gume iskustva low budžet

gume iskustva low budžet

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
tražim ljetne gume i u veličini 18 /19, u premium markama su jako skupe, malo sam pratio i na skupim autima i ljudi sa parama što bi rekao naš narod imaju te lošije marke guma, ne kažem da svi ali ima dosta raje :)

Pa me sad interesuje od tog low budžeta kakva su vaša iskustva :) ako je neko vozio na nekim...

neke okvirne dimenzije koje tražim su 245/45/18 ili 255/40/19 pa me najviše i interesuju iskustva u ovim dimenzijama, i koliko su one 'opasne'

ja ne prelazim puno 10-15 godišnje, u ljetnim uslovima

cijene su jako primamljive pa eto svaki kom je dobro došao meni a vjerovatno i budućim naraštajima :D
 
Član
Imam dvojicu kolega sa takvim gumama (cini mi se Sunny, tako nekako), jedan zivi u Austriji i dolazi godisnje 3-4 puta u Bosnu, a koristi auto svakodnevno i tamo.
20" su kod njega na passatu, nikakve zamjerke nema. A takodjer moj radni kolega je vozio jednu sezonu 18" sunny, stalno gasanje, skripanje, kaze da su vrh bile. Takodjer nikakvih problema.
 
Član
Kod mene su TRACMAX kineske gume kupljene nove. Dimenzija 195/45 R16. Imao sam raznih guma od michelin, continental, fulda, sava, sve polovne i stare 3-4 godine sa 5-6 pa cak i 7mm sare. Ove Tracmax sam uzeo nove jer su bile bas povoljne, povoljnije su od mnogih polovnih. Kupio ih i vjeruj bolja je od sve i jedne ove navedene polovne, sara mekana, uopste nisu bucne. Imaju dobru zastitu za felge sa strana da se ne moze felga ostetiti. Mekani zidovi su i dosta su udobne gume. Po kisi jako dobar grip imaju a takodje i po suhom. Mekana sara i asimetricna je sto je dobro jer one proizvode najmanje buke. Gledao sam i ovo je kopija sare od Yokohama Advan Sport. Presao sam preko 5000km ove sezone sa njima i prezadovoljan sam sa njima i jos uvijek imaju jako mekanu saru, ali nisu se nista potrosile za ovu sezovu (mjereno digitalnim sublerom kad su nove bile i sada), dobro nije da se nisu nista potrosile ali kad su nove bile, bile su 7.91mm, sada su 7.56mm (potrosile se samo ove tackice sot se vide na sarama) i to je negdje ispod pola milimetra za 5000km sto je jako dobro. Sad cu kad budem uzimao i zimske za iducu sezonu uzeti njih jer su mi se ljetne jako dobro pokazale. Izasle su me dvije 190km sa dostavom, 380km sa dostavom do bihaca 4 nove gume i DOT je 2015-a godina. Zaboravih dodati da su tegovi u prosjeku od 35-55 grama po gumi isli. Dok mi je znalo na michelin ici 110 grama po gumi a stara 3 godine sa 6mm sare... Polovne nemoj, radje uzmi ovako neke nove jeftinije jer svaka guma nova je bolja od polovne.
Evo slika

IMG_20150408_123922.jpg


IMG_20150408_123927.jpg


IMG_20150408_123931.jpg


IMG_20150408_170235.jpg

IMG_20150408_170242.jpg


ZA obicnog vozaca koji naravno nije trkac na stazi i slicno, za svakodnevnu voznju uz naravno malo zecu voznju ovo su za mene, ponavljam za mene i vise nego dobre gume. Da budu 3 godine i da ih bacim i opet kupim nove je za mene super jer izadju sada i ispod 360km 4 gume nove i + 20km dostava za 4 gume. I kad rasjecem ne mora me glava boliti nego mogu kupiti opet novu i staviti dok recimo michelin ovih dimenzija dodje 170+km komad, a najjeftinija starmaxx turska dodje 125km komad... Od mene veliki LIKE imaju :)

