Kako uvesti ”polovnjaka”

Kako uvesti ”polovnjaka”

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Administrator
Najbolji auto je nov auto, čuvena je rečenica koju je rekao Henri Ford, osnivač "Ford motor kompani". Međutim, građanima BiH, zbog skromne platežne moći ova mudrost ne pomaže mnogo kada se odlučuju da obnove vozni park, te se češće odlučuju za kupovinu polovnog automobila.
Prvi korak u tom poslu je pronalaženje odgovarajućeg modela i dilema kako doći do njega. Da li pokušati do željenog automobila doći direktno iz neke zapadnoevropske zemlje ili ga potražiti na nekom od mnogobrojnih placeva koji se bave prodajom polovnih vozila.

Obično kad se odlučite da kupite polovan auto sjetite se da imate rođake u inostranstvu. Ukoliko nemate dovoljno povjerenja u njih da će vam odabrati auto baš kakav vi želite i odlučite se da ih posjetite, prvi troškovi na koje morate računati su oni za izdavanje vize i puta. Takođe bi bilo dobro da predvidite i par stotina evra za obilazak auto-placeva u krugu od bar stotinak kilometara od mjesta gdje ćete boraviti.

Kad pronađete željeni auto, uračunajte da će vam za povratak trebati bar jedan pun rezervoar goriva i da ćete morati platiti putarine, koje baš i nisu jeftine u zemljama EU.


Carina i PDV
Po dolasku u BiH počinje procedura carinjenja i oporezivanja vozila. Kako nam je rečeno u Upravi za indirektno oporezivanje, osoba koja uvozi automobil u BiH mora na graničnom prelazu to prijaviti Carinskoj službi BiH. Budući da trenutno samo na četiri granična prelaza postoje carinske ispostave gdje se odmah vrši carinjenje robe (Rača, Orašje, Izačić i Karakaj), to se carinjenje vrši u većini slučajeva u carinskim ispostavama u unutrašnjosti, ovisno o mjestu prebivališta osobe koja uvozi automobil u BiH. Dakle, kad se prijavi uvoz automobila na granici dobija se provozna carinska prijava s kojom se ide u određenu carinsku ispostavu u unutrašnjosti BiH. U toj se carinskoj ispostavi vrši kompletna procedura carinjenja vozila.


Određivanje poreske osnovice
Prvi korak je utvrđivanje carinske osnovice na koju se plaćaju carinske dažbine i PDV. Utvrđivanje carinske vrijednosti polovnih vozila vrši se na osnovu fakture ukoliko ona odražava stvarnu vrijednost upotrebljavanog motornog vozila. Prilikom utvrđivanja vrijednosti automobila u obzir se uzima cijena takvog vozila, zastarjelost tipa, dodatna oprema, vrijednost vozila prema godinama starosti, pređeni kilometri, opšte stanje vozila, te ponuda i potražnja, odnosno kretanje cijene na tržištu.

Ako se utvrđivanje carinske osnovice za upotrebljavana motorna vozila ne može uzeti priložena faktura, što je čest slučaj, koristi se katalog "EIB - International", koji po svojoj suštini predstavlja integrisanu i sistematizovanu formu raspoloživih podataka o uvoznim cijenama motornih vozila u BiH. Izuzetno, u slučajevima kada u katalogu "EIB - International" nije moguće naći odgovarajući podatak kao uporedni katalog koristi se katalog "Eurotax SCHWACKE" bez obzira na to o kojoj zemlji izvoznici se radi.

Kada se, dakle, utvrdi carinska osnovica, lice koje uvozi putnički automobil dužno je platiti 15 odsto carine, jedan odsto carinskog evidentiranja i 17 odsto PDV-a. Na osnovu potvrda o uredno sprovedenoj carinskoj proceduri uvoza možete registrovati automobil u BiH.


