Hrvatski Elektricni Auto Rimac Concept_one Na Salonu U Frankfurtu

Hrvatski Elektricni Auto Rimac Concept_one Na Salonu U Frankfurtu

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Bravo Rimac, bas mu svaka cast. Sjecam se prosle godine kad se u Osijeku tek pojavio, svi se ibretili onim baterijama po gepeku, po zadnjem sjedistu, pod haubom, al bome ove godine odvozi 11.xxx cini mi se.

respekt ;)
 
Član
Mozda je snagu lakse dozirati jer je elektromotor upitanju, pa ga lagano poklopi i onda full kad auto vec krene :icon_biggrin:

Plus ovo je ukupna snaga i momenat, a svaki tocak dobija po dio toga, sto mozda mjenja stvari.
 
Član
@ boki : da jako je utjesno kad vidis da svaki kotac dobija 800+Nm momenta, recimo koliko Merc black series ima ukupno hehe

@ GTI: Nemoj gledati F1 jer u njih su slickovi perfekte mjesavine, puno je laksi dakle manja je tromost mase, +F1 ipak nema svu snagu raspolozivu od 0 do 100% na pedali gasa, odnosno i njegova masina ima spicu u obrtajima kad ima najvise obrtnog i snage...dok kod elektromotora je potpuno isto bio na 2 obrtaja ili 9 000 ;)...ali ipak gledajte da je elektromotormobil ( koja rijec hehe ) uvijek brzi u ubrzanju jer ne mora saltati...nikako...a tu se ipak vrijeme ubrzanja krije jer i kod najbolji mjenjaca imas po cca. 60ak milisekundi izgubljenih u medjusaltanju...a to je izgubljenih 60ak milisekundi koje iskoristava elektromobil :cool:


Ja mislim uz dosta love i otkupljeni patent neke jace automobilske firme, da bi ovo mogla biti nenadjebiva zvjerka ( dok god ga baterije ne budu sprijecavale u vezi autonomije ), jer sa ovim konceptom automatski dobijes vrhunski pogon na sva 4 kotaca, saltanja iz snova, startove iz snova, robusnost ( jer svaki tocak ima samo jedan pokretni dio, koji cak nisu u fizickom kontaktu ), vrhunski abs i kocnice iz fantazija ( obrnutim polaritetom moze kocisti do sudnjeg dana i onda jos malo ), nema gubljenja energije na toplinsko isijavanje, nema gubitaka u prijenosima ( mjenjac, diferencijal, poluosovine i kod nekih kardan ) i pored toga jos ogibljenje iz fantazije jer nemas problema oko samog ovjesa jer skoro sve mu je ( osim poprecnih ramena i amortizera ) vec na samoj sasiji auta...a usto hoces jos malo snage ( ne znam zasto bi ti trebalo ali ako nista zbog price "moj je veci" ) roknes kapacitator i imas verziju KERS-a na bibiju :D

apostol je napisao(la):
kaseljxxx je napisao(la):
A da stvar bude jos bolja momak je iz Livna :icon_smile::icon_smile::icon_smile:

Imamo mi jakih mozgova u BiH, samo nemamo pameti.:icon_sad:

Svaka cast, ovo treba staviti kao slogan gdje je god grb BiH... ;)
 
Član
Tibore,nebrojene su prednosti elektromobila,prije svega motor mu ima samo jedan pokretni dio,moze preci milion ko nista,kompliciran je tek kao alanser klasicnog motora,nema mjenjaca,troskovi odzavanja su minimalni,cak i kocenje se moze obavljati motorom(premda ovaj ima getribu jer se motor vrti na 12 000 okretaja pa da uspori na nekih primjer max 4000 potrebnih okretaja na tockovima sto bi znacilo jos puno veci moment na tockovima)zato sam i bio skeptican na tih 3500 Nm na motoru sa toliko okretaja ali eto da nepametujem previse.
Ja samo sumnjam da je u to auto stalo 920 kwh baterija,necu reci da cu se zapaliti kao zela nego samo sumnjam u to i da sa motorom od 12 000 okretaja postize preko 3000 Nm,da se on vrti do 5000 to bi mi bilo ok :icon_biggrin: a ovako ili taj motor ima vecu snagu od navedene,ili manje momenta,ili manje okretaja.Kad smo vec kod F1 motora on ima samo 250 NM zbog cak 17 000 okretaja koji kad se uspore mjenjacem na tockovima imas ogromni moment.Ovako,sa 12 000 okretaja i cak preko 3000 Nm i getribom na to slobodno mogu konstatirati da taj auto moze povuci zgradu od 5 katova kad bi je svezali za njega :icon_biggrin:

Ali svejedno Mati Rimcu i ekipi skidam kapu do poda. ;)
 
Član
njemu svaka cast gledao sam njegove video isjecke samo se nadam da ga njemci nece sabotirati ili tako nesto ;)

svaka cast njemu i njegovom timu gledao sam njegove isjecke samo se nadam da mu nece njemci sabotirati projekat;)

sta je sa ovo temom tri puta pisem i nista ne posta:icon_mad:

:icon_smile:
 
Nije Mate neki ulicni rejser koji je sklopio nesto u garazi pa sad se razbacuje ciframa. Ne bi se ovo cudo predstavilo u Frankfurtu da on nije siguran u njegovu moc. Citav svijet ce gledati to. Mozda ne ostvari bas ove cifre ali sam siguran da ce biti nesto priblizno :cool:
 
jbt pa kad god se ovo auto spomene odma se pocne pricati kako je ovo nemoguce, autonomija i sl. pa zar stvarno mislite da taj rimac sjedi za kompjuterom i pise cifre neke, da to on vec nije probao, testirao, dokazao sam sebi.. pobogu, sve tesle, ajnstajni, njutni i sl
 
Ja sam postavio jasno pitanje i nigdje nisam spomenuo da je nešto nemoguće, zato, ne moraš ti biti moj prosvjetitelj.
 
Član
Death_beat je napisao(la):
jbt pa kad god se ovo auto spomene odma se pocne pricati kako je ovo nemoguce, autonomija i sl. pa zar stvarno mislite da taj rimac sjedi za kompjuterom i pise cifre neke, da to on vec nije probao, testirao, dokazao sam sebi.. pobogu, sve tesle, ajnstajni, njutni i sl
tacno tako ;)
 
Član
.nOKe je napisao(la):
meni ovo zvuci nevjerovatno, pogotovo ovaj obrtni..
no vidjet cemo :)
Upravo tako,obrtni zavisi o broju okretaja,sto ih je vise on je manji i tu nebi bilo nista nevjerovatno da se motor vrti ko u kamiona do 3000 okretaja ali ovoliki obrtni (na motoru ne na tockovima) sa 12 000 okretaja uz "samo" 1000 ks,mislim ja bi volio da je ovo istina jer onda je taj motor nesto nevjerovatno,stvarno sila nad silama .



Death_beat je napisao(la):
jbt pa kad god se ovo auto spomene odma se pocne pricati kako je ovo nemoguce, autonomija i sl. pa zar stvarno mislite da taj rimac sjedi za kompjuterom i pise cifre neke, da to on vec nije probao, testirao, dokazao sam sebi.. pobogu, sve tesle, ajnstajni, njutni i sl
A vidjecemo,polako auto je jos ispod plahte nije jos potvrdjena tolika autonomija nekog elektromobila te snage,Sai Baba tvrdi da u rukama iz nicega materijalizira pijesak ali ja nevjerujem.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top