Golf 2D - problem sa kočnicama

Golf 2D - problem sa kočnicama

Član
Pozdrav svima, ovaj forum čitam već neko vrijeme, zaista je pun korisnih informacija, a evo došlo je vrijeme da se i prijavim sa jednim problemom i nadam se da ću dobiti neke korisne savjete i mišljenja.
Naime, u pitanju je Golf 2 dizel, 1988. godina. Problem koji imam jeste da kod prestanka kočenja dakle dizanja noge sa pedale kočnice, prednji točkovi (ili će prije biti samo jedan, nisam siguran) ostanu zakočeni još par sekundi (ne potpuno blokirani kao kad se pedala drži stisnuta), pa se tako desi da u blažem brdu auto stoji par sekundi nakon puštanja kočnice, nakon čega postepeno krene nizbrdo. Problem se povećava kad je volan u anšlagu, npr. prilikom skretanja u raskrsnici ili prilikom parkiranja, lagano prikočim, i tada mi pedala kočnice postaje primijetno tvrđa, te je moram jače pritisnuti, a dizanjem noge sa pedale kao što sam rekao ne prestaje odmah djelovanje kočione sile. Pretpostavljam da bi se moglo raditi o prednjim kočionim cilindirma (tzv. kliještima), pa bih iste odnio na reparaciju u Ferodu s obzirom da novih koliko vidim i nema za kupiti. Ne znam da li bi to riješilo problem? Takođe sam negdje pročitao da bi moglo biti i do gibljivih (gumenih?) cijevi koje idu na "kliješta", te mi i to možda izgleda logično, jer inače ne vidim neku vezu između anšlaga i ovog problema koji opisujem, a očito je povezano pa kontam da se možda ta crijeva nekako deformišu, presaviju i sl. prilikom okretanja volana pogotovo u puni anšlag, pa u cilindar ne dolazi dovoljno ulja??

Auto se inače redovno održava, kočionog ulja ne nedostaje, svi cilindri su suhi, kočiono ulje promijenjeno prije nekih 6 mjeseci, sila kočenja po teh. pregledu više nego dobra... Molim članove foruma za neki savjet, prijedlog, preporuku, mišljenje, uz napomenu i za preporuku nekog dobrog majstora u Sa koji bi ovo riješio. Ovo moje auto je od izlaska sa trake TAS-a pa do prije par mjeseci održavao samo jedan čovjek, ali sad je teško bolestan :-(, tako da moram tražiti drugog.
 
Član
Može biti to što si naveo,crijeva ili kliješta,ali ipak mislim da trebaš posjetiti majstora,nek ti neko od prijatelja preporuči nekog novog ako već tvoj stari majstor više ne radi... A kliješta se mogu kupiti nova za golf 2,neću nikog da reklamiram,a znam gdje ima u BiH... Sretno u rješavanju problema...
 
Član
Kočiona crijeva ti može zamijeniti bilo koji pismen mehaničar. Može biti i samo da je do njih problem, ali zbog godina auta nije loše pregledati kompletan sistem kočnica...kao što rekoh svaki pismen mehaničar to može uraditi. Crijeva nisu skupa, kao ni kočiona tekućina, a ni reparacija čeljusti (čini mi se 20KM komad)...sve jeftinije nego da ti otkažu negdje kočnice.
 
Član
Kenno je napisao(la):
Kočiona crijeva ti može zamijeniti bilo koji pismen mehaničar. Može biti i samo da je do njih problem, ali zbog godina auta nije loše pregledati kompletan sistem kočnica...kao što rekoh svaki pismen mehaničar to može uraditi. Crijeva nisu skupa, kao ni kočiona tekućina, a ni reparacija čeljusti (čini mi se 20KM komad)...sve jeftinije nego da ti otkažu negdje kočnice.

Slažem se u potpunosti, sve je bolje i jeftinije nego da otkažu. Stvarno održavam auto baš redovno i nikada mi nije bilo žao kupiti dio koji je otišao. Takođe mislim da je vrlo moguće da je samo do crijeva, jer nikako drukčije ne mogu povezati da je problem veći kad je volan pod anšlagom...
 
Član
Riješen problem, promijenjena prednja kočiona crijeva (problem je bio u njima), a usput urađena i reparacija prednjih kočionih čeljusti. Tema može u lock...

P.S. Hvala na savjetima članovima DaMs-82 i Kenno ;)
 
Top