Kupovina od preprodavaca
Jednostavniji način do kojeg možete doći do polovnog automobila iz inostranstva je da ga kupite preko posrednika, odnosno preprodavaca. Sve je veći broj auto-placeva i ljudi koji dobro zarađuju na ovaj način. Međutim, ukoliko se odlučite da na ovj način kupite vozilo, dobro obratite pažnju šta uzimate i nemojte ništa plaćati dok ne obavite detaljan pregled automobila i to po mogućstvu u ovlaštenom servisu.

Kako nam je jedan od preprodavaca, koji je želio da ostane anoniman, objasnio logično je da oni koji se bave samo trgovinom automobila dolaze do nešto jeftinijih modela.

Prema njegovim riječima, cijenu dodatno "ubijaju" i na taj način što u jednoj turi na kamionima dovoze više kola i već tu prave značajnu uštedu na prevozu.

"Takođe, iskusni nakupci već imaju uhodane kanale kojima nabavljaju kola u inostranstvu i na taj način brže i jeftinije dolaze do traženih modela", kaže naš sagovornik.

Međutim, on kaže da nakupci nerijetko kupuju havarisana vozila ili ona s velikom pređenom kilometražom za relativno malo para, što im dodatno smanjuje i troškove carinjenja.

"Po ulasku takvog automobila u BiH njih popravljaju u neovlaštenim servisima i smanjuju im kilometražu za relativno malo para", kaže naš sagovornik, ističući da je laiku veoma teško da vizuelno utvrdi da li je auto lupan.

Naš sagovornik nam je naveo, a to su nam potvrdili i UIO, da prilikom uvoza automobila u BiH uvoznici na razne načine pokušavaju umanjiti plaćanje uvoznih dažbina. Jedan od najčešćih načina je prikaz lažne transakcijske vrijednosti, odnosno fakture plaćene za određeno vozilo u inostranstvu.

Jedan od slučajeva pokušaja da se umanji plaćanje dažbina prilikom uvoza je i prilagođavanje vozila da izgleda kao vozilo za prevoz tereta, iako je to vozilo u suštini putničko. Naime, na uvoz teretnih vozila plaća se carina u iznosu od 10 odsto na utvrđenu carinsku osnovicu dok je za putnička 15 odsto. Međutim, pravna lica koja se nalaze u sistemu PDV-a ukuliko uvezu vozilo iz tarifnog broja gdje se ubrajaju motorna vozila za prevoz robe i tereta imaju pravo na umanjenje vlastite poreske obaveze u iznosu PDV-a plaćenog na ulaznoj fakturi, dok to nije slučaj kod nabavke putničkih motornih vozila, što je i razlog da se određena vozila pokušavaju prijaviti kao teretna, a ne putnička.

Odluka o ograničenju uvoza automobila
Odlukom o ograničenju uvoza putničkih automobila, teretnih vozila ("Službeni glasnik Bosne i Hercegovine", broj 20/00, 36/00, 4/01), koja je u primjeni od 1. septembra 2000. godine, propisano je da se radi javne bezbjednosti, zaštite zdravlja i života ljudi, ograničava uvoz - putničkih automobila starijih od sedam godina, teretnih vozila i autobusa starijih od 10 godina. Ovim ograničenjem nisu obuhvaćena motorna vozila muzejske vrijednosti kojima se smatraju vozila starija od 30 godina, motorna vozila koja su privremeno registrovana u Bosni i Hercegovini prije datuma primjene ove odluke, kao i vatrogasna vozila, uz prethodno pribavljeno mišljenje Ministarstva unutrašnjih poslova.


Povlastice za invalide
Zakonskom regulativom je propisano da se od plaćanja uvoznih dažbina oslobađaju invalidi koji uvezu auto iz inostranstva jednom u periodu od pet godina. Invalid koji podnosi zahtjev za carinjenje, carinskoj ispostavi treba da priloži dokumentaciju kojom dokazuje da ispunjava posebne uslove za uvoz uz oslobađanje od plaćanja carinskih dažbina.

Ratni vojni invalidi treba da predaju ovjerenu kopiju nalaza nadležnog organa ili komisije o utvrđenom stepenu invaliditeta.

