pregledajte oznake na farovima, također moraju biti iste godine kao i automobil.. U slučaju da automobil ima elektronsko podešavanje visine farova, a ono ne radi niti na jednom faru, vjerovatno su razbijeni pa su stavljeni rezervni ili korišteni bez motorčića. Ukoliko je far ili bilo koje staklo malo napuklo, tra?ite spuštanje cijene, jer takav automobili ne će proći tehnički pregled, a ne će izdr?ati zimu bez da se pukotina jako ne proširi.

Unutrašnjost

- Sjednite u automobil te pomičite ručice za žmigavce i brisače. Ako zapinju provjerite šrafiće na upravljaču , da li se vidi da su dirani, jer najčešće ručice zapinju baš zbog toga što većina majstora kada skida kilometra?u ne zna složiti nazad te ručice. Provjerite bravu na upravljaču, da li je izlizana, da li je oštećena jer ako je izlizana to upućuje ili na popriličan broj kilometara a ako je i oštećena vrlo je lako da je automobil ukraden.

- Zavežite se pojasom i provjerite da li pojas ide lagano te da li se nakon vezanja sam vraća nazad ili ga morate gurati. Ako se ne vraća postoji mogućnost da su zatezači pojasa otišli, što je najvjerovatnije još jedna posljedica od nekakve nesreće. Ukoliko je automobil novijeg godišta gotovo sigurno će imati zračni jastuk. Ukoliko na instrumentnoj ploči svijetli znak za airbag nakon paljenja motora, a prodavač kaže da automobil nema zračni jastuk onda je nekada imao, odnosno da je bio aktiviran prilikom udesa, te da novi nije ugrađen.

- Vrlo je važno da pogledate na instrumentnu tablu i utvrdite da li se kilometraža «kreće», da se nije slučajno desilo da je sat stao jer su vrlo skupi. Najčešće stanu baš kada se skida kilometraža pa se polomi jedan od zupčanika. Što se tiče analognih kilometar satova pogledajte da li brojevi stoje u ravnini ako je suprotno vjerovatno je vraćana kilometraža, te ako su zavrtnji koji drže instrument tablu osteceni, pretpostavka je da je skidana. Obratite pažnju i na paljenje signalnih lampica. Lampica vazdušnih jastuka treba da se upali pri davanju kontakta i potom da se ugasi poslije nekoliko trenutaka. Ali, obratite pažnju da se lampice za AIR BAG, ABS i ostale ne gase istovremeno! Ukoliko je to slučaj, sva je prilika da je neko intervenisao ispod instrument table i spojio ih na isti vod. Svaka lampica ima svoj trenutak koji je definisan završavanjem testa koji sprovodi računar. Servisi sa dijagnostičkim jedinicama u prilici su da vam daju informaciju o jastucima koji su aktivni u njegovoj memoriji, kao i stanju ostalih sistema.

Ukoliko automobil ima centralno i podizače prozora, isprobajte ih. Podizači ne smiju cviliti i moraju stalno dizati prozore istom brzinom. Ukoliko pri kraju zapinju i usporavaju, motorčići su na izdisaju. Centralno zaključajte i slušajte zvukove. Sva vrata se moraju zaključati odjednom, u isto vrijeme. Ako se jedna čuju sekundu kasnije znači da kod njih nešto ne valja. Provjerite i da li se sva vrata zaključaju, a i gepek. Kod automobila koji imaju «šiber», tj. otvor na krovu, obavezno isprobajte da li pušta vodu, jer većina nakon 3-4 godine počne propuštati vodu kroz brtve, ista stvar vrijedi i za kabriolete, ukoliko su stariji od 3-4 godine, vjerojatno je krov negdje oštećen te obavezno isprobajte propušta li vodu.

Motor

Upalite automobil i podignite poklopac motora. Motor treba raditi mirno, u istom ritmu bez oscilacija u broju okretaja.

