kracenje opruga

kracenje opruga

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
ma mozez i kratit jest da ce malo da skace po cesti kad dodje na rupu malo ce da amortizuje ali zato kupis 6KM 4 gumice i stavis i nema amortizovanja..... ili ako kupis naprimjer 16 gumica onda nemoze da amortizuje nema sanse
 
mtopic je napisao(la):
Po ko zna koji put ... :icon_rolleyes:

Ako ti je samo do izgleda i ne vozis kao McRae, slobodno skrati tvornicke opruge, ali pozeljno je da skratis i klip amortizera, tako da bi on ostao jednako napregnut kad se auto spusti i to ce ti smanjiti to skakanje o kom svi pricaju, jer auto i skace zato sto svo otfikare tri kruga opruge, a onda sva tezina padne na amortizer i on se sabije do kraja i nema vise ni malo hoda da amortizuje neravnine na cesti.

Ako hoces da spustis auto radi voznih karakteristika MANI SE OVIH OPRUGA OD 50, 60, 100, 120 km I SLICNO, jer to nije ni vidjelo kvalitetne i sigurne opruge. U tom slucaju potrazi neke renomirane opruge tipa Eibach, H&R, KW i slicno, a one su reda velicine 100 evra, pa na dalje, a ni to ti nije najsretnije rjesenje. Najbolja opcija bi bila kvalitetan set opruga i amortizera i tad si miran, ali to je vec investicija od preko 1000 KM.

Koliko sam ja skontao, tebi je bitno samo da spustis auto, da ti ljepse izgleda i prema tome slobodno skrati te opruge, ali skrati i amortizer i nek ti tokar nareze novi navoj na njemu i bices zadovoljan 100% ;)

vecina opruga polovnih kod nas su sa uvezenih auta iz eu...ako gore s bez problema unese u saobracajnu i prodje tehnicki neznam kako su to tako nesigurne za bosanske standardne....druga je stvar ako su one dooooooobro hrdje uhvatile pa su zbog tog jeftine, to je druga prica, ali ni eibach ni h&r nisu imuni hrdju....dalje...te nove markirane idu od 120eur pa na gore u njemackoj npr. po toj cijeni ih kod nas nema....dakle uzmes zdrave opruge sportske i ne rizikujes glavu radi 50KM razlike kolko bi platio grijanje i sabijanje, a kracenje ni u kom slucaju...mozes vozit ti polako i ne trkat se al nikad neznas kad ces se nac u situaciji da moras trznut i da opruga mora odradit svoje....ja glavu ne bi gubio radi 50 il 100KM...ja razumijem da nema svako para i da je to nekom puno, al onda zaboravi furanje i vozaj sigurno i tehnicki ispravno auto...
 
Član
tito_i_partija je napisao(la):
vecina opruga polovnih kod nas su sa uvezenih auta iz eu ... koja su presla xxx.xxx kilometara, pogotovu golfovi dvojke, koji se usput danas najvise uvoze, jer zadovoljavaju ove nove norme
ali ni eibach ni h&r nisu imuni hrdju ... naravno da nisu, upravo zbog topga ih treba kupiti nove i voziti ih predvidjen broj kilometara
te nove markirane idu od 120eur pa na gore u njemackoj npr. po toj cijeni ih kod nas nema ... Gdje sam onda ja kupio Eibach za 100 eur za svoju Astru? Njemacke nisam ni vidio
a kracenje ni u kom slucaju ... Ja sam vozio na kracenim oprugama, a nisam vozio bas ni polako. Lijepo sam opisao sta treba da se uradi da bi kracenje bilo poprilicno bezbijedno
vozaj sigurno i tehnicki ispravno auto ... Te opruge od 50-100 KM su extra sigurne. :lol:

Svako ima pravo na misljenje ... Ja govorim iz licnog iskustva i opet ponavljam ko hoce agresivnu voznju i sigurnost neka spremi bar 1000 eur za dobar ovjes, sve ispod toga je glava u torbi, a onda o ovim oprugama od 100 KM i sigurnosti, mislim da je bespredmetno uopste i pricati.
 
Ma sve je to do srece i kolko te Bog voli :D

Imam primjer ovog druga Laze (Laki_Fiesta), kracene oem opruge nazad, kracene "sportske" naprijed, auto trucka nenormalno, momak kolje auto kako stigne i opet nikad nikakvih problema, dok s druge strane znam slucajeva gdje je kracena opruga odgovorna za izlijetanje u kanal.
 
Član
mtopic je napisao(la):
spremi bar 1000 eur za dobar ovjes, sve ispod toga je glava u torbi, a onda o ovim oprugama od 100 KM i sigurnosti, mislim da je bespredmetno uopste i pricati.

pa druze,kod mene dva komplet auta su 1000e :lol:
 
Član
ljuboje je napisao(la):
mtopic je napisao(la):
spremi bar 1000 eur za dobar ovjes, sve ispod toga je glava u torbi, a onda o ovim oprugama od 100 KM i sigurnosti, mislim da je bespredmetno uopste i pricati.

pa druze,kod mene dva komplet auta su 1000e :lol:

Al se ne sjecam da sam te vidio na nekom reliju :lol: ... Salim se naravno, samo ne mogu bas da precutim ove tvrdnje da su opruge od 50 KM rjesenje za "glavu u torbi"
Po njegovim rijecima, stavis te opruge i vozi kako hoces i miran si, a samo pokusaj odsjeci oprugu i slobodno rezervisi termin za dzenazu/sahranu.
 
