keramicki premaz

keramicki premaz

Zavisi koji, citav proces uradjen kvalitetno zahtjeva puno vremena i koraka. Takodje imas coatinge za siroke narodne mase i neke koje samo mogu aplicirati akreditovani detailer-i. Sve zavisi u kakvom je stanju lak, ali neki minimum pripreme zahtjeva detaljno pranje, hemijsku i mehanicku dekontaminaciju ( ostaci katrana i metalne cestice hemijski + glina) minimum one step poliranje ako je lak u odlicnom stanju bez ogrebotina , panel wipe ili ti fa odmascivac prije apliciranja samog premaza jer za pravilno prijanjanje isti zahtjeva savrseno cistu povrsinu. Nakon toga slijedi sama faza apliciranja izabranog produkta, sa overcoatom ako je isti izabran i min 24 sata susenja u zatvorenom prostoru bez mogucnosti da se isti pokvasi ili dodje u kontakt sa vlagom. Znaci min nekih 2 dana bez auta ako hoces da to bude kako treba. Ja licno iman kvarcnu zastitu na felgama i plastikama ( gyeon program). Realno ocekuj nekih 450-500 km troska ako hoces da se to uradi kako treba, ako to iko kod nas radi kako treba u sto cisto sumnjam. Ili jedbostavno idi na neki fini sealent koji se moze aplicirati u diy varijanti tipa fk 1000 koji je jeftin a odlicno radi posao i traje i do 6 mjeseci ( provjereno licno). Fusso coat 12 je isto solidan mada je malo zahfjevniji pri apliciranju. Zasto bas SiO2 zastita ako skinem pitati? Pozdrav
 
Član
dok je crno novo to je drk drk, kad se to malo ofuca po našim praonama onda je to njesra živo. tako da bi poslije poliranja na prolljeće odradio tu zaštitu protiv daljeg propadanja i lakšeg održavnja...

a čitam na drugim forumima kako su to ljudi radili i da su zadovoljni.
 
Član
Vidi sa clanom rslaven, on se bavi detajlingom, mozda bi ti on to mogao odraditi, a dosta ga ljudi hvali da je kvalitetan i profesionalan.
 
Da i meni je jedino poznat rsslaven ali je on daleko, plus bi mu morao ostaviti auto min 2 dana. A sto se tice keramike ne polazi previse nade u zastitu od ogrebotina , to je puki marketinski trik. Ciscenje ce biti lakse definitivno, manje kontaminacije ce se skupljati na autu i to je tacno. Ali i kvarcni premaz se mora odrzavati " i nadopunjavati" ponekad sa posebnim sredstvima koji su vecinom u obliku spreja i nanose se principom spray-wipe nakon pranja. Swirlovi ili ti ga u narodu opste poznate sitne ogrebotine nastaju u 90% slucajeva pri pranju, tj neptavilnom pranju. Ako ne planiras sam odrzavati auto , dokupiti kvalitetne kozmetike ( sampon, kvalitetnu rukavicu za pranje, min 2 kante za karoseriju, posebni rucnik za susenje, neki oblik quick detailera ili nadopune za premaz da smanji trenje pri susenju) baciti ces pare. Imam dosta iskustva sa detail8ngom, i sam sa zaludjen istim ali ako se auto vozi svakodnevno nikada nece biti savrseno i sa tim se treba pomiriti. Ako planiras prati auto na praonama, automatske necu niti spominjati, bacas pare. Plus sva hemija koju koriste nase praone je uzasna za lak a pogotovo za coating i vrlo brzo ce ga unistiti i opet si na nuli. Moja preporuka ti je ako imas uslove da ides na diy varijantu, za te novce koje ces izdvojiti da se kupiti solidna oprema za pocetnike, plus satisfakcija koju detailing donosi. Naravno neko ne zeli da provodi dan vikenda peruci auto , stavljajuci vosak ili sealent ali krajnji rezultat je uvijek vrijedan svega toga, bar za mene. Ako se odlucis da se sam upustis u odrzavanje vrlo rado cu preporuciti proizvode i pomoci sa pravilnom tehnikom. Pozdrav
 
Član
ja sam kralj diy. gledao sam ja na netu dosta toga vjerovatno cu nove felge kada dodju odmah zastiti u medjuvremenu stakla izvana a iznutra antifog sa gyeon programom. obzirom da to niko u tz ne radi nema mi druge
 
Član
Fallen ti je sve detaljno objasnio nema se sta nadodati..Potvrdujem sve pogotovo sto ti je rekao ako ces ga prati po pumpama i slicno nemas koristi da radis sto si naumio , volim sto ima kolko toliko detailera na ovome forumu ..Ljudi govore da je drKuko xtra u sto nesumnjam nimalo samo je malo podaleko.Ako to i odradis kupi kvalitetnu autokozmetiku i lagano vikendom 2 bucket method :D
 
Član
pisao sam ja na svojoj garazi da sam kreno sa tim detalingom malo jace

problem je sto je prvi vlasnik odrazvao auto na praonici i ima tih parnica kad ja to pokazujem nekome ko nevoli auta ovaj me gleda onako wtf i veli ovaj nije normala :)

uglavnom ide predpranje sa pjenom kasnije 2 kante metoda onda brisanje sa posebnim krpama i sl

no to je odrzavanje

ja cu te parnice sanirati poliranjem a kad vec poliram mislio sam da uradim i neku zastitu pa da to odrzavanje bude lakse i da sprijecim za dalje grebanje koje ce biti minimalno jel cu raditi pranje skolski :)
 
Član
Pratim vec duze vrijeme ovaj detailing, medutim ne kontam sta vam je keramicki premaz ?
Pranje->glina>poliranje->sealant-> vosak ?
Zasto ne bi uradio sebi Clear bra /onu providnu foliju. Po meni to je najbolje a mozes i nju polirati, stavljati voskove itd.
 
Slabo ti pratiš detailing ako ne znaš šta je keramički premaz.
A ovi što pričaju da keramički premaz ne pruža zaštitu od grebanja pričaju gluposti. Možda ne pružaju zaštitu ako rade neki amateri, ali ako radiš kod profesionalca auto mora ostati 3-4 dana, a u zavisnosti od izbora keramičke zaštite dobivaš garanciju i do 7 godina na grebanje.
 
Član
Slabo ti pratiš detailing ako ne znaš šta je keramički premaz.
A ovi što pričaju da keramički premaz ne pruža zaštitu od grebanja pričaju gluposti. Možda ne pružaju zaštitu ako rade neki amateri, ali ako radiš kod profesionalca auto mora ostati 3-4 dana, a u zavisnosti od izbora keramičke zaštite dobivaš garanciju i do 7 godina na grebanje.

Iskreno nikada nisam vidio da je to iko stavljao na ove supocijene automobile u USA, cak niti oni za SEMU. A i svi sto vozaju 911, mclaren.... Svi vecinom koristi clear bra.
 
Poslednja izmena:
Top