Korišteno jestivo ulje kao pogonsko gorivo za dizel motore

Korišteno jestivo ulje kao pogonsko gorivo za dizel motore

jusuf je napisao(la):
A ovo za lozu (jest da odosmo malo u off, al valjda nam oproste :D ), loza i jest dizel, samo se u nju ubacuje neka boja ili ulje, nisam bas siguran, na cisternu se ubaci odredjena kolicina,

upravo to, buraz mi je nekad vozao cisternu i kad dodjes na tankanje u rafineriju i hoces lozu, naspu ti dizela i onda dodje ciko sa nekom crvenom tekucinom, popne se na kamion i naspe u svaki onaj odjeljak mislim po par dl tog crvenog njasra i to je to ;) to se radi samo zato da se razlikuje i na taj nacin oslobadja nekih poreza..

mada ljudi naveliko rade to sto procjedjuju lozu i vracaju je u naftu, moze se al trebaju pravo gusti filteri.
 
Član
znaci u cistu naftu doda to nesto i ona postane lozika i prodaje je po manjoj cijeni. iako je nafta skuplja. luda neka logika:cool::cool:
 
pa skuplja je jer se koristi u prometu i ima dodatne poreze na to, loza se koristi za druge stvari i zato je oslobodjena tih poreza, nema smisla placat porez na promet ako se ne koristi tu.
 
Administrator
i ja sam cuo to za lozu... covjek koji je kupuje godinama mi rekao kako mu je pumpadzija rekao da je to nafta samo se doda nesto da je oboji i to je to...
 
to je samo ljudima ugurano u psihu da to nevalja ovo ono, pa da se koristi nafta, a ubiti se toci iz iste cisterne. Ja osobno bih je samo procjedio malo bolje i nasuo u bilo koje auto koje ide na dizel.
 
Član
Daleko od toga da se nafta i loza razlikuju samo po boji. Za proizvodnju loze iskorištavaju se nusprodukti pri preradi nafte, jedini uvjete koje mora zadovoljiti loza su viskoznost i količina sumpora. Dok nafta mora zadovoljoti jos mnostvo drugih ;) Ne zavaravajte se bezze, nije nafta đaba skuplja!
P.S A sto se tice ovog sa jestivim ulje, fora radi u mecki 124 testirano, samo ces imat na auspuh fini miris pomfrita :D
 
Član
zaboravih i kod mene stari sipa loziku, auto slabije vuce i dimi ko ciro, ja mislim kad bi mu nasuo cisti dizel ne bih mogao smiriti auto na cesti :lol::lol::lol:
 
Član
ammel je napisao(la):
znaci u cistu naftu doda to nesto i ona postane lozika i prodaje je po manjoj cijeni. iako je nafta skuplja. luda neka logika:cool::cool:
loz ulje se jos naziva i obojeni dizel, i u principu moze se samo kupiti za poljoprivredne masine, boja se ubacuje da bi se razlikovala od "obicne" nafte, i samim tim je manji porez na loz ulje pa je i cijena niza.
Mogu ga kupiti samo poljoprivrednici (po zakonu)
 

MTR

Član
jusuf je napisao(la):
ammel je napisao(la):
znaci u cistu naftu doda to nesto i ona postane lozika i prodaje je po manjoj cijeni. iako je nafta skuplja. luda neka logika:cool::cool:
loz ulje se jos naziva i obojeni dizel, i u principu moze se samo kupiti za poljoprivredne masine, boja se ubacuje da bi se razlikovala od "obicne" nafte, i samim tim je manji porez na loz ulje pa je i cijena niza.
Mogu ga kupiti samo poljoprivrednici (po zakonu)

jarane ja je stalno kupujem a nemam ni krave ni ovaca ni traktora
 
Član
Pa zbog toga sam i stavio u zagradi ;)
Kod nas se to i ne gleda, ali u nekim drugim evropskim drzavama da bi kupio loz ulje moras da pokazes citavu dokumentaciju, zbog cega ce ti, koliko imas masina, krava, kukuruza...
 
Loz ulje mozes zmireci prepoznati po mirisu i gustoci..Auta vise puse, ali je 75% loze bolje od ove nase naftetine koju mi sipamo na BP..Najbolje mjesati 50% loze 50% dizela :D
 
Administrator
roki_actros je napisao(la):
Loz ulje mozes zmireci prepoznati po mirisu i gustoci..Auta vise puse, ali je 75% loze bolje od ove nase naftetine koju mi sipamo na BP..Najbolje mjesati 50% loze 50% dizela :D


u potpunosti se slazem...
npr stari ima mercedes benz 307D mali kamion i kad god je sipao lozu nikad nije imao problema, a u blizini nase kuce se nalazi nestro i bas kad je pod moranjem tu naspe goriva i cim tu naspe odmah motor trokira, gasi se i slicno...

tako da ovo sto roki kaze je 100% tacno;)

iako je za mene nestro posljednje mjesto gdje bi sipao gorivo...
 
Član
Sve je to super, u dvicu moze i ulje iz trafostanice, nego ima li ko da je sipao loziku ili bar pola loziku a pola dizel u neko malo novije auto.
 

MTR

Član
Kenan28 je napisao(la):
Sve je to super, u dvicu moze i ulje iz trafostanice, nego ima li ko da je sipao loziku ili bar pola loziku a pola dizel u neko malo novije auto.

mozel bit novije od 2003 sa Common Railom , citaj malo brate :D

ev da ponovim 80000 km presao sa 1,9 dCi od 110 KS i NEMA PROBLEMA , CAK SE EGR BOLJE PONASA I NE MORAM GA CISTIT SVAKIH 20000 KM VEC SVAKIH 40000
 
Top