idealan pritisak za lakiranje

idealan pritisak za lakiranje

Imam jedno pitanje u vezi lakiranja za iskusne.Koji je idealan pritisak za lakiranje na koliko bi se trebao palit kompresor a na koliko gasit..?
 
Član
kod mene na kompresoru pali na 4 gasi na 6 nekad dignem i više kad hoću ispjeskariti neke veće stvari...

to za lakiranje doziraj sebi na ventilu prije šprice, bolje imati u sistemu više i u rezervi...
 
Član
Oni mali barometri sto idu prije sprice su dobra stvar znas koliki pritisak propusti do sprice.. sprice imaju svoje podatke koliki treba pritisak... za većinu piše da je dovoljno 2.2 al meni je nekako to malo :icon_rolleyes:
Al ne bavim se tim profesionalno pa ne mogu ni reći :D

I kod mene se gasi na 6 bari a šprica ide preko ovog regulatora pritiska uvijek isti pritisak ima ne znam sad tačno na kolko je podešen mislim da je oko 4 :icon_rolleyes:







sve zavisi kako razrijedis farbu isto.. ako je puno razrijeđena onda odma netreba ti veci pritisak.. ali ako je gusta odma vise.. najbolje da vidis na youtube da nadzes kako ljudi ono testiraju, stave papir na zid i onda testiraju sa kojim pritiskom dobiju najbolju "sliku" spricanja kad slika baca farbu... treba da je ujedinjena i da je ko lapeza.,to mi je rekao isto Tarik sa foruma on se bavi lakiranjem stavljao je već neke klipove kako lakira
 

MTR

Član
DeVilbiss sprice 2,0 bara ( na dovodu )
Sata HVLP i RP 2,0-2,2 bara ( na dovodu )

2,0 do 2,2 vam daje 0,7 bara na rasprsivacu ( izlazu )

Kompresor bi trebao izbaciti na 9-10 bara a paliti na minimalno 6 bara jer se kroz duzinu crijeva gubi napojni pritisak za sprice , Sata i DeVilbis gutaju od 380 do 450 litara u minuti pa sad skontajte

Baza se ne razredjuje koliko hoces vec ima propisano , od 50 do 60 % zavisno od toga jel metalik , perla ili xirallic ili po preporuci proizvodjaca , prevelikim razredjivanjem gubis nijansu i njenu tacnost , mozes razrjedit i 100% al ako farbas bicikla

sa pritiskom 2,5 ili vise do 3,5 se nabacuje tecni kit zavisno od razredjivaca
 
MTR je napisao(la):
DeVilbiss sprice 2,0 bara ( na dovodu )
Sata HVLP i RP 2,0-2,2 bara ( na dovodu )

2,0 do 2,2 vam daje 0,7 bara na rasprsivacu ( izlazu )

Kompresor bi trebao izbaciti na 9-10 bara a paliti na minimalno 6 bara jer se kroz duzinu crijeva gubi napojni pritisak za sprice , Sata i DeVilbis gutaju od 380 do 450 litara u minuti pa sad skontajte

Baza se ne razredjuje koliko hoces vec ima propisano , od 50 do 60 % zavisno od toga jel metalik , perla ili xirallic ili po preporuci proizvodjaca , prevelikim razredjivanjem gubis nijansu i njenu tacnost , mozes razrjedit i 100% al ako farbas bicikla

sa pritiskom 2,5 ili vise do 3,5 se nabacuje tecni kit zavisno od razredjivaca
ok druze tako cu nastimat da se ugasi na 9-10 a pali na 6
 
Član
Pojačat cu i ja omda svoj još malo ima dvije ove velike bačve na sebi al ipak mislim da je previše 9-10 bari, nisu to toliki gubitci kroz crijevo jer ne pušta nigdje :icon_rolleyes:
 
adi187 je napisao(la):
Pojačat cu i ja omda svoj još malo ima dvije ove velike bačve na sebi al ipak mislim da je previše 9-10 bari, nisu to toliki gubitci kroz crijevo jer ne pušta nigdje :icon_rolleyes:

evo ja druze narikto ovako da se na 9 gasi a na 6 pali.Danas ofarbao jedan blatobran i nesto na prelaz extra u mene je ona sprica DeVILBISS i stvarno sam sad prezadovoljan lak se extra slozio...:cool:
 
Član
Uzmi ovaj rekulator pritiska bolje to ima i ovu posudu za odvod kondenzata da ne ide voda kroz crijevo a i možeš naštimat da ti stalno isti pritisak ide na špricu da ne varira kad se pali i gasi kompresor
 
adi187 je napisao(la):
Uzmi ovaj rekulator pritiska bolje to ima i ovu posudu za odvod kondenzata da ne ide voda kroz crijevo a i možeš naštimat da ti stalno isti pritisak ide na špricu da ne varira kad se pali i gasi kompresor
aha znaci njega sad postavim prije cijeva na kompresor?gdje se ima uzet on kolko je on para?znaci sad na njemu nastimam 2.2 i to je to toliko ce bit i na sprici
 
Član
Imaš ih i na arizoni dole oko 60 do 80 KM su kako gdje al treba malo prohodati možda ima i jeftinije gdje, mislim da ima i u Gračanici ih u zeka komercu i robotu, da naštimaš i stalno isti pritisak bude :)
 
Administrator
Koliki se maximalno može podesiti pritisak preko toga? Imam kompresor od 50l i puni do 8 bara. Meni treba da je uvijek što veći pritisak. Naravno idelano bi bilo kada bi uvijek imao 8, ali je to za taj kompresor nemoguća misija, pa da li sa ovim mogu šta uraditi?
 
Član
neka me ispravi neko ako grjesim
mozes napraviti sa ovim regulatorom da ti je pritisak stalno 8b, Ali na tom pritisku se boca isprazni u roku od par sekundi, tako da ce ti kompresor stalno raditi ;)

edit: sto se tice max pritisksa kod mene komprsor nabije 11b na toliko je namjesten a na ovom regulatoru se moze nastimati izlazni pritisak do 12b!
 
Administrator
On meni svakako stalno radi, rijetko kad se gasi jer sporo puni. Kompresor nije profesionalni, već neki einhel-ov.
 
Top