Kojeg psa uzet

Kojeg psa uzet

Član
Zelim da uzmem dobermana , pit bulla ili sibirskog haskija
Nisam psa nikad imao , ali ih volim nenormalno.
Uzeo bi naravno mladunce do 4sedmice staro sa papirima i vakcinisan i ono sve vec kako ide.
Volio bih da ga ja odhranim dresim kolko mogu i znam .
Ali me sad zanima kako za drzanje psa, jel treba koliba , i lanac i da on hoda nekih 10ak metara . ili mora ici na sajlu veliku pa da hoce cijelo vrijeme . ili u box skroz zavezan konstantno.
Kako za vakcine
i koliko puta ga odprilike na dan treba setat ?


Pas mi treba za neki vid "zastite" , za zafrkanciju s njim , setnje , trcanja i tako to
 

wkd

Član
haskija nemoj, mnogo je zahtjevan sto se svega tice, posebno dresure a ti si, kako vidim laik, tako da on otpada. Pit i Doga su odlicni, nisu zahtjevni, samo ih hrani i vjezbaj .
naravno da ti treba kucica, brnjica za setnju izvan avlije/dvorista, sto im vise prostora das oko kuce to je bolje,, sajla je vjerovatno najbolja opcija (naravno zavisi koliko ti je dvoriste).

Ukoliko ga dobijes 'cistog' moras u prvih 2 mjeseca uraditi 2 vakcine (vakcinacija i revakcinacija), u vet. stanici ces vec dobiti upute sto se pregleda tice. Setnja bar 2 sata dnevno. Ako mislis da neces imati vremena za njega i ako se ne planiras 100% posvetiti psu onda ga nemoj ni uzimati jer ce ti biti samo obaveza a nejga ces napatiti... Sretno ;)
 
Član
wkd je napisao(la):
haskija nemoj, mnogo je zahtjevan sto se svega tice, posebno dresure a ti si, kako vidim laik, tako da on otpada. Pit i Doga su odlicni, nisu zahtjevni, samo ih hrani i vjezbaj .
naravno da ti treba kucica, brnjica za setnju izvan avlije/dvorista, sto im vise prostora das oko kuce to je bolje,, sajla je vjerovatno najbolja opcija (naravno zavisi koliko ti je dvoriste).

Ukoliko ga dobijes 'cistog' moras u prvih 2 mjeseca uraditi 2 vakcine (vakcinacija i revakcinacija), u vet. stanici ces vec dobiti upute sto se pregleda tice. Setnja bar 2 sata dnevno. Ako mislis da neces imati vremena za njega i ako se ne planiras 100% posvetiti psu onda ga nemoj ni uzimati jer ce ti biti samo obaveza a nejga ces napatiti... Sretno ;)

Kazes da je laik za haskija a preporucujes mu pita i dogu?
 
Član
prvo treba dobro skontati za sta mu pas treba, sta moze pruziti psu zauzvrat, koliko mu se moze posvetiti i tek onda traziti savjete...
 
Član
Psu se mogu posvetiti oko 8h na dan sto se toga tice . vremena imam dosta . a psa zelim prvenstveno radi zastite kuce auta sebe porodice , i naravno sve sto s psom dolazi zafrkancije , trcanja , i tako to u tom smislu.
 
Član
Kupi sebi miroljubivog psa tipa Labrador i sl...i ne strahuj da ce nekom djetetu otkinit ruku ako ga lijepo ne dresiras.
 
