Golf 4 problem sa paljenjem

Golf 4 problem sa paljenjem

Pozz, imam golf 4 1.9 tdi pd, 2002 godiste. Davno sam primijetio jedan problem i to ako pada kisa i auto ako je mokar ili frisko opran, da mi kada palim vergla 5-6 sekundi pri paljenju i kada upali auto, obavezno se upali lampica od ESP sistema. Ja ugasim auto i ponovo upalim tada pali normalno (bez verglanja) i nema lampice od ESP-a. Ponekad moram vise puta ugasiti i upaliti da bi upalio bez verglanja a da ne gori lampica od ESP-a. Pa onda nestane taj problem, ne pojavljuje se npr pola godine ili duze. Nedavno mi se opet pocelo to desavat par dana tako, pa ponovo sve normalno radi. Neznam kakve veze ima ESP sistem sa paljenjem auta. Akumulator je dobar, vartin, alnaser dobar, radjen nedavno... Nisam bio u prilici da ga otjeram na dijagnostiku kada mi se to desavalo, pa neznam ima li iko ideju od vas znalaca sta bi moglo biti uzrok tome. Hvala
 
Član
Otiđi obavezno na dijagnostiku, pokazaće ti grešku ako se pali kakva blokada paljenja zbog ESP-a, jer sam sličan problem imao prije dva dana ali sa airbag-om...
 
Član
Nema nikakve veye ESP sa paljenjem, ali ima veze ESP sa padom napona koji dolazi zbog verglanja, i tada padne napon recimo ispod 10V i tada pojedini elektronicki sistemi ne mogu da rade, tada se prijavi greska i ESP ti ostane da gori... ispod 9V ECU ti ne moze da radi... Ja mislim da ti je samo problem akumulator koji je oslabio. Skopcaj na dijagnostiku i vidjeces da ce ti ispisati gresku da ti je bio pad napona...

ZAboravi napisati da sam komsiji jedno jutro ponistio gresku na zracnim jastucima, auto normalno vergla i normalno pali, jedno jutro je samo malo duze verglao i upalio mu se zracni jastuk, kad sam otvorio greska bila da je bio pad napona, ponistio gresku i sve radi...
 
Nema nikakve veye ESP sa paljenjem, ali ima veze ESP sa padom napona koji dolazi zbog verglanja, i tada padne napon recimo ispod 10V i tada pojedini elektronicki sistemi ne mogu da rade, tada se prijavi greska i ESP ti ostane da gori... ispod 9V ECU ti ne moze da radi... Ja mislim da ti je samo problem akumulator koji je oslabio. Skopcaj na dijagnostiku i vidjeces da ce ti ispisati gresku da ti je bio pad napona...

ZAboravi napisati da sam komsiji jedno jutro ponistio gresku na zracnim jastucima, auto normalno vergla i normalno pali, jedno jutro je samo malo duze verglao i upalio mu se zracni jastuk, kad sam otvorio greska bila da je bio pad napona, ponistio gresku i sve radi...

Hvala drug, ja bih volio da je to, da je oslabio akumulator, bojao sam se da nije nesto ozbiljnije :) Akumulator je presao u cetvrtu godinu kako sam ga novog kupio, varta blue, nisam ga nikada dopunjavao, jednom sam kontrolisao punjenje, pa mi je cova rekao da ekstra puni ali da je akumulator oslabio, pa se nadam da je to to, ali ga nisam nikada posle toga dopunjavao iako sam imao to u planu, prvom prilikom cu da ga ostavim dan i noc da se puni pa vam javim posle sta se desava dalje ;) Pozdrav
 
Član
Nema nikakve veye ESP sa paljenjem, ali ima veze ESP sa padom napona koji dolazi zbog verglanja, i tada padne napon recimo ispod 10V i tada pojedini elektronicki sistemi ne mogu da rade, tada se prijavi greska i ESP ti ostane da gori... ispod 9V ECU ti ne moze da radi... Ja mislim da ti je samo problem akumulator koji je oslabio. Skopcaj na dijagnostiku i vidjeces da ce ti ispisati gresku da ti je bio pad napona...

ZAboravi napisati da sam komsiji jedno jutro ponistio gresku na zracnim jastucima, auto normalno vergla i normalno pali, jedno jutro je samo malo duze verglao i upalio mu se zracni jastuk, kad sam otvorio greska bila da je bio pad napona, ponistio gresku i sve radi...

Ovo je kod mene bilo, ali ne zbog akumulatora, jer je nov, nego je došlo do prekida napajanja vjerovatno zbog vode je bio kratak spoj...
 
Kada si mjenjao filter goriva ? Provjeri i grijace / relej grijaca svakako..

