Hladan start motora

Hladan start motora

Nadam se da je tema na pravom mjestu :icon_smile:

Kako vi postupate sa motorom auta dok je hladan.. pretpostavljam da praktikujete zagrijavanje u mjestu kao i ja ali sam procitao da je to POGRESNO :icon_eek:

Evo objasnjenja: Sam proces zagrijavanja traje dok sve komponente ne postignu radnu temperaturu. Cinjenica je da se ove temperature razlikuju. Izduvni ventili i cela klipova postižu temperature od nekoliko stotina stepeni C, rashladno sredstvo oko 100 stepeni C, ulje može i više, kao i cilindri. Zagrijavanje navedenih elemenata odvija se razlicitom brzinom. Najbrze se zagrijavaju klipovi, dok se ono kod cilindara odvija daleko sporije. Zagrijavanje rashladne tecnosti ubrzava se pomocu termostata koji sprecava prolazak tecnosti kroz hladnjak, ali i pored toga zagrijavanje traje više od deset minuta. I ulje se zagrijava prilicno sporo. Dok je ono hladno tecljivost mu je mala, te se ne rasprsuje adekvatno i ne dospijeva do svih mjesta gde je ono pozeljno. Visok pritisak ulja koji se u motoru postize kad je ulje hladno uopste ne znaci da je podmazivanje dobro – naprotiv! Zagrijavanje motora na parkingu je dugotrajnije nego zagrijavanje u voznji, ulje se intezivnije degradira, dijelovi vise habaju. Nakon starta je potrebno sacekati 15 do 20 s u mirovanju kako bi se poviseni prazan hod, koji može biti uslovljen i upotrebom automatskog ili rucnog startnog coka (sauga), stabilizovao. U ovom periodu mijenjac izbaciti iz brzine i pustiti kvacilo kako bi se pokrenulo ulje u mijenjacu. Po isteku djelovanja coka (sauga) polako krenuti i mijenjati stepene prenosa ranije nego obicno, bez ulaska u vise obrtaje motora. Ovo je posebno vazno kod turbomotora jer je za odgovarajuce podmazivanje turbine potrebno izvjesno vrijeme.

Kakve su vase navike kod hladnog starta motora.. volio bi da se o ovoj temi razvije diskusija i iznesu iskustva jer ovo je bitan faktor samog motora jer na godisnjem nivou startamo motor priblizno hiljadu puta... sta vi smatrate ispravnim :icon_question:
 
Član
Ma zakon ga je hladnog u blokadu!:lol:
Ja ujutru kada upalim zavisi od temperature napolju, ostavim ga pola minuta u mjestu da odradi i onda laganim gasom vozim 10 min onda kako mi bude raspolozenje!
Mnogo znaci i kakvo se ulje sipa!
 
Član
sada kako je hladno radi nekih 5-10 min zavisi, ako krenem odmah nakon paljenja mjenjac ko u traktora ako u prvu prebacim jednom rukom dobar sam:icon_sad:,. dok sam stanovo usvrakinom kada je hladno moras se pet uzbrdo ako ne dradi bar 10min nemoze da se popenje,. a i dok kazaljka tmp. ne zivne preko nekih 1500rpm se ne prelazi.,

a imo sam lose iskustvo kada sam tek polozio,. opel corsa 1,4 vani se minus smrzo ja pun gas ,. i beri djelove motora po putu,.,,
 
Član
Ja ga ne čekam da se grije, čok mu povučem da oko mene sve tutnji kad prođem, smao pustim kvačilo, pa bez gasa vozam dok ne pođe trokirati, onda mu vratim čok i udri po gasu
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 
Član
Čim upalim, krećem polako. Nema gasanja, na oko 2.5k-3k šaltam. Za manje od 10-ak minuta vidim da prelazi 90 stepeni, otvara se termostat i dok god se ne zadrži na 90 da ne varira ne gasam. Otprilike tad je postigao radnu temperaturu, još koji minut lagane vožnje da se zagrije i ulje i ulje u mjenjaču i onda može i u blok.;)
NIKAD ne šicati u obrtaje na hladan motor, a i nije preporučljivo što zimi svi uglavnom rade, upali ga, pa ga onda struže i odmrzava. Bolje ga ostruži, upali i odma' vozi, nek' se otkravi u vožnji.
 