mtopic je napisao(la):
tito_i_partija je napisao(la):
vecina opruga polovnih kod nas su sa uvezenih auta iz eu ... koja su presla xxx.xxx kilometara, pogotovu golfovi dvojke, koji se usput danas najvise uvoze, jer zadovoljavaju ove nove norme
ali ni eibach ni h&r nisu imuni hrdju ... naravno da nisu, upravo zbog topga ih treba kupiti nove i voziti ih predvidjen broj kilometara
te nove markirane idu od 120eur pa na gore u njemackoj npr. po toj cijeni ih kod nas nema ... Gdje sam onda ja kupio Eibach za 100 eur za svoju Astru? Njemacke nisam ni vidio
a kracenje ni u kom slucaju ... Ja sam vozio na kracenim oprugama, a nisam vozio bas ni polako. Lijepo sam opisao sta treba da se uradi da bi kracenje bilo poprilicno bezbijedno
vozaj sigurno i tehnicki ispravno auto ... Te opruge od 50-100 KM su extra sigurne. :lol:

Svako ima pravo na misljenje ... Ja govorim iz licnog iskustva i opet ponavljam ko hoce agresivnu voznju i sigurnost neka spremi bar 1000 eur za dobar ovjes, sve ispod toga je glava u torbi, a onda o ovim oprugama od 100 KM i sigurnosti, mislim da je bespredmetno uopste i pricati.

puno izvlacis iz konteksta...et jedan primjer samo, ovo zadnje: govorim o 50 ili 100KM razlike...znaci platio bi grijanje i presovanje 50KM, doda jos 50-100 i ima cestite fabricki sportske opruge polovne....i da si cito i potrudio se da povezes (necu rec da nisi znao povezat) i ja sam napiso na pocetku da opruge od 50KM prohrdjale nisu sgurne za voznju...poenta price je da su i FK polovne zdrave dovoljno dobre (u najgorem slucaju bolje) od ove solucije kracenja ili grijanja...
 
Član
tito_i_partija je napisao(la):
puno izvlacis iz konteksta...et jedan primjer samo, ovo zadnje: govorim o 50 ili 100KM razlike...znaci platio bi grijanje i presovanje 50KM, doda jos 50-100 i ima cestite fabricki sportske opruge polovne....i da si cito i potrudio se da povezes (necu rec da nisi znao povezat) i ja sam napiso na pocetku da opruge od 50KM prohrdjale nisu sgurne za voznju...poenta price je da su i FK polovne zdrave dovoljno dobre (u najgorem slucaju bolje) od ove solucije kracenja ili grijanja...

Ja nigdje nisam govorio o grijanju opruge, nego o rezanju. Grijanje nije preporucljivo u "home made" varijanti zato sto se tim postupkom mijenjaju hemijska svojstva materijala i elasticnost. Grijanje i sabijanje se moze odraditi samo od strane profesionalaca i u posebnim pecima, ali to je skuplja pita nego tepsija.
Kracenje opruge mozes uraditi sam, a kracenje klipa amortizera i narezivanje novog navoja ti svaki tokar odradi za 20 KM.
Ja FK ni nove ne bi stavio na auto da mi neko plati, a kamoli da ja dam pare za to, ali opet svakom njegovo i nek svako radi kako misli da je najpametnije.
Momak je postavio pitanje i trazio savjet, ja sam napisao svoje misljenje i ne znam zasto si se ti uhvatio raspravljati sa mnom.
 
ma nije meni do svadje al su mi smjesne neke konstatacije tvoje...umjesto da cojka odgovoris od budalastinje ti njemu kazes kako ako skrati treba i amortizer prepravljat ovo ono...trazis mu izgovor za sranje koje ce skracenim oprugama napravit...to ti nigdje na zapadu ne bi proslo tehnicki...a s druge strane tebi je glupo montirat na fabricke amortizere recimo FK opruge koje prolaze tehnicki bilo gdje...ne kazem ja da su one na nivou eibacha ali su bolja solucija nego to kracenje...po meni kracenje opruga jednostavno NIKAKO ako hoces da ti auto bude tehnicki ispravno i da bude spremno za sve...eto toliko od mene
 
Član
Jel ja pisem kineski ili sta?????

Nigdje mu ja nisam napisao da je bolje da skrati opruge nego da uzme neke kvalitetne sportske! Covjek je fino pitao da li da skrati opruge da mu auto bude nizi i sta ce time dobiti.
Ja odgovorno tvrdim da ako se skrati opruga (naravno ne da se odreze pola opruge, nego 1-2 kruga) i ako se srazmjerno skrati klip amortizera da ce razlika u ponasanju auta na cesti u odnosu na stanje prije kracenja biti zanemariva! Nigdje nisam napisao da moze to uraditi i prijaviti se na neku kruznu trku i voziti pun kroz svaku krivinu!
Drugo ... FK i pojam "kvalitet" nemaju ama bas nista zajednicko i puskom me ne bi natjerao da stavim bili kakav bitan dio auta na kojem postoji taj znak. Za mene je bolje propisno skracena fabricka opruga i amortizer, nego to smece, a ti pricaj sta hoces.
A ta izjava da kad stavis FK opruge i auto bude spremno za sve je u najmanju ruku smijesna! Auto ni sa najboljim oprugama na trzistu (znaci samo oprugama) nije spremno ni za sta osim za normalnu voznju po cesti (pod normalnu podrazumijevam i povremena umjerena gasanja)
Te izjave u stvari pokazuju koliko znas o ovjesu uopste. Ja sam vozio i na kracenim oprugama (jer u to vrijeme kod nas nisi mogao naci ni FK, a kamoli sta drugo) i na sistemu sportska opruga-fabricki amortizer, imao sam i varijantu sportska opruga-kraci amortizer, a sad se vozam na KW V1 gewindama i mislim da sam bar malo kompetentan da pricam o ponasanju auta na razlicitim tipovima ovjesa!

Eto toliko i od mene...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top