Koliko dB ocekivati?

Koliko dB ocekivati?

Član
Ti si vec druga osoba koja mi savjetuje da idem na 51-53Hz tuning kutije tako da cu tako i probat ali definitivno cu napravit vise portova pa isprobat kad budem imao priliku da mjerim.
Jos nesto bih volio znati svi kazu da aero-port dosta znaci da daje 1db ili vise ,eh sad posto veca kutija znaci nizi tuning samim tim kraci port je potreban za postizanje iste frekv. nego sa manjom kutijom i istim precnikom porta.
Pitanje bi bilo dali je bolje ici sa vecom kutijom koja sama po sebi ima vecu efikasnost zbog velicine i vecim precnikom porta(slot port) ili ici sa manjom kutijom i aero portom.
 
Član
Joke-zgb je napisao(la):
Zašto veća kutija ima veću efikasnost?

Koliko sam ja uspjeo dosad shvatit teoriju manja kutija bi znacila veci pritisak u samoj kutiji a samim tim za woofer znaci dodatno opterecenje za kretanje membrane sto znaci veci mehanicki limit woofera pod uslovom da namotaji mogu podnjet vece opterecenje u obliku vece struje a samim tim i temperature. Nasuprot tome veca kutija znaci manji pritisak u samoj kutiji zbog cega membrana woofera sa puno manje snage ulaznog signala postize isti hod kao sa vise snage u manjoj kutiji.
I dok sam pisao ovo shvatio sam da se ipak radi o zlatnoj sredini zapremine kutije znaci ni prevelika ni premalena jer nemam viska snage pa da mi treba manja kutija a ipak treba mi dovoljno velika da bi se postigao maximalni hod membrane sa dostupnom snagom na odredjenoj frekvenciji.
Neka me neko ispravi ako nesto grijesim ili pogresno shvatam :icon_rolleyes:
 
Član
Jednim dijelom si u pravu,
Ali ta teorija ima smisla kod jačih woofera, koji imaju tvrđe spidere, kod pioneera definitivno ne.
Sa povećanjem kutije povećavaš i realni otpor samim time i snagu....
 
Član
Joke-zgb je napisao(la):
Jednim dijelom si u pravu,
Ali ta teorija ima smisla kod jačih woofera, koji imaju tvrđe spidere, kod pioneera definitivno ne.
Sa povećanjem kutije povećavaš i realni otpor samim time i snagu....

Znaci dodatni plus za manju kutiju je i cinjenica da veca kutija dize otpor?
Kako se mjeri tacno taj realni otpor znam da ide nesto sa strujnim klijestima i voltmetrom ali bih volio to cuti od nekoga kao sto si ti ;)
 
Član
Meni je u interesu spustiti taj otpor sto nize da bih imao vise snage na toj odredjenoj frekvenciji?
Jel postoji jos nesto od cega zavisi taj otpor osim zapremine kutije?

Hvala ti na strpljenju dosta mi znaci ovo sve ;)
 
Član
Ovisi i o tuningu, al njega ne možeš mijenjat puno jer će onda pomakunut peak.
Ovisi i o parametima zvučnika..... al njih ne možeš mijenjat.
Napravi kutiju cca 30x30 širine 80-85 i testiraj,
Bez testa ćeš teško donjet neke zaključke, ja ti kažem šta se nama pokazalo dosta dobro....
 
Član
Po svemu sto si mi dosad rekao moj zakljucak je da je ipak veca dobit od manje kutije ili kutije srednjih dimenzija i dobrog porta nego od neke velike kutije.
 
Član
Joke-zgb je napisao(la):
Ja znam iz iskustav da ti wooferi rade bolje u "malim" kutijama

Definitivno cu te poslusat sto se tice velicine kutije hvala na prijedlogu, sta mislis jel postoji mogucnost da pomocu mikrofona i softwera koji koristi zvucnu karticu kao osciloskop utvrdim dali neka izmjena recimo porta dimenzija kutije pozicije kutije daje vise decibela ili ne.
Softver mi pokazuje izmjerenu frekvenciju i amplitudu signala prikaze u V.
Predpostavljam da bi trebao prikazati vecu aplitudu ako se radi o vise decibela
Jbg znam da bez term-laba to nije pravi posao ali ja bih bio zadovoljan kad bih mogao bilo kako utvrdit dali neka izmjena koju napravim daje bolji rezultat ili ne.
 
Top