HITNO - Citroen Xsara, 2003. godište, 1.9 dizel - 51kW (Problem sa varirajućim obrtajima, gašenjem u vožnji, dovodom goriva i sl.)

HITNO - Citroen Xsara, 2003. godište, 1.9 dizel - 51kW (Problem sa varirajućim obrtajima, gašenjem u vožnji, dovodom goriva i sl.)

Član
Drage kolege i prijatelji, pretraživao sam forum detaljno nakon registracije i nisam vidio da je neko opisao problem kojeg ja imam, a smatram da sve što ću dalje navesti da je bitno kako biste shvatili problematiku onog o čemu pišem, a naročito ako bude neki od vrsnih majstora to čitao.

Imam jako složen i komplikovan problem sačinjen od više uzroka. Pokušat ću biti što detaljniji, pa mi nemojte zamjeriti, jer smatram svaki detalj da je od suštinske važnosti.

Kupio sam Citroena Xsaru, 2003. godište, dizela, otprilike prije osam mjeseci. Vozio sam je nekoliko dana i naletio na prvi problem - paljenje.

Jedan dan samo nije htjela upaliti, iako je dan prije sve regularno radilo, auto išlo bez poteškoća. Ja sam tu napravio grešku jer sam verglao dok nisam spržio alnaser koji je poslije otišao na reparaciju i mislio sam da je time problem riješen. Dao sam 150 maraka za reparaciju istog, da bi mi kroz nekoliko dana opet isti problem pokucao na vrata nakon čega mi je bilo jasno da tu nije riječ o alnaseru, jer je faktički "nov".

Bukvalno ujutro parkiram, u podne neće da upali.

Majstor kojeg dobro znam došao je i nekako ga upalio rekavši mi da nisam imao ni kapi goriva i tad sam otišao do prve pumpe i nasuo gorivo, da bi nekoliko dana od toga sve radilo normalno. Ne prođe malo, kad opet isto. Tad ga nisam mogao nikako upaliti i misleći da je akumulator u lošijem stanju, odem kupim nov (imao sam i ranije namjeru pa sam tu vidio odličnu priliku), nadajući se da ću time riješiti sve muke, ali jok. Nov akumulator, alnaser okreće, ali od paljenja ništa.

Odem ja do pumpe, uzmem kanister goriva, saspem u rezervoar, otvorim haubu i napumpam ručnom pumpom gorivo i nekako upalim. Tad sam stvarno mislio da je do goriva i da mi plovak ne mjeri nivo goriva kako treba, pa sam ga vazda držao barem na pola punog. Došlo vrijeme da se krene na put, nekih 100 kilometara udaljenosti i naspem ja rezervoar do vrha. Stignem na odredište, parkiram, sve ok. Izađem za sat vremena, da upalim - neće. Tad mi je bilo jasno da nije ni do nivoa goriva.

Tu sam već skontao da ga ručnom pumpom mogu napumpati i nazreo problem u dovodu goriva. Bilo mi je jasno nakon toga da negdje uvlači zrak, a pušta gorivo. Odvezem ga majstoru dok sam bio na putu da pregleda (punac kod njega redovno servisira svoje auto), na moj zahtjev promijenimo crijeva i filter goriva, usput promijenimo i bakrenu podlošku kod bosch-pumpe, jer je on ustanovio da na njoj pušta gorivo. Ok, to je sredio, više nije rasipao, ja se uputio nazad u Sarajevo i stigao tamam do Stupa, kad ubacih u treću brzinu - auto se samo ugasi u sred vožnje. Verglaj, pumpaj i nekako upalim i nastavim. Tu primjetim da mi obrtaji variraju, auto hoće da se ugasi, što se poslije i dešavalo, na svakom stajanju mi se gasio, nekad i u sred vožnje.

Otvorim haubu, pipnem ventil na kojoj se nalazi kabal za saug (na bosch-pumpi), kad ispod nje rasipa gorivo. Odem drugom majstoru koji mi hladno reče da je do pumpe. Ne znam zašto, ali nisam vjerovao i mislio sam da mi želi izbiti pare iz džepa. Odvezem ga jedva u treći servis, jer je već počeo i gubiti snagu, prvom neće da ide, ponekad ubrizga više goriva pa sam doda gas, ponekad totalno prigušen, ponekad se ugasi. Majstor samo što je pogledao, kaže istu stvar, da je do bosch-pumpe. Saznam ja za servis u Rajlovcu i uputim se upravo rano jutros prema njemu i objasnim ljudima problem, nakon čega mi kaže da dođem u ponedjeljak jer me ne može odmah primiti i da mora ispitati auto. Nije mi rekao odmah da je do pumpe, kao prethodni majstori, već je rekao da treba pogledati i otkriti kvar - pošteno.