- Savremeni dizel motori sa direktnim ubrizgavanjem (oznaka HDi, TDI, CRDi, CDI, JTD...) troše manje i agilni su poput benzinaca, međutim, zahtjevaju gorivo visokog kvaliteta! Ovakvi motori imaju mnogo više problema sa našim gorivom nego motori klasične koncepcije – naš Euro dizel nije ravan evropskom. Dovoljan dokaz takvoj tvrdnji jeste nepriznavanje velikog broja kvarova u garantnom roku od strane proizvođača upravo iz ovog razloga.

- Motori sa turbinama po pravilu imaju bolje pogonske karakteristike, ali je turbina dio koji se takođe upotrebom troši i nakon određenog vremena traži reparaciju. Turboprehranjivani motori su jače termički i mehanički opterećeni i imaju više delova, pa su generalno zahtevniji za održavanje.

- Test stanja turbine: skinite crevo usisnog voda na mestu turbine. U slučaju da u crevu ima ulja ili čađi (kod motora sa recirkulacijom), remont turbine je blizu.

- Boja izduvnih gasova, odnosno, izlazne cijevi izduvnog lonca (auspuha), može pružiti informaciju o stanju motora. Ukoliko je dim sive boje, sagorevanje je loše, odnosno nepotpuno, pa dolazi do isparavanja nesagorjelog goriva u izduvnoj cijevi Ukoliko je dim crne boje, postoje problemi sa povećanom potrošnjom ulja. Motor sa dobrim sagorevanjem ne bi trebao da ima vidljiv dim na izduvu, no pri tom treba isključiti vremenske prilike niskih temperatura kada se vidi vodena para.

- U slučaju da je silikon na spojevima motora (kartera ili glave sa blokom) crvene boje ili providan, motor je otvaran, a za to je postojao jak razlog – fabrički silikon je bele boje.

- Jedan od najskupljih dijelova koji vam može upropastiti završenu kupovinu je pumpa za gorivo. Da biste je isprobali, pritisnite gas skoro do kraja, pa ako nema ravnomjernog razvoja zvuka, nego motor ubrzava obrtaje u trzajima, pumpa nije ispravna.

- Pregled motora treba obavezno da uključi mjerenje stepena sabijanja (kompresije) i vizuelni pregled svjećica. Da li prekomjerno troši ulje i kakvo je sagorjevanje. Posredno mogu ukazati i na probleme sa ubrizgavanjem goriva, odnosno, karburacijom. Potrošen motor zahtijeva skup opravak. Bilo kakvo kucanje ili škripanje iz prostora za motor treba definisati - od škripavog remena, što je banalno, do potrošene servo pumpe ili poderanog ležaja na koljenastom vratilu što već nisu bezazlene stvari.

- Obavezan je i pregled čepa za ulje, bjeličasta emulzija znači prodor vode u motorno ulje. Kompenzaciona posuda za hladjenje i tečnost za hladjenje ne smiju imati tragova ulja koji ukazuju na prodor ulja u sistem za hladjenje.

Transmisija

- Mjenjač i kvačilo su osjetljivi sklopovi. Za klasično kvačilo je poznat jednostavan test - ubaciti u direktnu brzinu i lagano pustiti kvačilo. Ako se motor ne ugasi, kvačilo je potrošeno i traži zamjenu. Svako krčanje iz mjenjača, lagani udarci prilikom ubrazanja ili usporenja govore o istrošenosti zupčastih snopova i/ili sinhronih prstenova.

Oslanjanje

- Istrošenost amortizera bitno utiče na “držanje” puta. Ukoliko su amortizeri loši, potrebno ih je zamjeniti, a to košta. Stoga, provjjerite amortizere prije kupovine i to tako što ćete svojom težinom potisnuti karoseriju prema jednom točku i pustiti. Karoserija bi trebala da se vrati u početni položaj i da se odmah zaustavi.

