Kako ograniciti brzinu WiFi klijentima

Kako ograniciti brzinu WiFi klijentima

Član
Sve pise u naslovu, kako limitirati ili ograniciti brzinu konekcije wifi klijentima, tj. da je npr limitiram da svaki korisnik moze koristiti 200kbps, a ne da vuce citavu konekciju dok downloaduje nesto, a neko drugi mail ne moze otvoriti. Vjerovatno nekako moze :icon_rolleyes:
 
Skini antamedia bandwith manager neki 1.0 sa crackom i ima da fercera ko pisca ja to koristim vec 5 godina ;) imas podrucje po 1 kb stimas koliko down-a koliko up-a ogranicenje po mac ili ip adresi perfekt s tim moze biti kao i firewall instaliras na glavni pc i nema sile da se neko nakaci na tvoj net bez tvog dopusta to ti je sve znaci ako ti tvoj pc odasilje signal znaci kao server da distribuiras a sad ako ides preko routera za to neznam kako bi se dalo rijesiti :icon_rolleyes: da u njemu programiras koliko koji smije da vuce
 
Administrator
Da i ja nesto pitam u vezi ovoga. Da li postoji neki nacin da se poveca domet slanja, a da ne bude preko antene, jer sam nju zamijenio :)
 
Član
@mirza, jeste preko routera, cini mi se da je neki TP-Link, provjerit cu kad odem gore.
Ovo sam nasao na netu:

If you have a router that controls your network you can get into the setup menu for it through a browser and specify the allowed bandwidth for a particular machine. You'll likely need to do this from a machine that is using wired connection to the router instead of a wireless one. You'll also need the MAC address for the machine that you are planning on restricting. To get the MAC address you'll need to open a command window (Start > Run > type "cmd") and enter "ipconfig". The MAC address is labeled Physical Address and should be one of the first items in the list that comes up.




a i mene zanima ovo sto pijonir pita, medjutim mene zanima i taj nacin sa antenom, jel mislis na onu malu antenicu na routeru ili? :icon_rolleyes:
 
Ovo ti je restrikcija po MAC-u a e sad ako tajTP-link ima u sebi kakvu opciju za bandwidth ok je onda se da podesiti da filtrira i ogranicaje po MAC-u takodjer


a za slanje nekontam kako ce slati kad nema antene ipak je ona tu emiter i sve je do nje znaci
 
Član
evo nasao sam na netu, ovaj moj router nema taj QoS ( quality of service) tako da preko njega ne mogu nista, ostaje mi samo probati naci neki software, pa ako to ne bude moglo onda moram mjenjati router jbg.

mene zanima jel se moze povecati domet wifi-a ako se promijeni ona antenica nazad, npr da se stavi veca?
fabricki je na njoj od 5db, ako se stavi nesto vece da li bi i domet bio veci?
 
Član
Sa ovim običnim ruterima bilo kakav limit zaboravite :)

Za takve stvari se mora korisiti malo bolji ruter sa mao boljim softwerom..kojim? za ruter bilo koji ruterboard a softwer mikrotik.. Tu imate sve što vam treba, al treba veliko znjanje da se to odradi...

Prvo sve korisnike možete natjerati da za auth koriste pppoe, znači dobije šifru i pass klasično kao i svi korisnici

Kasnije se može odrediti limit na brzinu i ako želite i bandwith...

Eh onda ako još malo bolje znati taj soft i mrežu možete razvrstati portoe, protokole i među njima napraviti prioritete u saobraćaju, tako da date od tih 200kbs najveći proritet, ping,dns,msn,skaypu, drugi prioritet http,https,, zadnji prioritet torentima,ftp.. tako da korisnik kad krene da skida neki torent on povuče max koliko ste vi dozvolili, i onda ako hoće da otvori neš u exploreru ono ide ko kita...zato se to odradi...plus firewall na ruteru

Dakle pun k opcija....

Sa ovim obični ruterima sve ovo gore zaboravite, nisu dovoljno hw jaki kao i soft opcijama...
 
