GUME

GUME

Super Moderator
Ova tema ce sluziti za razne upite u vezi guma. Tipa koje gume odabrati, ove vs one, zimske/ljetne itd....
 
Evo da prvi ja počnem haha... Interesuje me da li ima kod nas igdje kupiti 205 215 ili 225/30/ZR20 gume ? :D Naravno ljetne..
 
Administrator
Koji ima provjeren kalkulator za proracun alternativne dimenzije gume?
Na netu ih ima par, ali neki pokazuju bas razlicite dimenzije. Ili ako neko zna neka napise koja je alternativna dimenzija za gumu 225-60 R16?
 
Član
Jel ko ove dayton zimske gume koristio , valjal to sta, jer su cijenom povoljne, kod Marketica u Brckom sa ugradnjom 195 55 15 oko 75 KM 16'' nekih 80 KM ?

Mozda se vec pisalo o tome al nisma uspio naci u kojoj je temi :p
 
Član
Koristio sam ja DW510 205/55, Guma super staje po mokrome i suhome i kada je niska temperatura. Znao sam cesto zakociti kada je mokro, agresivno i super se ponasala. Zid gume je tvrdji tako da nema nekog velikog uvijanja u krivinama. Po snijegu nisam stigao da je isprobam. Kod mene hoce proslajdrati drugom kod poklapanja gasa cca 300 Nm obrtnog. Kada ugrije oko 15-20 stepeni kod ostrih krivina krenu da skripe ko lude.
 
Član
Moja preporuka za Barum Bravuris 3 i Sportiva Super Z+, za malo agresivnijeg normalnog vozača i više nego dobre, s obzirom na cijenu. Ne troše se, kod mene su već prešle 10-15 000km i ne vidim da je šara plića. Dimenzija je 225 40 18. Barum imam na dva auta i dosta dobra guma, imam i Polaris 3 pa ćemo vidjet ovu zimu kakva je...

Gume koje ne bih preporučio su Debica Passio. Meni jedna odma pukla kad sam u rupu uletio, sidewall je ko od putera. Znači ono još nisam vidio. Što se tiče gripa dobra je bila.

Debica UHP isto nije loša, kada je stara godinu/ dvije, kasnije je loša, srednja žalost. Ali opet s obzirom na cijenu, uredu je... Mislim da je Frigo 2 dosta bolja guma. i neka sigurica među tim jeftinijim.

Federal Himalaya isto odlična guma, ali nisam nigdje vidio da se prodaje, imam 2 komada 2006 dot, mekane i lijepe drama, po snijegu jedva zanesem auto sa ručnom! pravi se sa 10ak mm šare, dosta je mekana, pa da bi opet imala neku trajnost stavilu si dublju šaru :)
 
Član
Ja danas uzeo za dvicu sava s3 60km sa ugradnjom i balansiranjem da navedem dimenzije su 175-70-13 a ljetni setup koristim Sortivu Z za ljeta odlicne za jeseni i ne bas....:D
 
Član
Ja danas uzeo za dvicu sava s3 60km sa ugradnjom i balansiranjem da navedem dimenzije su 175-70-13 a ljetni setup koristim Sortivu Z za ljeta odlicne za jeseni i ne bas....:D

Gdje bas savu jedino je po snijegu dobra, led suho mokro katastrofa trenutno mi je na autu stara 2-3 godine katastrofa nikad vise ni na jedno auto sava i ovih dana ih skidam sa auta.

U tom cijenovnom rangu bolji izbor bi bila sportiva ili matador :)
 
Član
Gdje bas savu jedino je po snijegu dobra, led suho mokro katastrofa trenutno mi je na autu stara 2-3 godine katastrofa nikad vise ni na jedno auto sava i ovih dana ih skidam sa auta.

U tom cijenovnom rangu bolji izbor bi bila sportiva ili matador :)
Heh meni je dobra,zato sto kod nas stalno snijeg..ali eto mozda predjem za koju godinu na sportivu,ljetne me dobro sluze evo 3 godina..:D
 
Ja kupio polovnu savu s3 prosle godine dot 14, sara bila 6mm, neki dan gledam sara 2mm. Definitivno joj ne godi toplo vrijeme, drzala je dobro po snijegu i mokrom.
Debica fulda mi je nazad, dot 13 sara 4-5mm, ali je sva plasticna, mada sam je imao i prije i veoma se dobro pokazala, sad cu opet traziti debicu, nije ni skupa.
 
Top