Eh sada, kad je ovaj majstor gdje punac održava auto čuo da me upućuju na bošistu i da je pumpa otišla, zaklinje se da nije do pumpe jer je on vidio da je do podloške i kaže 100% je siguran da me levate. On govori da bi tu trebalo ići redoslijedom, od zamjene podloški, gumica, čak misli da je mulj u sistemu uzrok svemu tome, jer meni auto kad je hladno ide dobro, čim se malo ugrije - odmah problemi.

Adiju vjerujem, jedini je on rekao da će pogledati, istražiti. Ostaje mi jedino u ponedjeljak da ga odvezem kod njega. Ako bude trebalo raditi i reparaciju pumpe - nije problem.

Konkretno bih volio čuti mišljenje majstora, dobro bi mi došao koji savjet i topla riječ, jer sam se naslušao svega i svačega.

Znam da ćete me možda kuditi zašto polovnjaka nisam odvezao majstoru prilikom kupovine, ali stvarno mi se činio ok, dobro izgleda - očuvan je, nijedan drugi problem sa njim nemam. Primjetio sam i sam neke stvari koje su bile presudne da ga uzmem. Jednostavno, vidjelo se da je održavan. Znam, tako se ne radi, ali eto. Bilo mi je dovoljno to što je upravo taj Citroen prije moje kupovine dat u jednu od agencija koja ga je poslije i dala čovjeku od kojeg sam je ja kupio i stoga ga ne krivim, jer moguće je da on nije znao za to, jer je kod njega bio relativno kratko, a problem bio u početnoj fazi.

Problemi sa paljenjem na početku trajali su intervalima, vozio sam ga 15 dana pa mi se to desi ili nekad duže ili kraće - nije određeno. Zadnje situacije sa gašenjem u vožnji i variranjem obrtaja su počele tek prije sedmicu dana.

Izvinite što sam odužio, ali znamo kako kažu da je svakom njegov problem najteži, stoga se nadam da ću ako ništa, barem naići na lijep savjet i podršku.

Unaprijed se zahvaljujem. :)
 
Član
Zaboravio sam reći da kada ima dovoljno goriva u pumpi, na -17 je upalio kad su bila hladna jutra nedavno i to iz prve i bez problema. To je znak da je motor dobar, zbog toga mi se i vrijedi boriti za njega i popravak, inače bih ga kucnuo u kakvo drvo. Pali on i sada kad ima goriva u pumpi (čim napumpam ručnom pumpom), međutim kako sam već rekao već počinje poslije gubiti gorivo i gasiti se.
 
Član
Vjerovali ili ne, sad sam malo pretraživao strane forume i došao do izvanrednog podatka. Admini mogu zaključati temu ako žele jer je problem SOLVED.

Nijedan jedini majstor me nije uputio na ler diznu, odnosno senzor praznog hoda. Prvi strani forum kojeg sam čitao je govorio o tome, jer upravo ona reguliše protok zraka. Možda nisu htjeli, nisu imali vremena...
 
Član
Ipak nije bio ni senzor praznog hoda.

Na kraju sam našao majstora koji je imao istu Xsaru kao i ja, motor stradao, ostali mu dijelovi. Promijenio pumpu visokog pritiska, plovak i španer.

Problem je bio u povratu goriva. Na crijevo povrata bi trebalo da teče gorivo, a kod mene je samo pomalo pljuvalo pa šta uhvati.
 
Ipak nije bio ni senzor praznog hoda.

Na kraju sam našao majstora koji je imao istu Xsaru kao i ja, motor stradao, ostali mu dijelovi. Promijenio pumpu visokog pritiska, plovak i španer.

Problem je bio u povratu goriva. Na crijevo povrata bi trebalo da teče gorivo, a kod mene je samo pomalo pljuvalo pa šta uhvati.
Poz kako ste
Mogu li vas kontaktirati mimo foruma na neki broj da vas pitam nesto u vezi cutroena xsara 2004 1.4 hdi
 
Top