Kupovina: Fiat Stilo 1.9 JTD vs Renault Megane 1.9DCI

Kupovina: Fiat Stilo 1.9 JTD vs Renault Megane 1.9DCI

Član
Stilo ti nije skup sto se tice odrzavanja samo trebas na dobar primjerak naletiti

Dijelovi za veliki servis su 430 KM ako je vec odradjen onda je OK
Sto se tice ostalih dijelova nisu skupi
Ja sam sa svojim 70 000km presao, za to vrijeme odradjen veliki servis, mijenjan senzor neki obrataja radilice, termostat , disk plocice i sajle rucne na trapovima jos nista nisma mijenjo, od elektronike standardno zeza vaga od zracnog jastuka posto je kod mene starij model nisam je nikad ni napravio svijetli jos uvijek lampica od greske :D ostalo ne zeza hvala Bogu nista
 
Član
bravo 16V odlican ti je post, cak sam i ja nesto novo naucio u vezi stila...

Ja sam do sad 3 imao, sve su dizeli sa 85 kw, sto se tice voznje i polozaja vozaca meni se svidja, taj auto ima nekog sportskog duha u sebi, ja licno megana nebi pogledao pored stila sa dvoja vrata. Oba auta su tu negdje sa odrzavanjem,kugle krajnice, limarija i razne sitnice itd...., ali je stilov motor pouzdaniji
 
Član
Po meni je Stilo u JTD formatu toliko mnogo auta za tako malo para.
Po meni STILO bilo mi je u familiji jedan JTD nije bio u idealnom stanju ali je taj auto sve trpio i nije se zalio.
Naglasavam nemoj zakljucak zasnivati na mom postu ali eto moje misljenje iz veoma siromasnog iskustva s tim autom.
 
Član
RockStar je napisao(la):
dellas je napisao(la):
Ako i 307 dolazi u obzir to ti je sigurno najbolji izbor. Kvalitetniji su materijali puno, pouzdan je jako i lako se prodaje. Jedino sto bih ja isao na benzinsku varijantu + plin, jer je mnogo jeftinija za odrzavanje a vrlo su pouzdani. I HDi je jako pouzdan samo ovaj od 66kw je mnogo lenj.

Ma kod 307ice je jedino problem što je malo skuplja. Imam 6000 za auto + za registraciju. Stilo se može uzeti bez problema, Megane malo teže, ali može, 307 puno teže. Verzija od 66KW mi ne odgovara, plin ne dolazi u obzir, i onako mjesta u gepeku ima za 2 kofera samo.
Tesko da ces nac za te pare stila da valja mozda benzinca ili kakvog stranca sa dosta kilometara a o autu ima dosta tema na forumu tako da je suvisno pricati nije to bas za svakog auto i za ljude sa slabim zivcima.
Koliko ga platis toliko ces i dobiti dobro otvori oci kad budes kupovao moja preporuka punto kakav dobar sa multijet motorom jeftinije odrzavanje a u boljem stanju i sigurnijom kilometrazom.
Nego da uzmes stila pa kasnije bude joj sto se ovo kvari rupa bez dna.
Megan ti malo manje trosi sa ovim 1.5dci nego stilo sa 115ks ako je ok megan sam vozijo i prvo sto se meni desilo kad sam ulazio kako ulazim je da sam glavom udario u onaj dio iznad vrata stvar je takva da je pod u megana podignut i jos je tu sjedalo tako da moras razmisliti kako ces uci osjecaj za volanom mi je odlican i auto je pravljeno po meni za manje ljude mislim nize.
Stila imam pa ti necu puno o njemu pricati imas na forumu ako te nesto zanima pitaj;) sretno sa kupovinom i javi sta si uzeo:cool:
 
Član
Dzoni3 je napisao(la):
Znam da je hidraulicni druk (potisni ) lezaj za megana , oko 400KM

Rek'o komšijinog tetka sestrić da su Francuzi skupi za održavat' :lol:

Hidraulički druk ležaj org. Renaultov kat. broja 30 62 016 83R dođe 293,40KM a zamjenski Valeov 804526 dođe 93,20KM , čisto da ne bude rekla , kazala...

A generalno JTD je bolja opcija , zbog niže nabavne cijene i svog već opjevanog motora , koji bolje trpi loše gorivo i nemarnije održavanje , a Megane mi je dizajnerski (što je lična stvar) ljepši i ima finiju unutrašnjost.

