Koji automobil kupiti?

Koji automobil kupiti?

Potreban mi je savjet za sljedecu situaciju. U dilemi sam koji automobil da kupim, VW Polo 2003 ili Ford Focus 2003.

Mozete li mi dati neke savjete u vezi sa odrzavanjem i potrosnjom? Da li odabrati benzin ili dizel? Vozio sam oba automobila na duzim relacijama, tako da znam kako se i jedan i drugi ponasaju ali me interesuje i vase misljenje.
 
Član
dobra su oba auta, focus je veći, prostraniji i udobniji ( jedino ako polo ima neku bolju opremu onda je dobar sa udobnošću) i po meni ljepše auto od dosadnog pola, samo mu je instrument tabla ružna, i manje ga ima na cestama... Prednosti pola je što zadržava bolje cijenu i lakše ga je prodati... Izdržljivost, dijelovi i potrošnja kod oba je dobra i pristupačna. Nije što sam ford fan, ali da si napiso polo vs ibiza, ja bih reko ibica, ili astra, ja bih reko astra ili golf, ja bih reko golf...
 
izmedju ova dva ja bih uzeo focusa
veci je prostraniji ..a za koji god motor se odlucis Dizel - Benzin (ja kao ljubitelj VW ti kazem) fordov motor je bolji i bolje su se pokazali
focus ima pretezno 1.8 TDDi, TDCI motor (bolja i jeftinija za odrzavat je varijanta TDDi sa bosch pumpom, TDCI je Direct Injection- pumpa dizna) i ovaj motor se po mom dosadasnjem iskustvu bolje pokazao od vw-og 1.9TDi (koji opet zna imat probleme sa protokomjerima, turbinom, egr, diznama itd....ne kazem da ni ford nema ali daleko manje
ipak znaci uzimas polovan automobil pa prije ces nac dobar polovan fordov dizelas nego polovan vw-nov..
ako ne gledas na potrosnju previse MOJ SAVJET (jer sam imao ovaj motor) je kupi sebi focusa sa motorom 1.6 16v 76kw
VJERUJ NECES SE POKAJAT (potrosnja se moze spustit ispod 7l kombinovano, otvorene 5, gradske 8-9) a jako pouzdani motori bez nekih posebnih kvarova (sa ovim motorom ne bi trebao znati sta su kvarovi :D ) a za snagu bi isto tako bio iznenadjen-uopste se ne osjeti da li je klima upaljena ili nije kad ga vozis gledano na snagu
znaci da ja kupujem , izmedju pola i focusa izabrao bi focusa (koji motor vec sam naveo);) sretno
 
Član
Ne bih se slozio sa Black_aneglom sto se tice TDCI i TDIa,TDDI u forda je dosta bolji nego TDCI ali je slab do bola,neces imati problema sa diznama i turbinom tesko u TDDIa,kod TDCIa dizne su im velika mana sto ce svak da kaze mnogo vise nego kod TDIa,u mene kolega ima focusa ima 2-3god i ulozio je u njega oko 2500KM vec i to TDDI je u njega,od bezveznih stvari crkavanja elektornika raznih do boshpumpe(jos niej ima problema sa turbinom i diznama)..Uvijek bi ja prije TDI nego TDCI ;)

Ali bi u ovoj situaciji vjerovatno prije focusa uzeo :icon_biggrin:
 
Član
black__anegllll je napisao(la):
TDCI je Direct Injection- pumpa dizna)

TDCi je common rail motor...


Skrabo je napisao(la):
Ne bih se slozio sa Black_aneglom sto se tice TDCI i TDIa,TDDI u forda je dosta bolji nego TDCI ali je slab do bola,neces imati problema sa diznama i turbinom tesko u TDDIa,kod TDCIa dizne su im velika mana sto ce svak da kaze mnogo vise nego kod TDIa,u mene kolega ima focusa ima 2-3god i ulozio je u njega oko 2500KM vec i to TDDI je u njega,od bezveznih stvari crkavanja elektornika raznih do boshpumpe(jos niej ima problema sa turbinom i diznama)..Uvijek bi ja prije TDI nego TDCI ;)

Ali bi u ovoj situaciji vjerovatno prije focusa uzeo :icon_biggrin:



I sve je kako auto kupiš, možeš preć i 500km pa ti odu dizne ili turbina... A možeš se ko ja navozat i to na lož ulju i preć 35 000km i ništa da ne bude. PD motor nije bolji od CR-a, jer je i VW zamijenio PD za CR...
 
Član
ako ne gledas potrosnju i ako mozes sipati nemoj izbjegavati Focus 1.6 benzin. Fordovi benzinski motori su ;) Ja da mogu sipati, ja bi samo benzinca uzimao.

A u ovom tvom slucaju, radije bih focusa, veci segment a i vuce pravo dobro :cool:
 
Član
zlajaaa je napisao(la):
black__anegllll je napisao(la):
TDCI je Direct Injection- pumpa dizna)

TDCi je common rail motor...


Skrabo je napisao(la):
Ne bih se slozio sa Black_aneglom sto se tice TDCI i TDIa,TDDI u forda je dosta bolji nego TDCI ali je slab do bola,neces imati problema sa diznama i turbinom tesko u TDDIa,kod TDCIa dizne su im velika mana sto ce svak da kaze mnogo vise nego kod TDIa,u mene kolega ima focusa ima 2-3god i ulozio je u njega oko 2500KM vec i to TDDI je u njega,od bezveznih stvari crkavanja elektornika raznih do boshpumpe(jos niej ima problema sa turbinom i diznama)..Uvijek bi ja prije TDI nego TDCI ;)

Ali bi u ovoj situaciji vjerovatno prije focusa uzeo :icon_biggrin:



I sve je kako auto kupiš, možeš preć i 500km pa ti odu dizne ili turbina... A možeš se ko ja navozat i to na lož ulju i preć 35 000km i ništa da ne bude. PD motor nije bolji od CR-a, jer je i VW zamijenio PD za CR...




To jest tako ali sta ces..I ja bi u ovom slucaju prije focusa ;)
 
Član
Mislim da moras skontati sta ti je bitno kod auta. Focus je daleko ozbiljniji auto, osim interijera, koji je poprilicno cudno dizajniran. Sigurno je i udobniji, jer je taj Polo izuzetno neudoban auto. Mada, kad je upitanju polovan auto, tu ti je najbitnije naci dobro ocuvanog. A kako imas priliku, otidji i probaj oba. Mozemo mi pisati sta god hocemo, ali ne cjene svi ljudi iste stvari kod automobila, probaj i vidi sta ti vise pase.
 
Top