Kako provjeriti stanje kočione tečnosti - DIY

Kako provjeriti stanje kočione tečnosti - DIY

Član
Rekao bih da nije, "SVASTA" kao sto ti kazes u videu. Nego se zapitaj i ti i ostali, posto hvalis i forsiras u klipovima navedeni brend ulja, koliko je on dobar i kvalitetan, kad ono sto ti eksploatises u svom autu vec 2 godine kako kazes, je bolje nego iz nove boce. Ja da sam na mjestu vas koji to koristite, duboko bih razmislio. Tvrdim, da i taj brend je uvezen bez ikakve kontrole naravno, sa velikom vjerovatnocom "crnim putem" samim time, malo dodira sa originalom i upitnim kvalitetom, a usput, vecina "uljara" kupuje od istih dobavljaca gotov proizvod uglavnom i prepakuje, kad je u pitanju proizvod za kocnice, a cijene su diskutabilne. Nista licno protiv tebe, podrzavam to sto radis.
 
Poslednja izmena:
Ne bi bilo lose da napravim test 4-5 najcescih DOT4 tecnosti. Mada i ta vrijednost <1% kod Comma DOT4 je zadovoljavajuca, samo sam se iznenadio da je originalna tecnost nakon skoro 2 godine i dalje 0% vlage, ocekivao sam realno nekih 2%, jer je po uputstvu proizvodjaca interval zamjene na 2 godine. Ocito da nema potrebe, barem jos godinu dana. Slazem se da na nase trziste dolazi sve i svasta bez ikakve kontrole. Sto se motornog ulja tice, to i jeste jedan od razloga sto sam skratio interval zamjene ulja na pola bas zbog upitnog kvaliteta ulja.
 
Dobro ti to radis, svidja mi se sto si iskren i kad nesto pogrijesis.
Kao sto lemi rece, treba stvarno razmisliti sta se kupuje!
Samo nisam skonto kod 4:04min jel sad tecnost ili ulje?
 
Član
Vjeruj, bolje je da to ostane pod terminom "ulje" za kocnice, iz prostog razloga, sto nasi ljudi to bukvalno shvate! Govorim to jer moje iskustvo je svakodnevno objasnjavanje tim bukvalistima, da je npr. PERMANT = ANTIFRIZ = G12 TECNOST. Ako mu je neko reko da u njegovo auto ide G12 tecnost, nece ti taj uzeti nista sto na njemu pise Permant ili Antifriz sa G12 specifikacijom. Jednim dijelom ti je to i sa ovim proizvodom.
 
Ispitao sam INA DOT4 tecnost, nova iz flase, 0% vlaznosti (follow up na prethodni video gdje Comma tecnost nova pokazuje <1% vlaznosti).

33xdaau.jpg
 
Član
Ja bih ipak rekao i pomislio da ti ili radiš distribuciju ovog KOMMA ulja, općenito, ili ti se plaća reklamiranje. Jer čisto sumnjam da bi bilo ko u novo auto sipao neko no name ulje (misleći na Kommu), jer iskreno do tvoje teme, nikad čuo nisam za to.
 
Član
Ja bih ipak rekao i pomislio da ti ili radiš distribuciju ovog KOMMA ulja, općenito, ili ti se plaća reklamiranje. Jer čisto sumnjam da bi bilo ko u novo auto sipao neko no name ulje (misleći na Kommu), jer iskreno do tvoje teme, nikad čuo nisam za to.

Sumnjam da radi jer je i javno pokazao da je smece od proizvoda... I dalje ne mogu da shvatim da je tecnost koristena 2 godine bolja od nove Comma tecnosti... Meni bi to bio znak za uzbunu da pobacam sve zalihe Comma proizvoda, pa cak i tecnost za brisace (ako je kojim slucajem proizvode) :D
 
Član
Javna je tajna kako "BRENDIRANA ULJA" stižu u BiH po povoljnijoj cijeni... što je stajalo u magacinu negdje po JEvropi, istekao rok, odradila se analiza, pokazalo da ulje "ima još života u sebi", presignira se (prepakuje) napiše taj datum pakovanja, izveze u zemlje kao što je naša po cijeni koja je za naše tržište prihvatljiva, i onda naši ljudi po forumima se hvale kako su kupili i voze Castrol, Šel, Mobil, po 10 KM!
Naravno original!
To Vam je isto kao i diplome koje su sada malo po medijima, odn. završiš školu srednju za 17 dana, a ja "gulio" 4 godine, i poderao 17 pari patika i cipela za to vrijeme.
 
Ne reklamiram Commu, to sto je kod nas nepoznat brend to je druga stvar, firma pravi ulja od 1965-te. Vjerujem da su sto se tice motornog ulja OK, i tu negdje s ostalima, zapravo to i jeste ogranak Exxon Mobil grupacije. Izbjegavam kupovati ultra-poznate brendove jer ili su prenapuhane cijene, ili je plagijat. Zapravo nemam nista protiv novih INA sintetickih (HC) ulja (INA Ultra PC konkretno) takodje. A evo INA kociona tecnost je sasvim pristojnih specifikacija (suho vreliste 270°C, vlazno 170°C), dok je kod Comma vlazno vreliste 160°, cak je i na "papiru" INA kvalitetniji proizvod, a cak i nesto jeftiniji.

Ja bih najradije sipao Shell u motor, ali ne smatram da je 2x puta bolji od ostalih, a kosta 2x vise.
 
Evo i dokaza da kociona tecnost zaista kupi vlagu iz vazduha:

2va03de.jpg


Ostavio sam tecnost u otvorenoj casi 2 dana na balkonu (nocu bude i magle, prilicno velika vlaznost zraka), i nakon 2 dana pokazuje prvu zutu lampicu (<1% vlage u tecnosti).

Nastavit cu test, da vidim koliko dana treba da dodje do 4%, a da bude test interesantniji poredit cemo i Comma DOT4, da vidimo koja ce prije doci do 4% u otvorenoj casi.

2q172nr.jpg


Za 2 dana cu ponoviti mjerenje vlaznosti u obje tecnosti (tada ce INA biti 4.ti dan, a Comma drugi dan)
 
Pustite Baltazara da testira!
Ja volim ove zajebancije gledat.
Posebno kad se ja nemoram zajebavat oko toga!:D
 
Nastavak testa...

INA DOT4 tecnost, nakon 4 dana stojanja u solji na otvorenom, na balkonu, u vlaznim uslovima (magla navece i slicno) je nakupila 3% vlage (da se podsjetimo nova je imala 0%, nakon 2 dana 1%)

21kilwz.jpg


Dok je Comma DOT4 za samo 2 dana nakupila u sebe >4% vlage.


xe4ht0.jpg


Dakle INA (made in HR) je dosta kvalitetnija DOT 4 tecnost od Comma (made in UK).
 
Poslednja izmena:
Top