karburator pomoc....

karburator pomoc....

zanima me da li iko zna odprilike kako da se uradi idealna smejsa zraka i goriva na karburatoru? znaci karburator mi je sa dva sarafa (zrak i benzin) kada mi je majstor stimao predpaljenje i rad motora zavrtao je samo zrak i nastimao na 850 obrtaja. on fino sada radi ali dok je hladan kao da preskace gas, nece gasa, nezz kako da objasnim. a kada mu dam u praznom hodu gas malo jaci u garazi osjetim miris benzina, sto znaci da mi izbacuje ziv benzin ili se varam. ako neko zna sta o ovome molio bih za pomoc jer me jako zivcira?:icon_confused:
 
zatvori malo saraf od zraka. ili zatvori ga do kraja i odvrni ga 2 do 3 kriga i onda vidi nadji nesto blizu i onda se brzo ustima
 
Dejan 16v je napisao(la):
Trosi li ti vise od kada je majstor to stelovo i jeli baca crn dim kada vozis da li si primjetio?

trosi manje jer mi je bio nastelovan prije na predpaljenje na oko +30 i stangas na oko 1200. kada mi je sada namjestio predpaljenje na +15 (idealno na +10 ali posto mi neradi vakum pumpa kaze da je bolje da je na +15) i smanjio stangas na 850 tise radi i manje trosi. ali od tada mi dok je hladan ne prima gas kako treba. dok je bila zima mislio sam da je to od hladnoce, ali sada kada je toplije isto mi se desava dok motor se ne zagrije. znaci isto kao da ima neki prekid, ili moram drzati papucicu gasa na vrhu i polahko ubrzavati (presporo :icon_evil:) ili bas dati gas, ali onda mi se desava da trza. nezz sta da radim. neki majstorcici su mi rekli bas to kao da je losa smjesa, vise baca goriva nego sto treba.
 
Član
Ajd ovako, al to je ofrljativna metoda i zahtijeva strpljenja i eksperimentisanje:
Pri do kraja zagrijanom motoru, zavrni diznu od mješaje do kraja, da se auto ugasi. Obilježi šarafciger i odvrni tačno jedan krug i startuj motor. Malo isturiraj i vidi koliki su obrtaji. Ako nisu oko 850-900, podesi na drugoj dizni i provozaj malo da vidiš utiske. Ako vuča, po nekom tvom nahođenju, nije ok, onda još malo odvrneš ovu prvu diznu (znači krug i još mrva), a ovu drugu od lera, zavrćeš, održavajući obrtaje u propisanoj granici. U principu, postucima iteracije, ovako možeš približno naći neki odnos koji odgovara nekom tvom subjektivnom osjećaju da auto ide ok, da se ne osjeti benzin, ne troši baš previše, itd. Dva - tri kruga su, po meni, previše.

Ako ne uspiješ (što je veoma vjerovatno) doći do nekog zadovoljavajućeg rješenja, uzmi auto data cd i vidi za svoj motor koji su procenti CO2, O2, CO, HC i pravac na tehnički, daš ljudima na kafu i upasujete %CO u neku normalnu granicu. Trebalo bi da na cd-u bude i opisan postupak kako se vrši štelovanje emisija (npr. kod mene je potrebno da vakum crijevo bude raskopčano i blindirano, zatim iberlauf raskopčan i blindiran, auto dobro isturiran (bez iberlaufa), pa tek onda ganjam emisije CO).
Pozdrav!
 
Igor_ je napisao(la):
Ajd ovako, al to je ofrljativna metoda i zahtijeva strpljenja i eksperimentisanje:
Pri do kraja zagrijanom motoru, zavrni diznu od mješaje do kraja, da se auto ugasi. Obilježi šarafciger i odvrni tačno jedan krug i startuj motor. Malo isturiraj i vidi koliki su obrtaji. Ako nisu oko 850-900, podesi na drugoj dizni i provozaj malo da vidiš utiske. Ako vuča, po nekom tvom nahođenju, nije ok, onda još malo odvrneš ovu prvu diznu (znači krug i još mrva), a ovu drugu od lera, zavrćeš, održavajući obrtaje u propisanoj granici. U principu, postucima iteracije, ovako možeš približno naći neki odnos koji odgovara nekom tvom subjektivnom osjećaju da auto ide ok, da se ne osjeti benzin, ne troši baš previše, itd. Dva - tri kruga su, po meni, previše.

