Golf 4 čudan zvuk motora

Golf 4 čudan zvuk motora

Član
Poštovana ekipo BH Tuninga,
Napravio sam acc isključivo trenutno zbog problema kojeg imam sa svojim autom, a poslije i za druženje.

Vozim Golfa 4, 2000g., 85kw-pumpa dizna, 115hp, DI crveno, 4motion. Trenutno stanje na kilometar satu 199,852 km (vracena ili ne nisam siguran ali nije dio teme).

Prilikom vožnje počelo je da mi se čuje nešto kao zviždanje/zavijanje ali samo kad dajem gas. Inače mi se turbina čula i prije što je normalno za Golfove ovih godina, ali ovaj zvuk je nekako potpuno drukčiji. Odmah sam naravno pomislio da nije turbina još više otišla, prva pomisao naravno, te sam auto odveo majstoru gdje su ustanovili da je turbina oke, nema lufte i moze jos par godina. Takodjer sam i odmah zamijenio ulje u motoru, ali zvuk je I dalje prisutan. Dakle, auto pocinje da pišti kao zviždaljka ali samo pod gasom. U mjestu i u leru sve je oke. Napominjem da je odradjen veliki servis i spaneri promijenjeni. Ako je iko imao slicnog iskustva molim vas da mi pomognete jer stvarno sam bez opcija. Unaprijed zahvalan,
 
Član
Crijeva od turbine popustila mozda? Probaj u leru malo zavrtit motor pa slusat, mozda je i nesto oko remenja
 
Član
Jel gubi na snazi ista? Prvo pogledaj crijevo koje ide direkt na turbinu i spojeve crijeva. Ako je to sve ok onda bi valjalo pogledat intercooler, sad oces ga skidat ili tlaciti sistem vidi kako ti je lakse
 
Član
Poštovana ekipo BH Tuninga,
Napravio sam acc isključivo trenutno zbog problema kojeg imam sa svojim autom, a poslije i za druženje.

Vozim Golfa 4, 2000g., 85kw-pumpa dizna, 115hp, DI crveno, 4motion. Trenutno stanje na kilometar satu 199,852 km (vracena ili ne nisam siguran ali nije dio teme).

Prilikom vožnje počelo je da mi se čuje nešto kao zviždanje/zavijanje ali samo kad dajem gas. Inače mi se turbina čula i prije što je normalno za Golfove ovih godina, ali ovaj zvuk je nekako potpuno drukčiji. Odmah sam naravno pomislio da nije turbina još više otišla, prva pomisao naravno, te sam auto odveo majstoru gdje su ustanovili da je turbina oke, nema lufte i moze jos par godina. Takodjer sam i odmah zamijenio ulje u motoru, ali zvuk je I dalje prisutan. Dakle, auto pocinje da pišti kao zviždaljka ali samo pod gasom. U mjestu i u leru sve je oke. Napominjem da je odradjen veliki servis i spaneri promijenjeni. Ako je iko imao slicnog iskustva molim vas da mi pomognete jer stvarno sam bez opcija. Unaprijed zahvalan,
Fleksibilno crijevo od turbine što vodi dole prema katalizatoru , ako ti se to dešava samo kad ga poklopiš.To crijevo,bar kod mene na petici,kad je otišlo tj. popustilo stvaralo je zvuk pištaljke tačno kako si opisao dok je na leru i pri normalnoj vožnji bio normala.
Ako treba šaljem ti sliku
 
Član
Fleksibilno crijevo od turbine što vodi dole prema katalizatoru , ako ti se to dešava samo kad ga poklopiš.To crijevo,bar kod mene na petici,kad je otišlo tj. popustilo stvaralo je zvuk pištaljke tačno kako si opisao dok je na leru i pri normalnoj vožnji bio normala.
Ako treba šaljem ti sliku
Isti slucaj ima drug na petici isti simptomi sve isto
 
Član
Vjerovatno boost leak, u leru kad ga zagasas nece se pojaviti jer turbo ne stvori toliki pritisak da propisti zrak jer motoru ne treba i nema opterecenja. Provjeri sva crijeva i spojeve, intercooler da kuciste nije napuklo. Ako netko ima dijagnostiku nek se nakaci na auto pa u voznji ga poklopi i ocitaj trazeni i stvarni dobijeni tlak turba.
 
Član
Prijatelji hvala vam na odgovoru, sutra cu da provjerim ta crijeva od turbine, mada iskreno nisam pitao majstora koji mi je pregledao turbinu da li je pregledao i crijeva, nekom logikom bi trebao da jeste.
Takodjer cu da provjerim intercooler te da ga skocam na dijagnostiku i sve informacije cu vam javiti sutra.
Hvala vam jos jednom
 
Član
Fleksibilno crijevo od turbine što vodi dole prema katalizatoru , ako ti se to dešava samo kad ga poklopiš.To crijevo,bar kod mene na petici,kad je otišlo tj. popustilo stvaralo je zvuk pištaljke tačno kako si opisao dok je na leru i pri normalnoj vožnji bio normala.
Ako treba šaljem ti sliku

Upravo samo kad ga poklopim do kraja. Kada ga turiram u mjestu nista se ne cuje. Sutra ide pregled crijeva i dijagnostika kako bi ustanovili sta je.
 
Član
Još jednu stvar sam zaboravio da navedem. Prije par dana sam takodjer zamijenio auspuh. Postavio sam remus sa 4 izlaza (po dva s obje strane), te zamijenio sve cijevi od motora pa prema nazad, takoreči generalku auspuha. Kolika je sansa da se ovaj zvuk pojavio zbog postavljanja novog auspuha?
 
Član
Jel gubi na snazi ista? Prvo pogledaj crijevo koje ide direkt na turbinu i spojeve crijeva. Ako je to sve ok onda bi valjalo pogledat intercooler, sad oces ga skidat ili tlaciti sistem vidi kako ti je lakse

Na snazi mi nista ne gubi, tako da ne vjerujem da je do intercoolera,a pistanje se sad pocelo cuti u leru ali tek kad mu podignem obrtaje iznad 2 hiljade. Jedino mi ostaje da provjerim crijeva jos.
Hvala drug na odgovoru.
 
Član
Hmmm,aj ti pregledaj alternator. Kod njeg se takav zvuk zna cuti al kad priblizis uho jednostavno ne mozes ocijeniti odakle zvuk dolazi. Na dva auta sam imao takav slucaj
 
Član
Hmmm,aj ti pregledaj alternator. Kod njeg se takav zvuk zna cuti al kad priblizis uho jednostavno ne mozes ocijeniti odakle zvuk dolazi. Na dva auta sam imao takav slucaj
Nije alternator,ja sam ovo identicno imao na petici,jednostavno mu se rupica na crijevu sve vise i vise siri dok jednom ne bude bas glasno pistanje..
 
Član
Snimi zvuk i okaci na Youtube pa ovamo link.
Drug izvini sto kasno odgovaram. Uglavom dobro sam se zabavio ali nisam nista uradio :( Crijeva provjerena oke, intercooler oke, cak sam i samu turbinu pregledavao, kaze majstor peraja sva oke. Izgledom dobra, moze po njegovom jos neke 2 godine raditi. Medjutim, takodjer sam zamijenio ulje, te novi problem.
 
Top