Koje ulje sipati u 2.5 tdi 2002 god !?

Koje ulje sipati u 2.5 tdi 2002 god !?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Legend
Posto sam pitao na vise mjesta, nazalost svak ima svoju politiku sto se ulja tice.. pa reko da vidim i sa vama..

u pitanju je audi, 2.5 tdi motor 132kW 2002 god, presao 250 000

na poklopcu motora pise da se preporucuje 5w 40, eh sad me interesuje da li sipati 10w jer auto ima vec odredjeni broj kilometara ili ?

unaprijed hvala, pozz
 
Član
noke evo da ti prenesem ono sto je meni Al Galone jedne prilike objasnjavao
i ja sam se bas raspitivao vezano za ulje, svi su me odgovarali od 10w 40, ali kad mi je on objasnio ovdje rekao sam da slijedeci put sipam definitivno 10w. Kako je on meni onda objasnio 5w je poprilicno rijetko ulje, osim toga kod nas se i temperatura mijenja i svasta nesto, 10w je prikladnije, nije puno gusto. Svakako se preporucuje nakon 100 000 predjenih kilometara da se sipa 10w, jbg mozda ti bas nisam dobro prenio ono sto je on meni onda objasnio, ali mislim da je 10w pravo ulje za tu kilometrazu, ne bi trebao imat problema
volio bih kada bi se Al Galone javio u temu, i ponovo napisao ono sto mi je onda napisao, sad definitivno da zapamtim:icon_smile:
 
Član
prijatelj mi je u isti motor sipao preporuceno ulje ...na 160k i vise...nikad problema nije imao ... valjda nije dzaba bas to preporuceno ;)
 
Član
5w40 505.xx ta ti oznaka ulja mora biti a po meni slobodno naspi 10w40 jer motor je pregulio po finoo :cool::cool:
 

MTR

Član
10w40 normalno neko brendirano i cesca izmjena , ako je puno gradske voznje ja bi mjenjao svakih 8-10 hiljada kilometara
 
Član
Gledaj prvo da bude 50X.XX znaci sa te strane da ispunjava normative propisane od strane proizvođača.Druga stvar je u kakvom je stanju generalno motor i tu ti ostaje dilema da li da sipaš 5 W ili 10 W.Treća stvar je na koliko kilometara vršiš izmjenu ulja,odnosno ako si u mogućnosti da zimi sipaš 5 W ,a ljeti 10 W.

Konkretno ja na svom autu mjenjam ulje svakih 5 hiljada,i zimi mi je u njemu 5W a ljeti 10W ,zbog toga kao što smo već rekli 5W je rijeđe ulje i u hladnijim danima je bolje za prvi start motora ujutro...
 
Član
Ulje 505.01 specifikacije. Geldati da nije falš. Sipaj 5w40

Nemoj sipati neka druga ulja. Tdi motori su jako osjetljivi na druga ulja.
 
Član
ZELA GTI je napisao(la):
Ulje 505.01 specifikacije. Geldati da nije falš. Sipaj 5w40

Nemoj sipati neka druga ulja. Tdi motori su jako osjetljivi na druga ulja.

zasto 505.01 kad njegov nije pumpa dizna?


5w40 je neki minimum a te igrice sa 5 po zimi, 10 po ljeti sam mislio da su zaboravljene kao i zracnice u gumama al vidim nisu :p

250 tkm za taj motor nije puno, vozi na 5w40 dok vozi. kad stane stane.
 
Član
mariodrag je napisao(la):
ZELA GTI je napisao(la):
Ulje 505.01 specifikacije. Geldati da nije falš. Sipaj 5w40

Nemoj sipati neka druga ulja. Tdi motori su jako osjetljivi na druga ulja.

zasto 505.01 kad njegov nije pumpa dizna?


5w40 je neki minimum a te igrice sa 5 po zimi, 10 po ljeti sam mislio da su zaboravljene kao i zracnice u gumama al vidim nisu :p

250 tkm za taj motor nije puno, vozi na 5w40 dok vozi. kad stane stane.

Hoćeš da kažeš da rijeđe ulje nije bolje za prvi start motora,kao i manji pritisak u gumama nije bolji za prijanjanje po snijegu, nego guma koja je više napumpana( ovo za gumu kad si se već dotakao teme )
 
Super Moderator
zavisi kako se odrzavao taj audi
al moze se 5w40 sipati i na auta koja su vise presla ;)
samo recimo moras ga cesce mijenjati i provjeravati redovno jer je rijetko pa ga i novija auta brze trose ;)
 
Član
Lexillium je napisao(la):
mariodrag je napisao(la):
ZELA GTI je napisao(la):
Ulje 505.01 specifikacije. Geldati da nije falš. Sipaj 5w40

Nemoj sipati neka druga ulja. Tdi motori su jako osjetljivi na druga ulja.

zasto 505.01 kad njegov nije pumpa dizna?


5w40 je neki minimum a te igrice sa 5 po zimi, 10 po ljeti sam mislio da su zaboravljene kao i zracnice u gumama al vidim nisu :p

250 tkm za taj motor nije puno, vozi na 5w40 dok vozi. kad stane stane.

Hoćeš da kažeš da rijeđe ulje nije bolje za prvi start motora,kao i manji pritisak u gumama nije bolji za prijanjanje po snijegu, nego guma koja je više napumpana( ovo za gumu kad si se već dotakao teme )

e nego, cijelu godinu 5w40 i to je to.:D
 
Legend
hvala svima :)
opet manje-vise podjeljena misljenja, ali sam zadovoljan
proizvodjac svakako preporucuje castrol, na nekoliko mjesta ima naljepnica..

hvala za informacije ;);)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top