Izrada maske bez znaka

Izrada maske bez znaka

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Zex

Član
E ovako,posto sam i ranije imao masku bez znaka,koju sam vario 15431434883 puta i koja je pucala na pogled,odlucio sam da je povarim po 15431434884-ti put,ali da jeovaj piut pojacam i poliesterom.Pa sam usput i poslikao da vam malo ''docaram'' kako se to radi:
Znaci potrebno je pored vase maske da imate jos jednu sa koje cete odseci rebra koja su duzine taman tolike da prekriju rupe koje ostaju nakon sto uklonite znak.U mom slucaju maska ima svoju konstrukciju koja se odvaja od pera,tako da pre bilo kakvog secenja,obavezno odvojite kostur maske od pera:


Nakon toga sve te buduce spojeve malo prebrusite i uzmete lemilicu,moze i obicna,ova sto ja imam je valjda namenjena za plastiku,ali to je sve isti k. i spajate i varite izmerene (u knap) krajeve.


Evo kako izgleda povarena jedna strana.Fora je da ne topite samo krajeve,to radite prvo,cisto da napravite neko udubljenje na tom spoju,a i da se blago zalepe dva kraja,nakon toga malo pre kraja letvice topite obe strane,tako da se uz lemilicu topi plastika koju ''nagurate'' na prethodno napravljeno udubljenje. otova jedna strana,a druga slika povarena maska i jedna i druga strana (isto se odradi i sa unutrasnje strane maske):


Grubim smirglom (za drvo),ja sam koristio P60 pobrusite nagrubo visak nastao nakon varenja plastike:


Zamesate poliestersku smolu (na prvoj slici je boza i ubrzivac,a na drugoj je u tu smesu umiksan i ucvrscivac tako da je dobilo tu boju meda ;) ):


Postupak nanosenja vlakana nisam slikao jer je to vrlo prljav posao,a nisam hteo da bude poliestera i po aparatu,tako da sam preskocio,ukratko prvo predjete celo mesto koje zelite plasticariti smolom,nakon toga,ranije spremljene parcice platna poredate preko maske,po toj smoli,koja ce platno drzati na mestu i onda natopite to platno smolom,obavezno smolu tapkati cetkicom jer tako platno bolje upija,a i nece se desiti da vazduh ostane zarobljen ispod smole kada se osusi, jer to znatno oslabi samu strukturu.Ono sto bih morao navesti,sto ne smete zaboraviti je obavezna oprema za rad sa poliesterom (rukavice jer nema tog majstora kome se ruke nece ulepiti smolom,na greskama se uci ;) , i svakako maska jer isparenja poliestera osim sto nisu zdrava,smrde kao luda :D)

Kada se poliester stvrdnuo,mozete ga ugrubo oblikovati,ja sam za to koristio brusilicu iliti fleksu,cisto da skratite platno,ako ga ima vise nego sto treba kad se osusilo:


Opet smirgl u ruke,ja sam poceo sa P120 da bih istanjio i uklonio nepotrebni sloj poliestera,da bih malo po malo isao ka sto finijem:


Kada ste dovoljno ''skresali'' sloj poliestera,uzmete kit koji ce sve to fino zaravnati,ja sam imao specijalni Body-ev kit za branike (crne je boje),dosta elastican i ne puca tako lako,a vi mozete koristiti i obicnog ''cupu'' (zeleni poliester kit):


Nakon smirglanja,normalna je pojava da vam ostanu ove sitne rupice (oznacio sam ih markerom):


Njih popunite finim kitom (savet,koristite rukavice i stavite ga prstom ;) ):


Nakon sto se kit osusio i dok sam smirglao fini kit,ispitao sam elasticnost same maske,rezultat mozete videti i sami,stara bi vec odavno pukla da je ovoliko uvijem:


Nakon smirglanja finog kita,ne treba ostati nigde vise zutog nego samo u tim malim rupicama i risovima nastalim smirglanjem:


Nakon sto sve zavrsite sa finim vodobrusnim,meni je zavrsni bio P600,jer mi se nije dalo izlaziti kupovati jos finiji,ali i ovaj je zadovoljavajuci,mozete lakirati masku:


Maska lakirana i montirana na auto:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top