Izabrati ulje za motor - detaljna informacija specifikacija - sta znaci 0W-40

Izabrati ulje za motor - detaljna informacija specifikacija - sta znaci 0W-40

Malo detaljnije informacije o uljima za motore.

Cifre 0W - 40 oznacavaju viskositet ulja. Ne temperaturu stepeni celsius. slovo W obiljezava winter - i oznacava da je prva cifra viskositet ulja na hladnijim temperaturama.
SAE-sistem (Society of Automotive Engineers) daje informaciju viskositeta ulja i tecnosti na niskim i visokim temperaturama. SAE je jedan standard koji nam olaksaje gdje dobijemo cifru 0W-40 za jedno ulje. A iza toga ima malo matematike i oznake za temperature i viskositet na razlicitim temperaturama.
Drugi standard API-sistem obiljezava prestandu i osobine ulja. Za benzince pocinje klasificiranje sa slovom S a za dizele sa slovom C. Drugo slovo u klasificiranju obiljezava osobinu i prestandu ulja. Ovo obiljezavanje je pocelo na slovu A i islo redom på abecedi B, C itd. Vremenom kako su se ulja izpitivala i optimirala za novija vozila i potrebe ova slova su rasla. API SL je danas najveca klasifikacija za benzin motore.

Historijski su se koristila "single grade" ulja - koja su imala svoje najbolje osobine oko jednog viskositeta naprimjer SAE 30. i optimirana za jednu temperaturu. tako da kad je hladnije vani odma teze upaliti auto i ulje je gusto dok nepostigne svoju temperaturu.

U danasnja auta se sipaju ulja koja se zovu "multi grade" i sastoje mjesavinu ustvari od dva ulja koja zajedno pokrivaju i hladniju i topliju temperaturu motora kako bi motor bio podmazan i na niskim i visocijim temperaturama rada motora.

Prva cifra oznake ulja: cP = oznaka dinamickog viskositeta. cST = oznaka kinematicnog viskositeta
0W Podnosi temp. Celsius: -35 viskositet cP max: 6200. viskositet cST na +100 stepeni C: minimun 3,8 granica temp. za pumpanje: -40
5W Podnosi temp. Celsius: -35 viskositet cP max: 6600. viskositet cST na +100 stepeni C: minimun 3,8 granica temp. za pumpanje: -35
10W Podnosi temp. Celsius: -25 viskositet cP max: 7000. viskositet cST na +100 stepeni C: minimun 4,1 granica temp. za pumpanje: -30
15W Podnosi temp. Celsius: -20 viskositet cP max: 7000. viskositet cST na +100 stepeni C: minimun 5,6 granica temp. za pumpanje: -25
20W Podnosi temp. Celsius: -15 viskositet cP max: 9500. viskositet cST na +100 stepeni C: minimun 5,6 granica temp. za pumpanje: -20
25W Podnosi temp. Celsius: -10 viskositet cP max: 13000. viskositet cST na +100 stepeni C: minimun 9,3 granica temp. za pumpanje: -15

Druga cifra oznake ulja:
20 viskositet cST na +100 stepeni C: 5,6 - 9,3
30 viskositet cST na +100 stepeni C: 9,3 - 12,5

40 viskositet cST na +100 stepeni C: 12,5 - 16,3
50 viskositet cST na +100 stepeni C: 16,3 - 21,9
60 viskositet cST na +100 stepeni C: 21,9 - 26,1
 
Član
u biti broj prije W oznacava viskozitet hladnog ulja, broj poslije oznacava viskozitet zagrijanog ulja
 
Član
Ne mogu 0w i 5w imati istu temperaturu. 5w ide do -30 a 0w do -35 kako si i napisao.
 
Član
Gdje si našao standard? Ja sam na nekom sajtu našao, a u Peugeot uputstvu je tako.
 
Super Moderator
Aha ok hvala :) a kad je veci viskozitet bolje je podmazivanje i obratno ili to nema veze? :)
 
Aha ok hvala :) a kad je veci viskozitet bolje je podmazivanje i obratno ili to nema veze? :)

E pa nisam ja sad neki profesor za hemiju :D
ocjena viskositeta je izmjerena na razlicitim temperaturama. sto se tice viskositeta ganja se da je ulje optimalno tecno za tu neku temperaturu na kojoj ce se koristiti. A podmazivanje ko podmazivanje zavisi od ulja, sastoja ulja. mineralno sinteticno itd.
 
Super Moderator
aha aha ok hvala :) pa dobro ti vise radis s tim stvarima pa sam pito.. mislim pito sam u temi pa mogo je odgovoriti ko je htio :)
 
Top