Kad KIA sklopi mjenjač

Kad KIA sklopi mjenjač

Pozdrav ljudi,

Imam auto koje već tri godine vozim, dobro služi, ali mi mjenjač nije neka sreća. Nešto sam na YouTube stavio, pisao na engleskom, našao sam ovu problematiku i po njemačkim forumima... Uglavnom, mnogi zuje o tome, ali servisi pojma nemaju. Kod njih si uvijek prvi kojem se to dešava.
Uglavnom, zapinje saltanje iz prve u drugu, ako se ne da medjugasa, ne presalta odmah na startu, ili recimo ne potegne na 4.000 rpm. Jel ga normalno gradski voziš, on grebe, ali u ručici mjenjača, ne dole u motoru. Na video klipu se čuje kako on lupa ustvari, međutim stvarnost je da on hoće zagrebat ako se ta ručica čvršće drži. Znači, samo prva - druga prilikom kretanja iz mjesta, kad se svi sinhroni "umire" što bi rekli.

Evo linka:

Dajte neko mišljenje na našem jeziku, napatih se po engleskim i njemačkim da ih razumijem. Više kod njih ovog ima, nego kod nas u BiH.
 
Član
Znaju biti plastične piksne potrošene. Budu na polugama mjenjača i ručice, tj. na krajevima sajle ili štange. Taj problem ima dosta vozila, rješenje je banalo i jako jeftino.
 
Hvala na odgovoru. Koji je to dio na ovoj slici ako se vidi, ne znam šta može ručici tako zasmetati...

058d9e0c0b3b00837f256e9063129914.jpg
 
Zasto ce ti medjugas kod saltanja prema gore ?
Ne kažem da nužno treba medjugas, ali ovog lupetanja, zapinjanja ne bude tad, udje ko kroz margarin. Mada ne zvuči ko sinhron ovo, pa da nesto treba gasirati itd. Ovo je nekakva glupost koja nestane ako auto puno turiras, ili ga na vagi duže izvlačiš u kretanju izmjesta.
Kad auto umirim 40 sec, i onda krenem, ovo se desi. I obično tad osjetim da mu nesto zasmeta na izlasku iz prve, i onda obavezno zapne na upadu u drugu. Neku smetnju povuče još kad izlazi iz prve, i tad obavezno znam 'Sad ce zapet' i zapne ovako.
 
Član
Zabiljezio sam ti

d297fce39f21d0ab48cd924677b6c64c.jpg


Imas dva takva lezaja na poluzi na mjenjacu. Ja sam kod svog bivseg V40 izvadio plasticne, i stavio prave lezajeve. Puno precizniji mjenjac bude. A na samoj ručci (ispod) budu piksne plasticne. To mozes kod tokara napraviti.

Send via Gameboy Color
 
Ako mogu samo kratki update napravit. Ovo zapinjanje mi se ne dešava kad mjenjač tokom šaltanja iz prve u drugu na tren pustim iz ruke tek toliko da nije naget lijevo, što znači milisekund jedan da udje u ler i problema nema. Jel ga držim lijevo ko sav normalan svijet, on grakne, i to tačno ispod ove šipke mjenjača. Otvarao ga juče, ma ništa ne vidim. Žuta kutija, zatvoreno, sve nedostupno. Jedino sam vidio da ona plastična vodilica za rikverc radi normalno i ona ne smeta ostalim brzinama, itd.

1fb2be3b4cfc18c6e5eed31765d4528f.jpg
 
Poslednja izmena:
Top