Kako ispolirati auto

Kako ispolirati auto

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
sonax polir pasta je 20-22km uz nju dobijes i ''kredu'' da popravis sitna ostecenja na laku, imas u moTorexu
 
BHT Ovisnik
@ado
to formalno pitam,ja sam sebi radim,imam godina autopraonu pa imam momka za to:cool:

i ovdje mogu upitati gdje ima kupiti ta neka "kreda za poliranje aluminija" i koliko je para,kako to izgleda
 
Član
znam za polir oastu za aluminij,crom.. sonax-ova ja sam uzimao u marketima(fis-bingo,autodjelovi) oko 5km kosta mal tuba, a kreda..hmm, nek neko drugi to odgovori
 
Član
Ja jednom poliro i nikad vise, proljetos, aj da uglancam auto... i na vikendici citav Bozji dan sam poliro, jos sam imao pomoci, sto muskih sto zenskih ruku, ali nisu bili puni entuzijasma i brzo su se smjenjivali i odustajali. Ali nakon puno, puno trljana auto ko ogledalo, ekstra ispalo. Koristio sonax i stare majice, imao sam i onu "olovku" za popravak ogrebotina, ostecenja, sitnija zakrpi i prikrije skroz.
Ali sam nabio zuljeva isto kao da se kopalo citav dan, ruke jedva da sam osjecao skoro citavu sedmicu:D
 
Heh ljudi polahko nije se niko rodio naucen. Sto se tice samog poliranja i efektivnosti vaznija je sama pripema auta za poliranje, a to podrazumjeva detaljno pranje auta, susenje i tzv. claying. To je ustvari skidanje prljavstine sa auta uz pomoc specijalne gline(usput, ako ko vidi da ima gdje kupiti kod nas nek' javi:icon_biggrin:), jer ta glina izvlaci u potpunosti prljavstinu sa laka, evo primjer kako to izgleda:

ovo je slika gline(claya), poslija clayinga pola haube BMW-a u pozadini
B25.jpg

citava hauba
B26.jpg


Poslije toga ide poliranje auta...
Kod samog poliranja treba paziti kakve se paste koriste, ja ne bih bas preporucio da koristite 2 u 1 paste odnosno POLISH + WAX, jer ne daju rezultate kao sama polir pasta. Sto se tice nacina poliranja, masinsko naravno uvijek daje bolje rezultate, ali ukoliko imate tanak sloj laka(mada je tesko znati bez tzv. paint-detectora) i niste vicni sa masinom, onda se radije odlucite za rucno poliranje. Rucno poliranje naravno nece dati rezultate kao masinski, ali moze se uraditi da izgleda sasvim fino.
Na kraju evo slika vrata Skode Octavie, 50:50 ispolirana i neispolirana strana(ovo je naravno masinski uradjeno, mada bi i rucno na ovako uzasnom laku posluzilo)...
2uoqqhg.jpg
 
Znaci, sto se poliranja tice, tu je 3M neprikosnoven kao materijal. Njihove paste su bez premca. Rucno i sam da poliras, iskreno mislim da je gubitak vremena. Dvije najbolje radionice u Tuzli su ti Servo Mobil (Hare) i SA Tuzla Auto (Akif) pa vidi kod njih kakve su cijene. Ako bas bude preskupo pokusaj sam pa sta ispadne.
 
Član
:icon_smile:evo jedan video u kome je dobro objasnjeno kako polirati , samo morate razumjeti engleski

http://www.youtube.com/watch?v=vMB8BxsUi6E
 
Član
LAKIRANJEauta je napisao(la):
Znaci, sto se poliranja tice, tu je 3M neprikosnoven kao materijal. Njihove paste su bez premca....

Potpis.Ja radim masinski sa 2 krupnoce , finisherom i vosak na kraju i extra ispadne.
 

Edy

Član
nermin suljagic je napisao(la):
ako imas viska 100KM odes kod profesionalca...postoje dva nacina masinsko i rucno,tako i postoje paste za masinsko i rucno poliranje...najbitnije ti je da je cisto auto ili dio koji poliras jer ako ima prasine ili drugog zaprljanja moze ti ostetiti lak pri poliranju...naneses manju kolicinu paste i kruznim pokretom je utrljas u lak dok se ne pojavi sjaj na povrsini i postane glatka,nezali koju kap znoja:D...sto se tice krpe,uzmi kakvu staru duksericu ili majicu i ozdriblaj po autu(pazi da nema kavih dugmadi ili nitni koji bi ostetili lak)stago mekano...polir pastu mozes naci u svakoj bojari(gdje se prodaju lakovi iboje:D),sto se tice cijene imas ih vala od 12-200KM,sto skupla to kvalitetnija u vecini sliucajeva a moze vala i ona jeftina posluziti...
ovako to ja radim svom ljubimcu,ako ima ko profesionalniji savjet,pomozite cojku...;)
dobro receno
 
Spico007 je napisao(la):
LAKIRANJEauta je napisao(la):
Znaci, sto se poliranja tice, tu je 3M neprikosnoven kao materijal. Njihove paste su bez premca....

Potpis.Ja radim masinski sa 2 krupnoce , finisherom i vosak na kraju i extra ispadne.

Jos ako kupis kod Ilije u Colortehni :lol:
http://www.facebook.com/home.php?ref=home#/pages/LAKIRANJE-AUTOMOBILA/248019601947?v=wall&ref=ts
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top