kupovina auta??

kupovina auta??

Član
Planiram da kupim auto koje je uvezeno na povlasticu.
Registrovano je, medjutim vlasnik mi govori da trebam platiti i porez na auto...
Moze li mi neko objasniti sta ce me docekati ako ga kupim??
Koliko cu jos morati iskeširati, i dali cu imati preoblema nekih??
 
Član
mnogi rade tako sto kupe auto, naprave ugovor, ali ne prevode na sebe odmah, nego cekaju da prodju 3 godine od uvoza i da taj vlasnik ostvari pravo na prodaju. do tad voze sa punomoci. u protivnom ako ga neko proda unutar te 3 godine, sto je vjerovatno slucaj kod tebe, potrebno je platiti carinu i porez
 
Super Moderator
Vjerovatno te taj sto prodaje auto ne zna pa se boji da auto ostane na njemu zbog kazni i sta ja znam al on tebi napravi punomoc i ti mozes gdje hoces s tim autom al kad ga treba registrovat morat ces opet zvati tog lika itd... Zavisi kako ko, neko ne da da auto ostane na njemu kad ga proda
 
Član
Frende sumnjam ja da ti njega mozes legalno vozati. Jer da ti treba samo punomoc za vozanje onda bi moglo doci do zloupotrebe invalidskih povlastica. Raja bi uvozila auta i kupi povlasticu za 200 km i izbjegne 2-3000 km carine i poreza. ;)
 
Moze 100%, vozio takvo auto, 2 godine, drzao ugovor i punomoc u autu, ali nikad niko mi nije trazio, a zaustavljali su me, prelazio sam i granicu itd... niko nista.

Prije nego li smo isli da ga uzmemo, provjerili smo, i receno nam je da moze, samo se ne moze prevesti, jedino da platis te dazbine....
 
Super Moderator
U biti to jeste krsenje zakona al radi se to kod nas oduvijek i radit ce se zauvijek
Ja sam puno auta imao na povlasticu isao svuda, preprodao ih itd....
 
Član
ne znam zašto bi bilo kršenje zakona,ako mi napravi punomoć...
kupoprodajni ugovor nemam potrebe nikad pokazivati policiji ako imam punomoć..
a zar se ne moze napraviti punomoć i za registraciju, tako da ne trebam vlasnika...
Znam kad sam bio mladji, pa vozao auto od starog, napravio mi punomoć da mogu preko grane, i tamo je pisalo da mogu i registraciju raditi, čak ga i prodati....
 
Super Moderator
Jest al to auto nije bilo na povlasticu zato si ga mogao i reistrovati i prodati
Pa eto tako nekako je po zakoni da ne mozes prodati auto na povlastici al to se radi i to svi znaju tako da niko ne zeza.. Otidji u policiju i raspitaj se mozda grijesim
 
Član
Normalno da mozes vozitna punoc samo ne mozes prevest auto dok ne istekne povlastica ili dok ne platis porez. Ako odlucis ti da prodas auto moras opet kontaktirat vlasnika povlastice da pravi punomoc na drugu osobu a svoju punomoc pocjepas
 
BHT Ovisnik
ma mozes normalno voziti sta vam je,samo punomoc... mi smo prije 5 godina proadli povlasticu jer smo jos radili kucu i trebao novac,ionako ga nije bilo za novije auto i covjek bez problema vozi,dođe kazna starom ako uslika,ovaj plati i to je to, sve da nece da plati mozes mu uzeti auto,logično... susjed je isto tako prodao nasoj kumi prije 4 godine,nikakvih problema,preko granice stalno i sve,samo ga prosle godine ona prebacila na sebe... kolega mi je kupio bmw-a isto tako prosle godine negdje u Bosni,auto na povlastici,bio znatno jeftiniji i normalno voza,uvijek preko granice i sve,samo punomoc odradi kod notara i ne sekiraj;)
 
Član
Po zakonu, vozilo na povlasticu moze voziti samo onaj na koga povlastica glasi ili bliznji clanovi, ukoliko nositelj povlastice nije u mogucnosti da vozi.

U praksi, ljudi prodaju povlastice ili auta uvezena na povlasticu. Novi vlasnici voze auta na punomoc, i nemaju nekih problema. Medjutim, prije nekih 10 godina je napravljena akcija od strane policije, gdje su provjeravani svi ti koji voze na punomoc, i privemeno je oduzeto dosta vozila. Vlasnici su morali placati dadzbine, kako bi im bila vracena vozila. ovo je info iz prve ruke, jer je prijatelj kupio povlasticu, uhvatili ga u toj akciji i na kraju je morao platiti i dadzbine.
 
Top