- Takodje, ležaje provijerite tako što ćete uhvatiti gumu kao volan u položaju "15 do 3" ili "10 do 2" (kako vam više odgovara) i cimajte točak. Ako ima "lufta", otišli su ležajevi točka.

Pneumatici

- Ukoliko su pneumatici istrošeni više sa jedne strane, trap nije dobro centriran ili u njemu postoje zazori.

- Potrošenost pneumatika je dobar indikator vjerodostojnosti pokazivanja brojača kilometara. Njihova kupovina je i veliki izdatak, a kupovina dobrih je još veći. Pneumatici su ključni elemenat za sigurnost vožnje i pogrešno mjesto za štednju. Provjerite DOT broj (trocifreni broj gdje su prve dve cifre sedmica u godini, a zadnja predstavlja godište). Odnos potrošenosti pneumatika i godište vam daje dobru ideju koliko je vozilo prelazilo godišnje. Pneumatici gube na kvalitetu starenjem, te pneumatik star 7-8 godina nije bezbjedan bez obzira na broj predjenih kilometara ili stanje profila - planirajte kupovinu novih.

Ponašanje u vožnji:

- Probna vožnja je kod polovnih vozila daleko važnija nego kod novih. Pored ponašanja motora, u njoj se mogu osjetiti rad mjenjača, spojnice (kvačila), kočnica, upravljača, ležajeva... Stoga, obratite pažnju na reakcije vozila i načuljite uši.

- Evo malog testa za elemente oslanjanja: na ravnom delu dobrog puta ubrzajte vozilo do nekih 50 km/h, pritisnite papučicu kvačila, pustite volan i polako kočite do zaustavljanja. Ukoliko auto ne povuče na stranu, već se zaustavi u pravcu, trap je u dobrom stanju. U suprotnom, postoje zazori ili treba da se uradi optika (centriranje) trapa.

Ostali saveti

- Preporuka je da uvek prvo pustite vlasnika da vas provoza da vidite kako vozi, kako se ponaša, detaljno ga ispitajte o održavanju auta. - Prilikom kupovine automobila koji imaju kodirani ključ i "imobilajzer", obavezno tražite od vlasnika i rezervni ključ (obično je crvene boje) koji sadrži kod. To će vam pomoći da kasnije po potrebi izradite rezervni ključ i kodirate ga. Ukoliko se ključ ne kodira, sa njime je moguće otključati vrata ali ne i startovati motor, što baš i nije od velike koristi.

- Ljeti je lako proveriti funksionisanje klimatizacionog sistema, ali kada su temerature niže od 15 C, teško je reći odakle potiče hladan vazduh u kabini. Postoje dva testa za provjeru rada klime. Ako je dovoljno vlažan vazduh toga dana, pustite da vam se tokom vožnje zamagle stakla, a zatim uključite klimu na najhladniji stepen. Ako klima pravilno funkcioniše, trebalo bi da odmagli stakla, zato što je vazduh klime suv. Ukoliko vremenski uslovi za ovakav test nisu odgovarajući, uvek ostaje drugi način, kojim doduše ne možete provjeriti stanje rashladnog gasa u sistemu (čija dopuna nije toliko skupa), ali možete proveriti funkcionisanje kompresora. Upalite auto, i pustite malo da radi, obratite pažnju na zvuk motora (tj. na ler gas) i na broj obrtaja. Kada uključite klimu, posle nekoliko trenutaka bi trebalo da se promeni broj obrtaja (zbog konzumacije energije od strane pokrenutog kompresora klime). Takođe, ispod otvorene haube trebalo bi da se čuje zvuk "cak". Tada ste sigurni da bar kompresor radi, što je i najskuplji deo sistema klimatizacije. - U najvećem broju slučajeva, kada automobil ima kuku znači da je vukao prikolicu, a to opet znači da je motor bio dodatno opterećen. Taj podatak je naročito bitan za motore manje snage i turbodizele zbog dodatnog opterećenja koju trpi turbina. - I na kraju da zaključimo, nikad nemojte kupiti vozilo ma koliko vam se činilo dobrim i povoljnim bez prethodnog konsultovanja sa stručnim licem.