Evo nasao sam ti recimo link od 245/40 R18 tracmax, komad dodje 150-160km

http://www.olx.ba/artikal/16829548/gume-245-40-18-tracmax-f107/
http://www.olx.ba/artikal/17200078/245-40-18-tracmax-r18-ljetne-gume-tracmax/
 
Poslednja izmena:
BHT Ovisnik
Pitanje je samo kakve ce ti biti do godine. Prve godine je svaka dobra,ali iduce i one tamo je vec upitno. U mene stari dok je njihov bio E46 kupio nove matador. Bile drama prve godine,presao 10 000 na njima otprilike. Al iduce godine vec kliza i na suhom, po kisi katastrofa.
Ja bih ti preporucio Barum bravius 3. Zimska neznam kakva je,ali ovaj model ljetne ima dobre ocjene po svim testovima. Ja sam je imao na E46 i stvarno sam ga ubijao po krivinama. Znaci koliko moze auto toliko je i išao kroz krivine, guma drži bruka dobro. Ja placao 225/45-17 130KM. Jeftinije nego Sava,a kud i kamo bolja. Sada planiram opet za ovaj E39 uzeti 245/40-18 nju na proljece. Imao sam prije Fulda sportcontrol, asimetricna je isto bila,kao i ova,slična šara,nju sam placao 300KM komad u 215/40-17 dimenziji, i nista nije bolja od ove barum.
 
Član
Pitanje je samo kakve ce ti biti do godine. Prve godine je svaka dobra,ali iduce i one tamo je vec upitno. U mene stari dok je njihov bio E46 kupio nove matador. Bile drama prve godine,presao 10 000 na njima otprilike. Al iduce godine vec kliza i na suhom, po kisi katastrofa.
Ja bih ti preporucio Barum bravius 3. Zimska neznam kakva je,ali ovaj model ljetne ima dobre ocjene po svim testovima. Ja sam je imao na E46 i stvarno sam ga ubijao po krivinama. Znaci koliko moze auto toliko je i išao kroz krivine, guma drži bruka dobro. Ja placao 225/45-17 130KM. Jeftinije nego Sava,a kud i kamo bolja. Sada planiram opet za ovaj E39 uzeti 245/40-18 nju na proljece. Imao sam prije Fulda sportcontrol, asimetricna je isto bila,kao i ova,slična šara,nju sam placao 300KM komad u 215/40-17 dimenziji, i nista nije bolja od ove barum.
Bice iste, jos uvijek su mekane isto kakve su bile i ove godine, nit su se stva stvrdne nit ista. kad ih pipnes sara je jako mekana i meksa nego sad ove moje zimske gume. Gume ljetne odu kad se vozi na njima i kad je ledeno, recimo kad je 0 stepeni a ti vozis ljetne gume, kod nas neki voze i zimi na ljetnim gumama i kad mu se stvrdnu gume i postanu plastika na ledenom i popucaju od hladnoce i dodje ljeto on vice ne valjaju nista, lose gume bla bla. Misle ljetna guma moze ona i po ledenom, nije ona pravljena da ide na temperaturi 0 stepeni ili ispod nule, kako zimskoj steti visoka temperatura i zbog nje se stvrdne, tako i ljetnoj steti niska jer se jako stvrdne i postane kao plastika i onda vise nije nizasta. ja svoje skinem na vrijeme a ne vozim do januara ili prvog snijega na njima ili cak i po snijegu neki voze. Evo ove moje su jos uvijek kao nove, stoje u garazi i kad ih pipnes jako su mekane a prosla je vec sezona i predjeno je sa njima preko 5000km i ja garantujem da ce sigurno biti dobre iduce sezone kao i ove jer se nista na njima nije promijenilo, jer se guma ne moze stvrdnuti za 15 dana i 50 kilometara predjenih kad ih stavim za 4 mjeseca. Ako su sada mekane zasto ne bi bile i za 4 mjeseca mekane, stoje u garazi na sobnoj temperaturi... Pa imao sam na fordu nove michelin stare 5 mjeseci, kad sam ga kupio od kuma on stavio nove i platio ih 195km komad, prva sezona dobre, druga takodje dobre, treca vec slabije a u cetvrtoj sam ih skinuo jer su vec gotove bile kao na skijama si bio, a michelin...
Barum je dobra guma ali dimenzija 245/45 R18 baruma dodje 250-260km dok je Tracmax 245 40 R18 dodje 150-160km, nije to mala razlika od ustede 400km a obje ce gume sigurno biti 3-4 sezone...
 