Administrator
Ima skoro pa ista tema, u istom podforumu i skoro sa istim naslovom, pa tu procitaj i eventualno pitaj :)
 
Član
ako je izbor od ova tri, onda definitivno doberman za to sto si naveo. jos ako imas ogradjeno dvoriste, pun pogodak ;)

mislim da ti ni pit a pogotovo haski, nisu neki psi cuvari. ;)
 
BHT Ovisnik
haski nikako nije u rangu te 2 pasmine... meni se opasno sviđa plavi pitbull,ali ako oces za zastitu uzmi rotvajlera,cak voli djecu,ili sto se meni isto svidio bullmastiff,odličan pas čuvar,a nije toliko agresivan;)
 
Član
emir_89 je napisao(la):
ako je izbor od ova tri, onda definitivno doberman za to sto si naveo. jos ako imas ogradjeno dvoriste, pun pogodak ;)

mislim da ti ni pit a pogotovo haski, nisu neki psi cuvari. ;)

pogresno mislis pit odlican cuvar, naravno ako budes htio da bude cuvar i bit ce ne samo pit nego svaki pas
 
Član
Brate imam osjecaj da se ces ti samo malo izgotiviti psa i onda ko ga jebe ,svodit ce se sva na to da ces mu dati danas da jede i et ...


Dobro se zapitaj jebiga laik si ,nemas pojma a trazis odmah u startu nekog od opasnih pasa ccc nemoj se zajebati ili sad ga uzimas da se k**cis po gradu , jer kad nekog napadne ili neko dijete izgrize dzaba ti sva zastita kad te covjek saceka s utokom ...


Bogami , ako nisi nikad imao psa radije uzmi neku drugu rasu a ne odmah nesto opasno pa poslije ces da izvines sam sebe jeb*** ... :icon_rolleyes::icon_rolleyes::icon_rolleyes:
 
Član
Uzmi druze haskija,svaki dan ces se diviti njegovoj ljepoti i ponasanju, na prvi pogled je strasan a i kad god ti neko pridje kuci znat ces jer ce se on oglasiti, ponekad zavijaju ali ja volim slusati kad moj zavija,nisu agresivni nimalo, ponekad tvrdoglavi,strasno su jaki i izdrzljivi ( moj je prosle zime po najvecem snijegu ustrcao za mnom na planinu-23 kilometra, on je trcao a ja vozio a tada je bio star samo 8 mjeseci i kad sam otisao na stazu da skijam i dalje je cuko trcao za mnom brze od baby lifta i spustao se niz stazu od 1,5 kilometar vise puta) ja nisam mogao vjerovati da je to cudo od 8 mjeseci toliko jako :) Jednostavno pas za kucu, mene moj ekstra slusa, boks mu napravi 3x3 i visina minimalno 2 metra jer sve ispod preskace :D
 
Nemoj me pogresno shvatiti, ali jos jedna u neku ruku bespotrebna tema, ako si se vec odlucio nekog od ta tri, onda fino odvojis malo vremena i pretrazi google. Tamo ces dobiti realnije informacije i podatke, i ako se vec spremas da uzmes psa( ali bas psa a ne pomiju), mislim da je potrebno (bar sam ja tako uradio) da ga proucis malo, njegove navike, potrebe i ostalo. Imas dosta stranica o skoro svakoj rasi, i sve potrebno mozes naci. Glupo je sad da ti jos neko i stranice stavlja, ako se ne mozes potruditi bar toliko da sam nadjes, onda po mom misljenju bolje nemoj ni uzimati neku zahtjevnu rasu. Kakav ce biti pas zavisi uglavnom od vlasnika, a manjim dijelom je njegova priroda koja se tesko moze promjeniti. Sto je u slucaju haskija lutanje, istrazivanje, lovacki instikt (skoro je zadavio macku, glupa neka bila usla mu u boks, nije ga vidjela). Iako je vec godinama "domaca zivotinja" da ga tako nazovem, i dalje mu je ostalo ono vucije (divlje) u genima.

Ne znam kolko si dobar sa engleskim, dobar video u kome su pokazali da iako su pripitomljeni i dalje ostaje im ostaju neki instikti iz divljine. Inace covjek je po meni kralj, i sto sta se moze od njega nauciti o psihi pasa, i njihovom dresiranju.
[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qfpQVjYFcSE[/video]

;)
 
Top