I što je najbitnije OBAVEZNO provjerite ispravnost dokumentacije automobila kod nadležnih organa, da vam se ne bi desilo da kupite ne regularno vozilo.
 
Član
dobra tema i ja sam isto stavio neke savjete za kupovinu polovnjaka ali se to zagubilo naću ja pa kopirati ovde pa se tema može staviti pod sticky ?
 
Član
neki dan sam gledao golfa 5 2004 god. 1.5 16V made in germany,ali mu na blatobranima i vratima pise made in italy,dali je to auto u redu cijena mu je 12000€
 
Član
mato19E je napisao(la):
neki dan sam gledao golfa 5 2004 god. 1.5 16V made in germany,ali mu na blatobranima i vratima pise made in italy,dali je to auto u redu cijena mu je 12000€

neznam kako to sad piše,ali viđo sam auta što dovezu jedan far made in germany drugi odnekle drugo :D,ljudi slupju pa stave jeftinije djelove
 
Član
mato19E je napisao(la):
neki dan sam gledao golfa 5 2004 god. 1.5 16V made in germany,ali mu na blatobranima i vratima pise made in italy,dali je to auto u redu cijena mu je 12000€
to nista ne mora znaciti... kao da se mora svaki dio novog auta proizvesti u Njemackoj...
 
Član
Domisljata tema svaka cast,malo se nacitas ali korisno.Jos jedanput cestitka za temu.pozz
 
mato19E je napisao(la):
neki dan sam gledao golfa 5 2004 god. 1.5 16V made in germany,ali mu na blatobranima i vratima pise made in italy,dali je to auto u redu cijena mu je 12000€

VW i Audi na svakom i najmanjem dijelu auta imaju svoj znak, ako je taj dio original, a iz Italije se uzimaju jeftini zamjenski dijelovi.Provjereno na mom Audiju, takodje sto je bilo udareno pa zamijenjeno, pise made in Italy.Sve ostalo apsolutno ima znak vw i Audi.Tako da je to auto 99% bilo udareno, osim ako nema neke cudne fix ideje da mijenja dijelove na novom autu...
 
Član
dobro je da si postavio ovu temu i dobro je da raja vise pazi kad uzima aauto jer se prije par godina meni to isto desilo ... zvao momka citav dan i onda dodje u sumrak da gledamo auto i ja naravno nisam nista vidio ... i konto evo extra auto i uzmem ga naravno.Nisam vidio par sitnica koje bi naajvjerovatnije vidio po danau al srecom sve u svemu auto je bilo dobro :) Uglavnom ne nasjedajte na te jeftine fazone i cuvajte se svercera ... ako malo duze popricate sa njima ispircat ce vam 5 razlicitih verzija odakle je auto i zasto se prodaje :)
 
Član
normala je napisao(la):
dobro je da si postavio ovu temu i dobro je da raja vise pazi kad uzima aauto jer se prije par godina meni to isto desilo ... zvao momka citav dan i onda dodje u sumrak da gledamo auto i ja naravno nisam nista vidio ... i konto evo extra auto i uzmem ga naravno.Nisam vidio par sitnica koje bi naajvjerovatnije vidio po danau al srecom sve u svemu auto je bilo dobro :) Uglavnom ne nasjedajte na te jeftine fazone i cuvajte se svercera ... ako malo duze popricate sa njima ispircat ce vam 5 razlicitih verzija odakle je auto i zasto se prodaje :)

:cool::cool::cool:

Tako je i meni čovjek ispričao prvo da mu trebaju pare jer hoče da preseli, pa kasnije kaže zvao ga sin pita jeli prodato auto, kaže nema para a hoče da kupe neko auto u njemačkoj.... poslije čak govori kao treba mu dio para za neku zemlju pa hitno mu.... puni su šverceri tih nekih priča:lol:

Tema je za 10;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top