Poslednja izmena:
BHT Ovisnik
Ma u nas i passat lubenicar od 1000KM vrijednosti ima ljetne i zimske,tako i bmw. U 11om mj skinemo i stavljamo kada ugrije,jos je Hercegovina,ali do godine lose,jel kada stoje ili nesto izgube svojstvo ali katastrofa. A sto se tice michelina ako je energy ona je gora od najlosije gume. Pravljena da traje,katastrofa,imao ih,skinuo odmah i prodao
 
Član
Ma u nas i passat lubenicar od 1000KM vrijednosti ima ljetne i zimske,tako i bmw. U 11om mj skinemo i stavljamo kada ugrije,jos je Hercegovina,ali do godine lose,jel kada stoje ili nesto izgube svojstvo ali katastrofa. A sto se tice michelina ako je energy ona je gora od najlosije gume. Pravljena da traje,katastrofa,imao ih,skinuo odmah i prodao
Moje za sada nisuta izgubile nisu, jos su uvijek mekane kakve su bila i sada kao stvrdnuce se za 4 mjseca a do sada se nisu stvrdle :) ja garantujem da se ove nece sigurno stvrdnuti niti da ce biti ista losije od ove sezone, to ce brzo doci za 4 mjeseca a zatako kratko vrijeme ne mogu se stvrdnuti i ispucati ili sta ti ja znam :) stoje na sobnoj temperaturi skladistene fino, a michelin je bila michelin pilot sport...
 
Član
matador sam viđao na dosta auta čak ima i ovlaštenim servisima, petlas isto ima po ovlaštenim da se kupi koji je isto turska, na piku koju markicu jeftinije i sl
 
od svih guma koje se u nas kupuju,ne ocekujem nista,fazon je taj da si sretan ako dobijes b ili c klasu gume,vozio michelin pilot exalto made in germany,i “isti model“kupljen kod nas,razlika nebo i zemlja,pirelli je dobar al skup,continental dolazi iz madjarske,ili bugarske,i nije isti kao u EU,savine vecih dim i tzv Hp ili Uhp modeli su dobri,a i obicne nizih dimenzija skroz dobro rade svoj posao :)
ponavljam,vozio sam i goodyear,i continental i michelin i savu,pirelli,cak i sunny,ako nisu kupljene u EU,najbolje je savu uzet....
 
Član
Ne znam možda ja griješim, ali sam imao nekakvih iskustava zbog kojih više nikad ne bi išao na lošije marke kako god se one pokazale. Kad sam još astru vozio ljetne gume sam ganja 205/50/16 i nisam uspio naci nigdje nesto ekstra ponude vec mi ovaj u jednoj od radnji Savine ponudi. Savine sam samo vozio zimi i pokazale su se dobre za nase ceste i za lokalne i naše puteve. Platio sam ljetne niskoprofilne savine gume oko 220 maraka komad i prvi dan kako sam montirao vozio sam samo ja. Sutra je pala kisa malo i sestra je 2 kilometra od kuce sletila autom i imala je veliku srecu sto je samo od bankine se izudarala. Razlog svih automehanicara ovdje je bio gume, bila je mala brzina sa kojom je vozena. na slikama moze se primjetiti koliko je i nova guma i sara i sve, ali kad sam je dirnuo ona je bila plastika :S
Odmah sam iz Švicarske narucio 4 nove kontinentalove gume koje su i danas tu, vrh sluze i nikad problema (u svicarskoj su sigurno 200 KM jefitnije izasle gume). Na insigniji su sad Dunlopove zimske pirelijeve ljetne. ne bih sa tim nikad kockao, mislim da ko je u autu cesto treba da ima gumu dobru.