Ako ne uspiješ (što je veoma vjerovatno) doći do nekog zadovoljavajućeg rješenja, uzmi auto data cd i vidi za svoj motor koji su procenti CO2, O2, CO, HC i pravac na tehnički, daš ljudima na kafu i upasujete %CO u neku normalnu granicu. Trebalo bi da na cd-u bude i opisan postupak kako se vrši štelovanje emisija (npr. kod mene je potrebno da vakum crijevo bude raskopčano i blindirano, zatim iberlauf raskopčan i blindiran, auto dobro isturiran (bez iberlaufa), pa tek onda ganjam emisije CO).
Pozdrav!

znaci to bi mogli iljudi na tehnickom da odrade.
 
Član
Mogu, ali ne bez gore navedenih vrijednosti (parametara) koje sam ti naveo. Druga bitna stvar je da vidiš na cd-u način na koji se vrši podešavanje. Moj primjer u zagradi (na kraju teksta).
Ako vakum nije ispravan, nećeš na zelenu granu, to da znaš!
Pozdrav!
 
:icon_smile:
Igor_ je napisao(la):
Mogu, ali ne bez gore navedenih vrijednosti (parametara) koje sam ti naveo. Druga bitna stvar je da vidiš na cd-u način na koji se vrši podešavanje. Moj primjer u zagradi (na kraju teksta).
Ako vakum nije ispravan, nećeš na zelenu granu, to da znaš!
Pozdrav!

ok. pokusat cu to. hvala ti.
 
Član
Odnos zraka i goriva tj. kakva ti je smjesa mozes da znas preko svijecice. Ako je crna (cadjava) to je puno goriva, ako je boja bijele kafe to ti je vise zraka nego goriva, ako je smedjkasta to je tu negdje zraka i goriva, mozda malko ima viska goriva. Ako budes radio instrumentom za %co-a on ti na karburatoru moze biti od 1 do nekih 1.8 ili 2% zavisno gdje ti najbolje radi. Preko 2% ne smije biti. Ali mozes i nastelati preko svijecica. Vidis kakva je, ocistis je, nastelas karb i odes se provnzati malo (ne penzionerse voznje) i onda opet vidis kakva je, i tako opet ako nisi zadovoljan...
 
Član
RS TURBO je napisao(la):
Odnos zraka i goriva tj. kakva ti je smjesa mozes da znas preko svijecice. Ako je crna (cadjava) to je puno goriva, ako je boja bijele kafe to ti je vise zraka nego goriva, ako je smedjkasta to je tu negdje zraka i goriva, mozda malko ima viska goriva. Ako budes radio instrumentom za %co-a on ti na karburatoru moze biti od 1 do nekih 1.8 ili 2% zavisno gdje ti najbolje radi. Preko 2% ne smije biti. Ali mozes i nastelati preko svijecica. Vidis kakva je, ocistis je, nastelas karb i odes se provnzati malo (ne penzionerse voznje) i onda opet vidis kakva je, i tako opet ako nisi zadovoljan...

Da se nebi ebavo nek ode da mu gurnu sondu i nastimaju mu, nece ga to kostati 15KM!
 
Dejan 16v je napisao(la):
RS TURBO je napisao(la):
Odnos zraka i goriva tj. kakva ti je smjesa mozes da znas preko svijecice. Ako je crna (cadjava) to je puno goriva, ako je boja bijele kafe to ti je vise zraka nego goriva, ako je smedjkasta to je tu negdje zraka i goriva, mozda malko ima viska goriva. Ako budes radio instrumentom za %co-a on ti na karburatoru moze biti od 1 do nekih 1.8 ili 2% zavisno gdje ti najbolje radi. Preko 2% ne smije biti. Ali mozes i nastelati preko svijecica. Vidis kakva je, ocistis je, nastelas karb i odes se provnzati malo (ne penzionerse voznje) i onda opet vidis kakva je, i tako opet ako nisi zadovoljan...

Da se nebi ebavo nek ode da mu gurnu sondu i nastimaju mu, nece ga to kostati 15KM!

ko moze da odradi to? da li vecina majstora ima tu sondu? i sta tacno da trazim kada odem kod majstora, da znam sta da pitam?
 
Član
Trazis da ti nastela auto preko instrumenta za CO2 (sve i jedan takav ima sondu) da ti ne stela odokativno. Ali ja bi prije sam stelao preko svijecice nego da mi svakakav majstor stela i prcka pa da napravi vecu havariju nego sto jeste, pa ti vidi...
 
Top