1.9 dCi je jako dobar motor , ali su ga uništili predugi servisni intervali (30.000km)
pa im uslijed lošeg ulja stradavaju turbine , leteći ležajevi , pozačepljaju se uljni kanali i povrati uljnih para , pa krenu jesti ulje.
Uz izmijenu ulja 10-15.000km neuništiv motor , nema problema kao 1.5 dCi sa Delphi ubrizgavanjem jer ima Bosch sistem ubrizgavanja.
Mada bi ja , ako bi uzimao Megane dizela, uzeo bi 1.5dCi sa 76/78kw i 6 brzinskim mijenjačem , on nema problema sa ubrizgavanjem kao oni slabiji 1.5 , jer ima Siemens sistem ubrizgavanja , a motor je konstrukcijski dosta bolji od 1.9 , dobro ide i ima izuzetno malu potrošnju i dosta tiši od 1.9.


Ni jedan ni drugi a kao i većina auta novije generacije nisu imuni na el. grreške , ali se na to ne može uticati , to je neka cijena progresa.

Što se redovnog održavanja tiče , to je otprilike isto možda u par maraka razlike
 
Član
Još jednom hvala svima na odgovorima.

Ja sam se na kraju, tačnije juče, odlučio na Renault 1.9dCi ali ne Megane nego Lagunu, i to karavan, 2002. godište.
Prešla je puno, ako računi nisu lažirani redovno je sve servisirana, a što se tiče motora bar za sad je sve O.K. Ide super, a prosječna potrošnja normalne vožnje Tuzla-Sarajevo (2 sata) danas je bila 5.8 litara.
 
Član
pa nisi mogo gore izabrat, reno laguna je jako udoban i lijep auto al kad ti krenu kvarovi,to auto je jedno od najkarljivi auta koja su tad proizvedena 01-03 , ima da sam sebi pojedes muda,

nek ti je sa srecom ,nek tvoja makar bude iznimka;)
 
Član
Dizel, karavan. ufff. Prijatelj prije pola godine kupio lagunu 1.9 dci. Snašlo ga je zakazivanje turbine, problemi sa ubrizgavanjem, razne popravke. Za taj period je utrpao jedno 2000 km u auto. Izgleda da ga čeka i otvaranje motora. Bolje bi prošao sa nekim v8 benzincem kada se sve zbroji :D
 
Član
ovo je njemacki Auto Bild je u saradnji sa nezavisnom Asocijacijom za tehničku kontrolu (TUV) izdao listu

Automobili starosti 8-9 godina
1. Porsche 911 (8,8)
2. Toyota Avensis (9,9)
3. Honda Jazz (10,7)
4. Toyota RAV4 (11,3)
5. Subaru Forester (11,4)
6. Toyota Corolla (12,9)
7. Mazda MX-5 (13,4)
8. Mazda 2 (14,2)
9. Ford Fusion (14,6)
10. VW Golf (15,6)
Toyota Yaris (15,6)

78. Fiat Doblo (31,5)
79. Renault Clio (31,7)
80. Mercedes M-Klasse (32,0)
81. Ford Galaxy (32,6)
82. VW Sharan (33,2)
83. Alfa Romeo 147 (33,8)
Renault Kangoo (33,8)
85. Renault Laguna (34,2)
86. Fiat Stilo (35,6)
87. Chrysler PT Cruiser (36,8)

Automobili starosti 10-11 godina (2002-03)
1. Porsche 911 (11,0)
2. Toyota RAV4 (14,2)
3. Mercedes SLK (16,9)
4. Toyota Corolla (18,1)
5. Toyota Yaris (18,3)
6. Toyota Avensis (19,3)
7. Mazda MX-5 (19,7)
8. Suzuki Jimny (21,0)
9. VW Golf (21,2)
10. Audi A2 (22,4)
...
60. Mercedes M-Klasse (35,5)
61. Alfa Romeo 147 (35,6)
62. Alfa Romeo 156 (36,5)
63. Chrysler PT Cruiser (36,6)
64. VW Sharan (37,2)
Renault Laguna (37,2)
66. Renault Kangoo (37,7)
67. Ford Ka (37,8)
68. Ford Galaxy (38,8)
69. Fiat Bravo/Brava (38,9)

veci postotak je naravo gori, eto sad skontaj sta si uzeo
 
Top