 
Član
Ne znam možda ja griješim, ali sam imao nekakvih iskustava zbog kojih više nikad ne bi išao na lošije marke kako god se one pokazale. Kad sam još astru vozio ljetne gume sam ganja 205/50/16 i nisam uspio naci nigdje nesto ekstra ponude vec mi ovaj u jednoj od radnji Savine ponudi. Savine sam samo vozio zimi i pokazale su se dobre za nase ceste i za lokalne i naše puteve. Platio sam ljetne niskoprofilne savine gume oko 220 maraka komad i prvi dan kako sam montirao vozio sam samo ja. Sutra je pala kisa malo i sestra je 2 kilometra od kuce sletila autom i imala je veliku srecu sto je samo od bankine se izudarala. Razlog svih automehanicara ovdje je bio gume, bila je mala brzina sa kojom je vozena. na slikama moze se primjetiti koliko je i nova guma i sara i sve, ali kad sam je dirnuo ona je bila plastika :S
Odmah sam iz Švicarske narucio 4 nove kontinentalove gume koje su i danas tu, vrh sluze i nikad problema (u svicarskoj su sigurno 200 KM jefitnije izasle gume). Na insigniji su sad Dunlopove zimske pirelijeve ljetne. ne bih sa tim nikad kockao, mislim da ko je u autu cesto treba da ima gumu dobru.
Ono kad mehanicari postanu vjestaci sa 3 godine srednje. Drug nemoj se ljutit ali razbit ovako auto a vozit normalo po ogranicenju je gotov ne moguce, svako klizanje zanosenje sto mi se desilo najmanji su faktor bile gume najvise moja krivica. Sto se tice mog iskustva sa zimskim gumam hankook mi je extra, sava dobra po snijegu po suhom tu i tamo po kisij je losa, fulda isto nije losa bila. Proslu godinu sam vozao na goodyear ljetnim gumama po suhom i kisu su extra po snijegu i ledu nisam vozao jer imam drugo auto sa zimskim gumama.
 
Član
Ono kad mehanicari postanu vjestaci sa 3 godine srednje. Drug nemoj se ljutit ali razbit ovako auto a vozit normalo po ogranicenju je gotov ne moguce, svako klizanje zanosenje sto mi se desilo najmanji su faktor bile gume najvise moja krivica. Sto se tice mog iskustva sa zimskim gumam hankook mi je extra, sava dobra po snijegu po suhom tu i tamo po kisij je losa, fulda isto nije losa bila. Proslu godinu sam vozao na goodyear ljetnim gumama po suhom i kisu su extra po snijegu i ledu nisam vozao jer imam drugo auto sa zimskim gumama.
mehanicari su sve koji su preko 20 godina u tom poslu ovo pregledavali, a dodirom sam se sam uvjerio da sava nikada ljeti uzeti nece se vise. a sto se tice auta razbijanja, auto je prlikom ulaska u krivinu ponijelo po pijesku i direktno udarilo u bankinu bez drugih ucesnika u nesreci. Slika 2 je razbijeno auto, slika 1 je sa popravka gdje smo sve skidali sto je naprijed bilo. ono sto je bilo otislo su hladnjaci, hauba, maglenke, farovi, branik, greda, i naprijed sta je bilo kablova. Vjeruj da je moguce pri ogranicenju ovako uraditi od auta :)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top