Član
Već je pisano o ovome. Vodio sam bitku sa velikim stručnjacima na forumu:D


http://www.bhtuning.com/zasto-auto-bolje-vuce-hladno-t-45605-13.html
 
zavisi sve do motora,, ja recimo kad upalim auto nebitno bilo ljeto ili zima moram jednu minuticu sacekati
da sa 1100rpm padne na 800,,, to je samo za prvo paljenje. e sad zavisno od temperature i od pogonskog
goriva (plina:D) znam ga ostaviti i po 5,6 minuta da se malo ugrije;)
moje misljenje je da nema nista gore nego kad se startuje hladan motor, na -10 kad ga baja kresne i pun
ostaviti bar mtuniicu dvije na leru da radi i onda voziti normala dok ne postigne radnu temperaturu.
 
Član
posto mi je auto garaziran non stop, i u Brckom i u Beogradu, uvijek je dosta toplije u garazi nego napolju, u Brckom je ogromna razlika jer je garaza u zgradi, nikad i ne bude minus, ni kad je napolju -20 :) u Beogradu je takodje ispod zgrade...

Ali svakako, uvijek kad upalim auto, bez gasa, ostavim ga da radi, ne diram ni mjenjac, ni nista, odradi u mjestu jedno 5-10minuta, ne manje, vec pocinje da dize temperaturu, onda krenem laganim gasom i vozim ga lagano dok se skroz ne zagrije... :)
 
Član
FirellesMonster je napisao(la):
ZELA GTI je napisao(la):
Već je pisano o ovome. Vodio sam bitku sa velikim stručnjacima na forumu:D


http://www.bhtuning.com/zasto-auto-bolje-vuce-hladno-t-45605-13.html

vidim da volis da si upravu :D

U ovom slučaju kao i u mnogim, čovjek jest u pravu i treba da ispravi krivu Drinu!;)
 
Član
FirellesMonster je napisao(la):
Nadam se da je tema na pravom mjestu :icon_smile:

Kako vi postupate sa motorom auta dok je hladan.. pretpostavljam da praktikujete zagrijavanje u mjestu kao i ja ali sam procitao da je to POGRESNO :icon_eek:

Evo objasnjenja: Sam proces zagrijavanja traje dok sve komponente ne postignu radnu temperaturu. Cinjenica je da se ove temperature razlikuju. Izduvni ventili i cela klipova postižu temperature od nekoliko stotina stepeni C, rashladno sredstvo oko 100 stepeni C, ulje može i više, kao i cilindri. Zagrijavanje navedenih elemenata odvija se razlicitom brzinom. Najbrze se zagrijavaju klipovi, dok se ono kod cilindara odvija daleko sporije. Zagrijavanje rashladne tecnosti ubrzava se pomocu termostata koji sprecava prolazak tecnosti kroz hladnjak, ali i pored toga zagrijavanje traje više od deset minuta. I ulje se zagrijava prilicno sporo. Dok je ono hladno tecljivost mu je mala, te se ne rasprsuje adekvatno i ne dospijeva do svih mjesta gde je ono pozeljno. Visok pritisak ulja koji se u motoru postize kad je ulje hladno uopste ne znaci da je podmazivanje dobro – naprotiv! Zagrijavanje motora na parkingu je dugotrajnije nego zagrijavanje u voznji, ulje se intezivnije degradira, dijelovi vise habaju. Nakon starta je potrebno sacekati 15 do 20 s u mirovanju kako bi se poviseni prazan hod, koji može biti uslovljen i upotrebom automatskog ili rucnog startnog coka (sauga), stabilizovao. U ovom periodu mijenjac izbaciti iz brzine i pustiti kvacilo kako bi se pokrenulo ulje u mijenjacu. Po isteku djelovanja coka (sauga) polako krenuti i mijenjati stepene prenosa ranije nego obicno, bez ulaska u vise obrtaje motora. Ovo je posebno vazno kod turbomotora jer je za odgovarajuce podmazivanje turbine potrebno izvjesno vrijeme.