Ostale osobe s invaliditetom takođe prilažu rješenje nadležnog organa ili komisije kojim je utvrđeno tjelesno oštećenje od najmanje 80 odsto.

I za invalide vrijedi ograničenje uvoza putničkih automobila starijih od sedam godina.


Povratnici iz inostranstva uvoze bez carine
Od plaćanja uvoznih dažbina oslobođeni su automobili osoba koje svoje mjesto boravka premještaju iz strane zemlje u BiH. U toj kategoriji se podrazumijeva automobil koji je povratnik u svom prijašnjem mjestu boravka koristio najmanje šest mjeseci do dana kada je prestao da ima mjesto boravka u stranoj zemlji. Carinska olakšica odobrava se samo osobama koje su imale mjesto boravka van BiH u neprekidnom trajanju od najmanje 12 mjeseci, što treba i da dokažu određenom dokumentacijom. Međutim, ovako uvezeno motorno vozilo ne može prodati u periodu od godinu dana od dana uvoza.


Gdje tražiti polovni automobil u inostranstvu
Pripremu za kupovinu automobila u inostranstvu možete obaviti i iz BiH i to zahvaljujući Internetu. Na specijalizovanim sajtovima, koji su svojevrsna virtuelna auto-pijaca, možete vidjeti kako se kreću cijene traženog modela u određenim regionima Evrope, a preko ponuđenog mejla ili telefona možete stupiti u direktan kontakt s prodavcem i dogovoriti se o detaljima kupovine prije polaska na put.

Jedan od najpoznatijih sajtova za prodaju automobila je www.mobile.de.


Pokušaji prevare
Posebnu pažnju prilikom kupovine polovnog automobila morate obratiti na valjanost prateće dokumentacije. Prije kupovine obavezno u policiji provjerite da li su svi papiri regularni. U Upravi za indirektno oporezivanje su nam rekli da je bilo dosta slučajeva falsifikovanja saobraćajnih dozvola iz zemalja izvoznica i to naročito iz Italije. Bilo je i slučajeva ukradenih vozila i prekucavanih identifikacionih brojeva na vozilima.
 
EVO SAVJET,

AKO NEKO UVOZI PREKO ORASJA, MOJ SAVJET MU JE DA NE PRAVI DIREKTNO CARINJENJE U ORASJU, NEGO DA PRAVI PROVOZ PA NEGDJE U UNUTRASNJOSTI CARINI, ILI CE GA CARINICI MOMACKI ODERATI OVDJE U ORASJU
 
Član
Pusti se provjere kod policije oni su glupani neg se treba provjerit broj sasije u ovlastenom servisu :) vjerujte znam iz iskustva :) posto sam ja popusi na dva auta :)
 
HuKa je napisao(la):
Pusti se provjere kod policije oni su glupani neg se treba provjerit broj sasije u ovlastenom servisu :) vjerujte znam iz iskustva :) posto sam ja popusi na dva auta :)

bas tako samo u ovlastenom servisu znam slucaj gdje tip 5 godina vozio pasata u orasju i uredno ga registrovao svake godine, kad neki dan mu ga oduzeli, bio ukraden


ako ko od raje uzima kakvo skupo auto ja mu mogu pomoci da se auto provjeri preko interpola, bez placanja naravno
 
Član
Pa i moj pasat je vozan 5 godina pa oduzet :( a ima takih jos kamaru....... a kad sam ga kupovo odnjeo papire u MUP i oni provjeravali i sve ok......ja obis pola svijeta snjim i sve ok i kasnije se ispostavi da su dupli papiri i da mu je prekucana sasija.... i et...
 
Član
mijo_16v je napisao(la):
EVO SAVJET,

AKO NEKO UVOZI PREKO ORASJA, MOJ SAVJET MU JE DA NE PRAVI DIREKTNO CARINJENJE U ORASJU, NEGO DA PRAVI PROVOZ PA NEGDJE U UNUTRASNJOSTI CARINI, ILI CE GA CARINICI MOMACKI ODERATI OVDJE U ORASJU

Osisali me 200 KM radi nekog papira...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top