Član
aServis, koji router bi preporucio, da odem potraziti po ovim radnjama ovdje. Cijena nebitna, samo kvalitet. ;)
 
Administrator
pitam da li postoji mogucnost podesavanja izlazne snage. Ima antena naravno. Prije je bila ova http://www.pik.ba/artikal/2779929/wireless-antena-2-4ghz/
pa sam stavio vec uhttp://static.pik.ba/galerija/2011-12/slika-62436-2011-12-1323552213-default.jpg i signal se pojacao, a samim tim i domet. Ali treba mi jos malo. Da li je jedini nacin da se sad ponovo stavi jaca antena ili nesto drugo. Jbg u to se bas nikako ne razumijem:icon_confused:

ja imam ovaj router http://hr.airlive.com/product/WL-5460AP_v2
 
Član
sub3r je napisao(la):
aServis, koji router bi preporucio, da odem potraziti po ovim radnjama ovdje. Cijena nebitna, samo kvalitet. ;)
Odgovaral ti ovaj, drug prodaje
http://www.pik.ba/artikal/2498569/cisco-air-ap1220b-/
 
Član
Može se staviti druga antena, al su one skuplje al su to sve proizvodi za sobu...ono čak i za prosječnog kućnog korisnika nedovoljne...tako da sa tim običnim ruterima odavno nemam kontakta, zaštita na njima je jako slaba..snaga na njima isto slaba..može ići jača antena ali je to sve slabo...


Hmm kako da objasnim ta mala antena je tkz mini omni antena baca 360...imaju veće antene izgledaju kao cijev od pola cola...dosta su jače i dosta jače bacaju...ali opet je to upitno sve...

wirac.ba je firma koja radi sa prof opremom wireles, pa et mao da se orjentišete imaju i cjenovnik..
 
suberu koliko adresa j. korisnika zelis nakacit na taj ruter ?
evo komsija mi prikopco ADSL onaj paket od 70KM kupio ruter od 80KM i u komsiluku ima 10 kuca koi su htjeli neki net samo za Facebooka i on im da od sebe konekciju po 70kbps tj ogranici na toliko i naplacuje im 10KM mjesecno on ima strava net a usput zaradi koju kintu
a ruter baca oko 80 metara signal a onaj od 300 metara kosta preko 100KM
ewo ti link gdje je on kupio pa ti vidi ima i cjenovnik
http://www.digitalis.ba/index.php?page=sadrzaj&id=13
 
Član
sub3r

Ovako stvari stoje, i sa TP Linkom od pišljivih 38,99 KM se može ograničiti brzina odnosno napravit bandwidth te se kontrolisati protok 'saobraćaja' klijantele nakačene na ruter. To ruter praktično sam obavlja, ti mu samo zadaš šta i kako treba obaviti.

U cijeloj ovoj priči se radi o stavki koja se zove IP QoS odnosno IP Quality of Service.

Putem pm-a mi možeš javiti o kojem se tp linku radi kako bih ti mogao konkretno objasniti šta i kako trebaš uraditi da osiguraš jednak protok interneta klijanteli a ukoliko se ta 'lokacija' nalazi negdje u Sarajevu, javi gdje/šta/kako da naletim i da to sredimo za 3 sekunde.


EDIT :

Sad tek pročitah ostale odgovore u temi, ne mogu da vjerujem da nema qos kad ova moja kanta ima.

Konkretno, kod mene je TL-WR340G (mislim da je to najjeftiniji) i na njemu imam podešen protok saobraćaja između svakoga ko se 'nakači'. Prilikom konektovanja na ruter, on ti sam dodjeljuje IP adresu. Isto to se dešava i sa svakim drugim klijentom koji se konektuje a adrese se generišu početnom 192.168.0.1 i samo ovaj zadnji broj predstavlja varijablu odnosno svaki računar ima jedinstven taj zadnji broj i na osnovu njega izvršiš podjelu bandwidhta. :)
 
Član
To ako imate neke nene od klijenata, mada su i one danas opasne :)

ip adresa se veže za mac, šta ako promijenimo mac, pa uzmem mac od tebe kao vlasnika :) šta ako ne koristim ip adresu od tvog dhcp servera itd..sve se to zaobiđe u 5 sec...a samim time i limiti :)

TL-WR340G siguran da ovaj model ima qos? i kako si na njemu podesio filter za lokal jel se fizički vide svi u rangu 192.168.0.* a kako za net...

Ev jedan dio printscrin filtera kak ja to volim da podesim, svi korisnici ima da budu kao pista ;) i naravno hepi

 
Top