Golf 2 prelazim na dizel - savjeti

Golf 2 prelazim na dizel - savjeti

Član
Ovih dana ispao mi je dobar TD motor, zadnja serija super ocuvan i sa mjenjacem 5 brzina. Trenutno u autu mi je 1.8 bezniz automatik. Polako mu se blizi kraj i imam dosta problema sa njim. Zanima me da li da ostavim automatik i na njega nabacim dizela i koliko bi to utijecalo na potrosnju bili trosio manje ili vise u odnosu na obicni manuelni mjenjac i kakve bi mu bile vozne karakteristike. Slobodno dodajte jos neke savijete.
Hvala pozz svima!
 
Član
Benzinac ima kratak mjenjac u odnosu na dizela jer se brze vrti,za predpstaviti je da ce biti startan ali do koje brzine,hoce li se derati ko lud na 140 kmh u crvenoj neznam.
 
Član
Nisam nešto siguran da bi bio sretan sa dizelom automatikom,savjet je da ako ubacis dizel masinu da stavis i manuelni mjenjač... Jest da ima dodatnog posla,ali što neko već reče nije ti isti prijenos na mjenjaču sa benzinca...
 
kao sto GTI FAN rece ..to ti je automatik jos pogotovo za benzince namjenjen..(neki cak imaju samo 3 brzine)
i kada bi ubacio daj mjenjac na dizel 1.6 motor...to bi bio uzas zivi vjeruj mi..bas zbog hoda brzina
evo ti primjer..ima sam audia 80 (jaje) 1.8 66kw..automatik..i sve je bilo super al trosio 9-10 litri min.
i mjenjac njegov automatik ima 3 brzine-za golfov nisam sig..ali sve je to slicno..i recimo na 80 km/h ide na 3000 rpm i sve to je bilo podnosljivo na bezninu..nakon ubacivanja dizela..ma katastrofa..previse buke, previse forsiranja motora, potrosnja cca 7-8 l dizela..a o voznji preko 100 km/h samo sam sanjao :D :D tako da sam na kraju i mjenjac promjenio..
te da ne bi mojim stopama..stavi to sve komplet odmah ;)
 
Član
Ja sam izvadio iz Jette 1.8 GTI i stavio od Passata 3 1.6 TD koji je bio sa Intercoolerom il intercooler nisam stavio. Ogrinalno je 59kw i prezadovoljan sam.
 
Član
Ako ubacis dizel motor obavezno stavi njegov mjenjac sa 5 brzina,ima malo posla,ali kao sto je gore receno taj automatik je specijalno namjenjen tom motoru,tako da na disela ne vjerujem da bi pasao dobro,to ti je moja preporuka ;)
Sretno sa buducim motorom i puno predjenih kilometara :cool:
 
Član
i velika je razlika sa potrosnjom sa automatskim mjenjacem u odnosu na manual, automatski puno kasnije mjenja brzine pa ce motor ici u vece obrtaje i logicno trositi vise, na manuelnom mozes na manjim obrt mjenjati brzine pa ce i manje trositi ;)
 
Član
i ja bi ti preporucio i manuelca, jer nije to jako auto pa da uzivas sa automatikom

i ja mislim je samo 5 % tih automatika ispravno, mislim na ta auta stara oko 30 godina, jer automatik mjenjac trazi vise paznje od samog motora
 
Član
Sta da vam kazem uvijerili ste me! Automatik leti van 100% . ;)
GTI FAN i black__anegllll posebno hvala kao i svima ostalima..:cool:
 
Član
Ja sam imao na motoru 1.6TD mjenjac sad neznam tacno koji je al kako su mi rekli da je bio od benzinca, isao je ko raketa uz brdo koliko god natovaren bio, sad sam zamijenio taj mjenjac radi nekih problema oko pustanja ulja, i ubacen je dizelov mjenjac sad je brzi, al u brdu je slabiji upola moram najmanje jednim stepenom brzine manje voziti po istom terenu gdje sam isao. Gdje sam vozio u 4 sad moram u 3 i to zna bit malo kasljanja. sad do cega je tacno ni ja sam neznam. razlika prijenosa :icon_confused:
 
Član
maruvari je napisao(la):
Ja sam imao na motoru 1.6TD mjenjac sad neznam tacno koji je al kako su mi rekli da je bio od benzinca, isao je ko raketa uz brdo koliko god natovaren bio, sad sam zamijenio taj mjenjac radi nekih problema oko pustanja ulja, i ubacen je dizelov mjenjac sad je brzi, al u brdu je slabiji upola moram najmanje jednim stepenom brzine manje voziti po istom terenu gdje sam isao. Gdje sam vozio u 4 sad moram u 3 i to zna bit malo kasljanja. sad do cega je tacno ni ja sam neznam. razlika prijenosa :icon_confused:

Kao sto ti pise mjenjaci dizel motora su obicno duzi jer je raspon okretaja dizel motora manji neko kod benzinca koji se vrti do 6-7-8000 rpm.



Tako npr sa dizel mjenjacem golfa 2 na 3000 okretaja u trecoj ides brze u kmh nego sa mjenjacem od benzinca ali imas i manji moment na tocku pa auto slabije povlaci a sa benzinskim mjenjacem i na vrlo maloj brzini imas visoke okretaje motora (za dizel motor) pa je na otvorenoj cesti vjerovatna dernjava,potrosnja i sporost kad kombiniras dizel motor i benzin mjenjac.
 
Član
Da je bolji od benzinca mjenjač u fabrici bi ugrađivali takve mjenjače sa kraćim prenosom. Da je to ABF ili KR npr pa da mu ganjaš malo kraći prenos ok bi bilo, a ovako na taj motor... stavi originalni i vozi, jer taj motor je svakako slabašan i svakako ne ide... I GTI FAN ti je sve objasnio.. vozio sam se u dvojci koja je bila KR pa je ubačen TDI, momak se sturi šaltajući. Trećom jedva 90 ide...
 
Top