Kako produžiti život akumulatoru?

Kako produžiti život akumulatoru?

Spomenuo sam da ima zastitu protiv obrnutih polova

Ps. U pravu si nema toga u videu negdje sam to izgubio pri editovanju haha
 
Poslednja izmena:
Član
ja sam na nekom forumu nekada upratio temu o akumulatorim, iscrpno je covjek sve objasnio izgleda neki profesionalac sto se toga tice, tu sam procitao da je pozeljno jednom mjesecno staviti akumulator na punjac i drzati 12 24h zavisi od vrste punjaca i strujom koja se puni, ja sam ti praktikvo ne mogu rec svaki mjesec nekad bi preskocio al jesam cesto, i akumulator mi je trajao 6 godina(garancija 2 god) i mogao je jos medjutim zbog lose kompresije moro sam jaci zimi staviti i njega izbaciti.
 
Član
I koliko ste produžili vijek akumulatora s ovim? Bezveze se peglati za jednu dodatnu godinu sa ovim. Akumulator mi traje najmanje 5 godina, ne pazim ga ni sekunde, vrlo često kratke relacije pa opet toliko izdrži. Mislim da ovo ne vrijedi truda.
 
Član
evo primjer, nakon tog aku kupim drugi stavim i niti jednom ga nisam stavio na punjac, garancija 2 god, 3 mjeseca prije garancije rikne i daju mi isti takav sam nov, sad cu njega da pripazim :)
 
Član
evo primjer, nakon tog aku kupim drugi stavim i niti jednom ga nisam stavio na punjac, garancija 2 god, 3 mjeseca prije garancije rikne i daju mi isti takav sam nov, sad cu njega da pripazim :)
A meni vec 2 aku. crkaje mjesec dana nakon garancije. Zato za astru kupujem najjeftiniji (oko 60km). Bude dvije godine, i novi...

U Vektru sam ubacio Hugela, nadam se da ce opravdati cijenu

Gesendet von meinem Redmi 4A mit Tapatalk
 
Član
ako imas mogucnost radi ovo sto kolega predlazes, vidjeces da nije bezveze prica, a svakako da nije isto kad baterija traje 2 god i 5 taman da je ne znam to koliko mizerna cijena, a i nisu bas jeftini
 
ja sam na nekom forumu nekada upratio temu o akumulatorim, iscrpno je covjek sve objasnio izgleda neki profesionalac sto se toga tice, tu sam procitao da je pozeljno jednom mjesecno staviti akumulator na punjac i drzati 12 24h zavisi od vrste punjaca i strujom koja se puni, ja sam ti praktikvo ne mogu rec svaki mjesec nekad bi preskocio al jesam cesto, i akumulator mi je trajao 6 godina(garancija 2 god) i mogao je jos medjutim zbog lose kompresije moro sam jaci zimi staviti i njega izbaciti.

jedino sto ako se koristi klasicni punjac, treba otpojiti kleme jer pri punjenju moze doci do napona i do preko 16V (pri kraju punjenja) a to moze unistiti elektroniku. dok ovi smart punjaci (digitalni) imaju zastitu da ne prelaze preko 14.5V sto je bezopasno (toliko daje i aleternator).
 
Član
ja imam neki einhelov punjac na njemu ima skala koja pokazuje kojom amperazom se puni, pocne sa 10 pa spadne na 2
ako ga duze ostavim ona skala padne na 0 i prestane puniti vjerovatno je i on neki "smart"
 
Imam ja i taj i dodao sam mu i voltmerar. Kad puni vecom amerazom tada je napon oko 12V, kada puni pri kraju malom aperazom (oko 0,3A) tada je napon oko 16V. Tako rade ti punjaci inace. Provjeri voltmetrom napon pri kraju punjenja. Nije bas preporucljiv za novija auta sa elektronikom. Imam 2 takva obicna punjaca. Ali imam i taj smart charger koji koristim bezbjedno bez skidanja klema.

Osim toga digitalni imaju vise programa, kako sam opisao u videu. Puno su bolji, a nisu puno skupolji od obicnih. I taj obicni je 40ak KM, a ovaj smart je oko 55
 
Top