Evo bas mi se danas ponovo upalila lampica, i odvezao sam na dijagnostiku, ocitao je da je u pitanju kvar na senzoru radilice motora :banghead: Sta mislite o tome? Nisam pitao majstora, dali to moram mijenjati nezna mi jos ni reci koliko je novi senzor, dali moze to cemu naskoditi da ne mijenjam ga ? Filtere sam sve u kompletu mijenjao pre mjesec ili dva, a za grijace neznam, da li bi ocitao na dijagnostici da je do njih?
 
Legend
Ja sam imao problem sa tom greskom kada mi je bio los akumulator na autu (kada smo tek passata uzeli, stajao je par mjeseci na placu i oslabila je baterija, medjutim kad smo promjenili bateriju auto je radio normalno).
Sto se tice senzora, kada stvarno ode, to moze biti prouzrokovati ovaj problem koji ti imas sa paljenjem, na audiju a6 2.5 sam imao problem sa senzorom pozicije bregaste, i otpilike se tako manifestovalo, nekad hoce da upali nekad ne, nikad mu ne znas, nema neku dinamiku "iskazivanja kvara" jednostavno ako zna gdje je bregasta upali ako ne zna onda vergla dok ne nadodje..
Moj savjet je da ponistis gresku, ako izbaci opet, onda ti je to to.. (pod uslovom da je dobra baterija)
 
Ja sam imao problem sa tom greskom kada mi je bio los akumulator na autu (kada smo tek passata uzeli, stajao je par mjeseci na placu i oslabila je baterija, medjutim kad smo promjenili bateriju auto je radio normalno).
Sto se tice senzora, kada stvarno ode, to moze biti prouzrokovati ovaj problem koji ti imas sa paljenjem, na audiju a6 2.5 sam imao problem sa senzorom pozicije bregaste, i otpilike se tako manifestovalo, nekad hoce da upali nekad ne, nikad mu ne znas, nema neku dinamiku "iskazivanja kvara" jednostavno ako zna gdje je bregasta upali ako ne zna onda vergla dok ne nadodje..
Moj savjet je da ponistis gresku, ako izbaci opet, onda ti je to to.. (pod uslovom da je dobra baterija)

Hvala drug. Baterija nije najbolja, ali cu je puniti izvjesno vrijeme pa cu vidjeti sta ce se posle desiti. Ako je stvarno senzor radilice, sta da radim, mijenjati ili ostaviti tako kako jeste, hoce li necemu nastetiti? Neznam oko toga pa pitam :(
 
Član
Idi ti u servis, da se vidi sta je sa senzorom radilice, zna on biti zaprljan i biti razlog nemogucnosti paljenja. ;)
Sto se tice akumulatora, los akumulator prilikom verglanja zna napraviti dosta problema na elektronici jer mi ovdje inace koristimo akumulatore sve dok mogu upalit auto a ne gledamo kakve padove napona prave. Ja sam jedan testirao i pokazao mi pad napona na 7V i sto je najgore treba mu vremena nakon toga da dostigne napon od 12V.
 
Član
100% ti je senzor na radilici.Buraz imao isti problem na Puntu.Još benzinac bio.Prvo je tako kao kod tebe verglao,pa kako je vrijeme odmicalo sve je teže palio dok na kraju nije ni upalio poslije izvjesnog vremena,pa ga je morala šlep služba voziti na servis.Eh da to se samo dešava pri prvom paljenju.
 
Sinoc prikopcao na punjac, pa cu ga puniti izvjesno vrijeme pa cemo vidjeti sta se dalje desava. A i akumulator cu otici ispitati nakon punjenja. Ako to ne bude problem onda idem da vidim oko toga senzora radilice sta se desava. ;)
 
Legend
Senzor moras zamjeniti jer ce u jednom trenutku prestati sa radom, tad neces moci upalit auto nikako..
Opet ponavljam, los akumulator moze znacit i gresku na senzoru radilice, sto je meni bio problem na passatu, kad sam zamjenio akumulator, ponistio gresku senzora i nije ga vise nikad izbacivao..
Ovo sto kolege kazu, mozes ga i ocistiti pa da vidis da li ce biti bolja situacija.
 
Dobro drug, pokusacu i to sa ciscenjem, u svakom slucaju ja volim da je sve ispravno tako da cu rijesit sta god da bude, krenucu od akumulatora, sa punjenjem, ispitacu ga, ako je za mjenjat mijenjacu ga. Dalje cu otvorit i taj senzor pa probat sa ciscenjem. Ako i to moradnem zamjenit zamjenicu. Uglavnom hvala vam svima na savjetima, pomogli ste mi ;) Javicu sta se dalje desava. pozz
 
Top