Klima-Skoda Octavia

Klima-Skoda Octavia

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Evo..radi se o sljedećem..stari je uzeo novu Octaviu prije nekih šest mjeseci..auto je preslo oko 8000km, i javio se problem..Čim upalim klimu, odma se osjeti onaj smrad iz ventilacije (što bi neko reko, ko da je zeko piškio u ventilaciju:D), koji ostaje i nakon gašenja iste. Stvarno bi volio da znam u čemu je problem, jer se isto dešavalo i na staroj Octaviji, i uopšte nije rješeno ni na jednom servisu.Unaprijed hvala
Pozz..
 
Član
mislim da treba zamijeniti filter unutrasnji i dezinfekovati klimu i neces imati tih problema bar godinu,ja vec nemam godinu tih problema
 
Član
da se nadovezem, imam i ja slican problem, ALI ne kad se upali klima, dok klima radi i dok je recirkulacija zraka ukljucena sve je ok. Ali kad prebacim na vanjski zrak, pocne smrdit.
Renault megane , takodjer nov
 
pa kad je ukljucena cirkulacija jednog zraka u autu, zrak je isti i ne prolazi kroz filter od klime. a ukoliko uvlaci zrak izvan auta on mora proci kroz filter...znaci, kako vec rece lov2x.. u pitanju je filter klime ;)
 
Član
adnan_17 je napisao(la):
Evo..radi se o sljedećem..stari je uzeo novu Octaviu prije nekih šest mjeseci..auto je preslo oko 8000km, i javio se problem..Čim upalim klimu, odma se osjeti onaj smrad iz ventilacije (što bi neko reko, ko da je zeko piškio u ventilaciju:D), koji ostaje i nakon gašenja iste. Stvarno bi volio da znam u čemu je problem, jer se isto dešavalo i na staroj Octaviji, i uopšte nije rješeno ni na jednom servisu.Unaprijed hvala
Pozz..

koj je klima...manuelna ili automatska(climatronic)??
 
Član
ma to je ja mislim zbog toga sto je nov filter...dok odradi ono svoje...to se desava na svakom autu...i kod mene se na Citroenu desavalo, al samo kad tek upalis, i kasnije prodje...ne znam kako je kod vas stalno...
 
Član
Faya_M5 je napisao(la):
ma to je ja mislim zbog toga sto je nov filter...dok odradi ono svoje...to se desava na svakom autu...i kod mene se na Citroenu desavalo, al samo kad tek upalis, i kasnije prodje...ne znam kako je kod vas stalno...

Slazem se... ili pak' ako stalno smrdi..onda izvadi filter pa pogledaj..mozda je prljav... pa ocisti .. ( Ako budes cistio,pazljivo da ne polomis,jer 'krhki' su oni ) ;)
 
Član
Treba uraditi klasicnu dezinfekciju sistema a manifestovanje zavisi od auta do auta.Na nekim asmrdi tek kad ugasis klimu na nekima kad upalis a na najgorim slucajevima smrdi stalno.Rjesenje problema je dezinfekcija ventilacionih kanala.Filter nema veze sa ovim smradom.
 
Klima smrdi zbog tiga sto se u sistemu nakupe gljivice i kojekakvi mikroorganizmi koji smrde. Razlog za stvaranje tgljivica je kondenz koji se stvara usljed naglog gasnje klima uredjaja i ventilacije (kad izgasis auto) kad se cijevi orose iznutra usljed temperaturne razlike. To se moze izbjeci ako se klima ugasi 10-ak min prije gasenja automobila (sto rijetko ko radi ukljucujuci i mene), a ostavi se ukljucena ventilacija koja isusi sistem.
Smrad se moze ukloniti ciscenjem (neko to zove i dezinfekcijom) klime i promjenom filtera kabine (filter klime je pogresan izraz jer je to zapravo filter kabine, odnosno pelud filter, kojeg imaju neki auti i bez klime)
 
Član
al cudno mi kad prije se nakupi to...nije kod njega ni godinu dana staro auto...i nije puno ni presla, kako je i sam napiso...
 
Član
Faya_M5 je napisao(la):
al cudno mi kad prije se nakupi to...nije kod njega ni godinu dana staro auto...i nije puno ni presla, kako je i sam napiso...

i meni je to cudno bas pravo zato sam ga i pitao koja mu je klima..jer sam se uvjerio u 2-3 slucaja da ljudi neznaju da koriste climatronic...sto nemora da znaci u ovome slucaju....recimo jedan moj komsija je imao problem da mu non stop magle stakla dok nisam vidio da mu je non stop ukljuceno dugme koje sluzi da zatvori dovod svjezeg zraka....pa kod drugog je bilo istovremeno pritisnuto AUTO i ECON pa se pojavljivao taj neki ruzan miris.......jedan kolega je bio ubjedjen da mu "neradi" klima a stalno je palio preko ECON...sto znaci da uopste nije ni palio kompresor...
ali eto kaze da mu se desavalo i na staroj octaviji e sad ako nisu uspjeli rjesiti ni u jednom servisu onda su druze gremlini..nema sta drugo...
 
Ej ljudi nisam imao interneta, pa ne stigo nista procitat..hvala vam na odgovorima..znaci dezinfekcija je lijek.. ne znam sve sam po ps-u radio i opet poce ono da smrdi al pravo..mozda sam ja osjetljiv na mirise al to kad jednom krene ja to osjetim tokom citave voznje pa cak i kad iskljucim ventilaciju..meni je cudno sto se to na staroj octaviji pocelo desavat na 40000km a kod ove na 8000..nista raspitacu se ja kolko je ta dezinfekcija, a vama jos jednom svima hvala na odgovorima
Pozz
 
Član
adnan_17 je napisao(la):
Ej ljudi nisam imao interneta, pa ne stigo nista procitat..hvala vam na odgovorima..znaci dezinfekcija je lijek.. ne znam sve sam po ps-u radio i opet poce ono da smrdi al pravo..mozda sam ja osjetljiv na mirise al to kad jednom krene ja to osjetim tokom citave voznje pa cak i kad iskljucim ventilaciju..meni je cudno sto se to na staroj octaviji pocelo desavat na 40000km a kod ove na 8000..nista raspitacu se ja kolko je ta dezinfekcija, a vama jos jednom svima hvala na odgovorima
Pozz

Cijena ti je od 20 do 45 km zavisno od servisa.Npr kod mene je 20 a par ulica dalje u ovlastenom servisu 45.
 
ajdin_ze je napisao(la):
adnan_17 je napisao(la):
Ej ljudi nisam imao interneta, pa ne stigo nista procitat..hvala vam na odgovorima..znaci dezinfekcija je lijek.. ne znam sve sam po ps-u radio i opet poce ono da smrdi al pravo..mozda sam ja osjetljiv na mirise al to kad jednom krene ja to osjetim tokom citave voznje pa cak i kad iskljucim ventilaciju..meni je cudno sto se to na staroj octaviji pocelo desavat na 40000km a kod ove na 8000..nista raspitacu se ja kolko je ta dezinfekcija, a vama jos jednom svima hvala na odgovorima
Pozz

Cijena ti je od 20 do 45 km zavisno od servisa.Npr kod mene je 20 a par ulica dalje u ovlastenom servisu 45.

e hvala..ma stari ce vjerovatno u ovlasteni..tako da ce me vjerovatno oderat..al ajd..nema veze, samo nek manje smrdi:S
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top