Koju vrstu ulja odabrati?

Koju vrstu ulja odabrati?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Zamolio bih nekoga od raje ko se razumije u ulja i maziva da me posavjetuje koje ulje bi bilo najbolji odabir za mog Pug-a 306 1.4 benzin. Ja se ne razumijem u te stvari pa je bolje pitati, jer ko pita ne skita:icon_smile:
 
Član
samo nemoj modricu optima,lose iskustvo s njim:icon_smile:
imas polusint. ulja,nisu skupa,samo pazi na kilometrazu,redovno mijenjaj...kad kupujes nemoj da bude staro;)
konkretno ce ti ovi mehanicari preporucit,sta pise u servisnoj?ako je naznaceno neko ulje,to stavljaj i gas:cool:
 
Član
Ma ja sam do sada sipao obicnu ininu peticu. Nakon malo citanja i informisanja skontah da na ulju ne treba stediti pa rekoh da uzmem neko kvalitetnije i bolje ulje za motor.
 
Član
ono ulje koje ti prporucuje fabrika je najbolji izbor, e sad ako ti je to ulje skupo od jeftinijih kombinacija imas:

1. texaco havoline 10w-40 (dobra marka i kvaliteta),
2. valvoline 10w-40 durablend, castrol magnetic 10w-40,
3. Ina,
4. optima.

prati redoslijed neces pogrijesiti.

ja u fiat-a sipam selenia-u (10w-40 70KM 4L) sto preporucuje fabrika ali nista nece biti i ako se naspe u neki drugi motor jer ulje je ulje a samo je bitna kvaliteta i da li je 0w, 5W, 10w ili 15w

ja mislim da za peugeot i renault preporucuju ELF ulje
 
Član
moze li makar orjentaciono cijena jer fakat nema nikakvu prestavu o tome? :icon_confused:
 
Član
otprilike se ulja krecu ova koja sam ja naveo (mislim na marke ulja ne na vrstu) od 6-20KM po kili

bolje kupovati veca pakovanja (vise kila) nego po kilu ovi nasi deru pravo sa cijenama za mala pakovanja
 
Član
ulja se uzinaju po tome sta motor zahtjeva naprimjer 505 01,505 00,505 02 tako ti je naj bolje a samo je vazno da nenaletis na ulje koje likovi prepakuju
 
Član
Jesi li zadovoljan tim uljem?

Gdje cu naci te specifikacije, tj. te zahtjeve motora za ulje za svoj Pug?
 
Član
ma jesam fabrika je to propisala i preporucljivo je da se mjenja na 10 000 ja mislim al ja mjenjam na 8000 evo vec sam presao toliko idem za nekoliko dana isto ulje stavit:cool:
 
Član
na boci od ulja pisu specifikacije a na primjer kod td 2 pise na poklopcu motora a kod tebe bi trebalo pisati u njegovim papirima
ovo ti pisem jer nemozes isto ulje stavljati u motor sa obicnim hidro podizacima ili u punpedize ili u 16 ventila jer traze samo razlicitu gustinu jer kod dvojke je hidropodizac kao fildan a kod 16ske kao prst debo i teze ga podmazuje i prije strada mada ima jos da se gusce ulje sipa ljeti a rjede zimi zbog lakseg palenja a ljeti zato sto ba toplota zagrije i postane prerijetko
 
Član
http://www.mobiloil.com/USA-English/MotorOil/Car_Care/Vehicle_Chooser/VehicleChooser.aspx?option=2


Eto npr kako odabrati ulje odredjene marke... a sto se tice izbora ulja za tvoje auto tu ti je bitnija gradacija ulja i njegov sastav vec sama marka ulja i cijena.. skuplje ulje ne znaci i bolje za tvoj motor a tako niti jeftinije ne znaci da je losije. Isto tako kada trazis ulje trebas navesti godinu proizvodnje auta, predjene kilometre, mehanicke zahvate na motoru itd itd.. jer ti od dosta toga ovisi trajnost ulja u motoru i trajnost samog motora prilikom rada na tom i tom ulju..
Jeli gazis cesto auto? Koliko prelazis godisnje i na koliko radis izmjenu ulja? Klima igra veliku ulogu, ako si u Sarajevu onda ide rjedje dok je u mom podneblju ulje zasticeno od zgrusavanja jer nema niskih temperatura od nekih -10 ili -20 °C. Imas na netu 526 textova o ulju, malo progooglaj i vidi sta ti najbolje pase..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top