Hyundai i40

Hyundai i40

Vec skoro tri godine imam Passat Variant B7 (2012 1,6 TDI), i sluzio je vrlo dobro. Bez vecih problema. Nema mnogo predjenih kilometara, svega 83.xxxk. Ali doslo je vrijeme da se uzme nesto mladje.
Gledao sam novije Passate (B8 2015+), i odustao. Preskupi su, za ono sto nude.
Nisam neki veliki poznavatelj automobila, ali kada se priblizi vrijeme uzimanja neceg novoga, onda citam sve i svasta :)

Kao sto naslov poruke kaze, Hyundai i40. To vozilo mi je zapalo za oci. Gledao sam (Njemacka) cijene, i za nejkih 13k Eura se moze naci model 2015+ a presao nekoj 50k+. Sa dosta opreme.

Na dosta mjesta spominju da je hyundai i40 odlicno vozilo, sa dobrom kvalitetom. Ali zelim da pitam i ovdje za misljenja i savjete. Gledajuci par portala u DE (mobile.de i autoscout24), dosao sam do zakljucka da cijena tog modela drasicno pada. Ne drzi cijenu. Zasto? Da li je taj model ok? Na sta treba da paznju obratim prilikom kupovine?

Vozilo cu uzimati u DE, gdje cu ga i koristiti (zivim u DE).

Hvala :)
 
Član
Sumnjam da ces kod nas nac bilo kakav odgovor za to auto jer ih kod nas nema bas puno. Vjerovatno ne drzi cijenu zato sto ga nije svabo napravio, vjerujem da je dobro auto. Ne znam kolika je garancija kod Hyundaia, mozda dobijes i nju u 2015+ god.
 
Član
Garanciju ce vjerovatno dobiti jer mislim da Kia daje 7, a Hyundai 5 godina...
Dobro auto jeste, u to ne sumnjam, ali su i oni definitivno napuhali cijene u zadnjih nekoliko godina. Svaka njima cast, odlican dizajn i motori, ali unutra je i dalje obicni plastikaner. Helem nejse, mislim da bi Kiu i Hyundai trebalo kupovati iskljucivo novu i uz namjeru da se koristi duzi niz godina ili barem do isteka garancije.

Negoo, stvarno nije losa varijanta da se raspitas po njihovim forumima jer je ovdje skroz drugaciji pogled na izbor auta.. VW i dalje ima status bozanstva, Alfa je kanta, a Kiu i Hyundai kupuje novopeceni bankarski sektor. Kao potvrdu za to, tvoju izjavu za B8 necu komentarisati, da se ne bismo posvadjali :p
 
Član
VW je uvijek bio preskup za ono što nudi...neznam kako si ga prvi put kupio.
Cijena svih modela pada u prvih 5 godina, samo što kod brendova kao što su VW, BMW, Audi, Mercedes, je to mnogo manje izraženo neko kod ostalih tipa KIA, Hyundai itd. i to ti je zakon "jačine brenda, i ponude i potražnje" uglavnom.
 
Ja sam 6 godina vozio Hyundai IX35 2.0 plin (2011 godiste), bez ikakvih problema posebno sto se tice mehanike i motora. Unutra ok plastika. Nista spektakularno.

KIA-e vise nisu plastikaneri, CEED 2017 je unutra kompletan (i nazad i naprijed, i vrata) u mekanoj plastici... tako da ne bude netacnih informacija, molim! (planiram uraditi uskoro video klip test Ceed-a pa cu vise o tome)
 
Član
Ja sam 6 godina vozio Hyundai IX35 2.0 plin (2011 godiste), bez ikakvih problema posebno sto se tice mehanike i motora. Unutra ok plastika. Nista spektakularno.

KIA-e vise nisu plastikaneri, CEED 2017 je unutra kompletan (i nazad i naprijed, i vrata) u mekanoj plastici... tako da ne bude netacnih informacija, molim! (planiram uraditi uskoro video klip test Ceed-a pa cu vise o tome)

Nemoj me pogresno shvatiti, volim Kiu, vozio sam nekoliko modela od starijeg Ceeda, preko Ria, do novijeg Ceeda... Od Hyundaija sam vozio jedino onaj veliki ix55, valjda se tako zove... Za njega nemam ni jednu jedinu rijec hvale, iskreno :D
Helem nejse, cinjenica je da je unutrasnjost poprilicno losije uradjena u odnosu na ostale. Razumijem da je mnogo sredstava ulozeno u vanjski izgled da bi se privukla mladja klijentela (KIA), sto su uspjeli, ali trebalo je uloziti jos koji novcic u unutrasnjost. Tako bi u potpunosti opravdali poprilicno visoke cijene.

https://www.klix.ba/auto/noviteti/kia-predstavila-novu-generaciju-modela-ceed-u-bih/190312063

Btw, ovo bi bilo mnogo zanimljivo za provozati :D
 
Član
Vjerujem da će im ova promjena stvarno donijeti uloženo..."Prva novost je novi oblik imena, pa je tako cee’d postao Ceed čime želi da jača svoju reputaciju automobila iz Evropske zajednice (Community of Europe) s evropskim dizajnom (European Design)"...o čemu ba pričamo!?
 
The Cee'd is Kia's first European-designed and built car and Kia intends to sell and manufacture the car exclusively in Europe. To mark the occasion, Kia took the initials of the European Economic Community, EEC or CEE in some places and added ED for European Design. Realizing that "CEEED" had too many ‘E's, they replaced the last 'E' with an apostrophe, with "Cee'd" being the end result. The new Ceed's name, unveiled in 2018, does not include an apostrophe anymore. The initials now mean "Community of Europe, with European Design"
 
Član
i40 je s vana lijepo auto, pogotovu FL 2016, ali unutra kvalitet izrade je na malo manjem nivou. Ovaj noviji model ima problema sa kederom...Postvaljen je tako nezgodno/pretvrdo da svako otavaranje prozora moze izgrebati stakla. Ciscenje sofersajbe tokom zime nekom plastikom takodje moze dovesti do parnica na staklu. Cak sam vidio kod covjeka na sorento modelu 2016 da je uspjeo izgrebati sofersajbu prilikom ciscenja pticijeg izmeta, sa papirom i vodom. Cijena vozila je bila 39,990e. Stakla ne podlijezu pod garanciju.
Vozacevo sjediste je prilicno udobno i ima vise opreme za nego sto audi i vw nude za vece novce.
Servis im je malo jeftiniji nego kod VAG grupacije i dobijes 3 godine vise garanecije.
Sve u svemu ako mislis uzeti auto i da ga vozas 10ak godina isplati se, a ako mislis koristii auto 2-3 godine i prodati ga...Ja bih razmislio jer ces izgubiti vise nego na europskim autima.
65956
 
Da, u ranijim modelima je bio problem sa staklima kod KIA-Hjundai (godista prije 2010 mozda ne znam sigurno. Sada KIA (a vjerovatno onda i Hjundai) koristi Saint-Gobain stakla.

Ja na IX35 (2011) nisam nikad imao problem sa staklima sto se tice grebanja.
 
Top