Golf IV-Ležaj ili...

Golf IV-Ležaj ili...

Član
Pozdrav svima,

imam jedan 'problemčić' pa bih volio čuti savjete prije nego krenem po majstorima čisto da znam na čemu sam...
Prije par dana, pojavio mi se zvuk na zadnjem desnom točku, zvuk je bio pištanje kao kod stojadina brivaktile, kao kad vrata škripe, da bi to prije dan-dva preraslo u lupkanje i zvuk kao da je guma ispuhala. Dizao sam auto na dizalicu i točak nema lufta, ali kad ga zavrtim, obiđe 90% kruga i kao da ga nešto zakoči i svaki put tako, a kad pomjeram točak naprijed nazad lagano se čuje kao tak-tak. Jutros kad sam krenuo na posao, pri laganoj brzini ispod 40 kmh čuje se tačno da struže na tom jednom mjestu, kao da se nešto drobi i jutros sam gledao da se nešto nije zaglavilo između disk pločica i diska i da li se grije točak i ništa.
Mislim u principu znam kakav je zvuk kad ode ležaj ali ovaj je malo specifičan, ali nemam drugu ideju, šta na zadnjem točku može davati takav zvuk osim ležaja?
Pa eto ako je neko imao sličnih situacija nek napiše, volio bih da znam prije nego odem majstoru...

Hvala unaprijed
 
Član
kod priatelja slicna situacija bila isto na g4 samo sto nije bilo skriputanja samo taj zvuk tak-tak koji se i u voznji osjetio ponekad, lezaj bio u pitanju, a i sto si sam rekao ne znam sta bi moglo drugo biti sem lezaja, otidji ti do majstora nek pogleda da se nebi prosuo ili nesto slicno da ne izazove vecu havariju!
 
Član
kod priatelja slicna situacija bila isto na g4 samo sto nije bilo skriputanja samo taj zvuk tak-tak koji se i u voznji osjetio ponekad, lezaj bio u pitanju, a i sto si sam rekao ne znam sta bi moglo drugo biti sem lezaja, otidji ti do majstora nek pogleda da se nebi prosuo ili nesto slicno da ne izazove vecu havariju!
ma odoh večeras, nema druge
 
Član
Bio kod majstora, nije ležaj.
Pokušaću objasniti za ubuduće ako bi neko ima sličan problem:
Znači točkovi imaju 5 šarafa i kad se skine felga ima jedan kao mali kontrolni šaraf koji kontroliše da se ne bi pomjerile rupe kad se skine točak.
E sad neko je kod mene mijenjao taj šaraf i stavio šaraf sa velikom glavom i naravno ta glava nije dala da felga legne kako treba i koliko god je pritegneš ona 'škljoca' odnosno lupka...
Tako da nakon zamjene šarafa nisam imao potrebu da mijenjam ležaj...
 
Član
Ako felga nije nalijegala na glavcinu cijelom povrsinom, moro je trese nazad kao da je kriva guma. A inace taj saraf osim toga drzi disk za glavcinu.
 
Član
Nije nalijegala, kad smo podigli auto, i zavrtili točak vidjelo se kao da je felga kriva, ja to nisam vidio kad sam podizao jer je bio mrak...
 
Top