Kakve su vase navike kod hladnog starta motora.. volio bi da se o ovoj temi razvije diskusija i iznesu iskustva jer ovo je bitan faktor samog motora jer na godisnjem nivou startamo motor priblizno hiljadu puta... sta vi smatrate ispravnim :icon_question:

Nije to POGREŠNO, nego se auto "zagrije", odnosno spremno je za polazak dok mu odradi čok, eh sad, čisto sumnjam da čok drži 15-20sekundi kao što piše u tekstu.. bar kod mene drži duže (1-2min) i tad polazim. Nemisliš valjda auto zagrijavat na parkingu do radne temperature pa onda poći...
 
Yellow je napisao(la):
FirellesMonster je napisao(la):
Nadam se da je tema na pravom mjestu :icon_smile:

Kako vi postupate sa motorom auta dok je hladan.. pretpostavljam da praktikujete zagrijavanje u mjestu kao i ja ali sam procitao da je to POGRESNO :icon_eek:

Evo objasnjenja: Sam proces zagrijavanja traje dok sve komponente ne postignu radnu temperaturu. Cinjenica je da se ove temperature razlikuju. Izduvni ventili i cela klipova postižu temperature od nekoliko stotina stepeni C, rashladno sredstvo oko 100 stepeni C, ulje može i više, kao i cilindri. Zagrijavanje navedenih elemenata odvija se razlicitom brzinom. Najbrze se zagrijavaju klipovi, dok se ono kod cilindara odvija daleko sporije. Zagrijavanje rashladne tecnosti ubrzava se pomocu termostata koji sprecava prolazak tecnosti kroz hladnjak, ali i pored toga zagrijavanje traje više od deset minuta. I ulje se zagrijava prilicno sporo. Dok je ono hladno tecljivost mu je mala, te se ne rasprsuje adekvatno i ne dospijeva do svih mjesta gde je ono pozeljno. Visok pritisak ulja koji se u motoru postize kad je ulje hladno uopste ne znaci da je podmazivanje dobro – naprotiv! Zagrijavanje motora na parkingu je dugotrajnije nego zagrijavanje u voznji, ulje se intezivnije degradira, dijelovi vise habaju. Nakon starta je potrebno sacekati 15 do 20 s u mirovanju kako bi se poviseni prazan hod, koji može biti uslovljen i upotrebom automatskog ili rucnog startnog coka (sauga), stabilizovao. U ovom periodu mijenjac izbaciti iz brzine i pustiti kvacilo kako bi se pokrenulo ulje u mijenjacu. Po isteku djelovanja coka (sauga) polako krenuti i mijenjati stepene prenosa ranije nego obicno, bez ulaska u vise obrtaje motora. Ovo je posebno vazno kod turbomotora jer je za odgovarajuce podmazivanje turbine potrebno izvjesno vrijeme.

Kakve su vase navike kod hladnog starta motora.. volio bi da se o ovoj temi razvije diskusija i iznesu iskustva jer ovo je bitan faktor samog motora jer na godisnjem nivou startamo motor priblizno hiljadu puta... sta vi smatrate ispravnim :icon_question:

Nije to POGREŠNO, nego se auto "zagrije", odnosno spremno je za polazak dok mu odradi čok, eh sad, čisto sumnjam da čok drži 15-20sekundi kao što piše u tekstu.. bar kod mene drži duže (1-2min) i tad polazim. Nemisliš valjda auto zagrijavat na parkingu do radne temperature pa onda poći...

pa to vrijeme dok cok drzi je preporucljivo sacekati dok se ne iskljuci, tek onda laganom voznjom do radne temperature i onda normalna voznja ;)
 
BHT Ovisnik
posto inace skoro kasnim na posao dizem vrata palim i vozim bez cekanja:D
inace palim,cekam 4-5sec i polazim,dok sam prije jettu svako jutro palio i ostavio da radi u garazi dok se ne obucem,cisto da mi se prije zagrije da upalim grijanje:D
 
Dovoljno je minut -dva sačekati (ma kako hladno bilo) i polagahno nagazim, naravno kad postigne radnu temperatiru slobodno opustim nogu bez ustručavanja.
 
Top