golf 2 16.

golf 2 16.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
pozdrav svima imam par pitanja :)


ovako interesuje me dali bi se na golfu 2 1.6 benz. mogao zamjeniti karburator sa nekim drugim sistemom ubrizgavanja goriva i koji bi to sistem bio odkojeg auta itd..

drugo pitanje isplatili se nakon toga nabaciti kompresor na njega i sta bi se sve trebalo mjenjati u tom slucaju

znam da ce biti komentara ne isplati se uzmi jednostavno jace auto i sl.
ali ljudi ljepse je imati nesto unikatno i svojih ruku djelo :icon_smile:
 
Član
ja koliko se kontam u te stvari, taj motor ne bi izdrzao kompresor.
npr motor G60 ima kovane klipove i bregaste i radilicu da bi mogao izdrzati vecu snagu. u sustini to je motor (mislim na G60) kao i 1.8 8v samo pojacane konstrukcije, tj dijelovi koji trebaju da izdrze vecu snagu su pojacani.

sto se tice zamjene karburatora nekim drugim nacinom ubrizgavanja nisam ti bas siguran, vjerovatno moze.
evo sto sam ja cuo, sad ne mora to biti tacno: da bi motor od golf-a GT koji ima karburator prebacio na sistem ubrizgavanja preko dizni treba ti taj kompletan sistem za ubrizgavanje sa pratecom elektronikom i glava motora sa otvorima za dizne i jos nekih dzidza ali ne znam koliko bi se to isplatilo raditi. pomeni je bolje zamjeniti cijeli motor i ubaciti motor koji to sve ima.

na tebi je da odlucis
 
Član
Moze se na svaki motor stavit kompresor/turbo. Medjutim to je skup sport. Potrebno je smanjiti kompresiju i pojacati sve dijelove motora, pojacati hladjenje i podmazivanje. Efikasniji izduv i tako dalje. Da ne pricam o sistemu ubrizgavanja goriva i nabavci samog kompresora. Puno je to prerada i kemijanja. Ljudi to rade ko voli, i meni je to zanimljivo. Ali je puno isplatnije investirati u jaci motor.
 
Član
syncro je napisao(la):
Moze se na svaki motor stavit kompresor/turbo. Medjutim to je skup sport. Potrebno je smanjiti kompresiju i pojacati sve dijelove motora, pojacati hladjenje i podmazivanje. Efikasniji izduv i tako dalje. Da ne pricam o sistemu ubrizgavanja goriva i nabavci samog kompresora. Puno je to prerada i kemijanja. Ljudi to rade ko voli, i meni je to zanimljivo. Ali je puno isplatnije investirati u jaci motor.

znam da se ne isplati raditi nikako ali opet ponavljam to bi bilo nesto unikatno i sigurno bi ti bio drazi nego tamo neki jaci motor kojeg si uzeo

evo malo sam trazio po netu i interesuje me dali bi na to pasalo K-jet ubrizgavanjee sa GTI

ili digifant ako sam razumio dobro i to je neki sistem ubrizgavanja sa G60 :icon_confused:
 
HerrNuki je napisao(la):
syncro je napisao(la):
Moze se na svaki motor stavit kompresor/turbo. Medjutim to je skup sport. Potrebno je smanjiti kompresiju i pojacati sve dijelove motora, pojacati hladjenje i podmazivanje. Efikasniji izduv i tako dalje. Da ne pricam o sistemu ubrizgavanja goriva i nabavci samog kompresora. Puno je to prerada i kemijanja. Ljudi to rade ko voli, i meni je to zanimljivo. Ali je puno isplatnije investirati u jaci motor.

znam da se ne isplati raditi nikako ali opet ponavljam to bi bilo nesto unikatno i sigurno bi ti bio drazi nego tamo neki jaci motor kojeg si uzeo

evo malo sam trazio po netu i interesuje me dali bi na to pasalo K-jet ubrizgavanjee sa GTI

ili digifant ako sam razumio dobro i to je neki sistem ubrizgavanja sa G60 :icon_confused:

pa ti izgleda neznaš ništa o tome a razmišljaš da to radiš.Kani se čorava posla skupo če te doč
 
Član
zenicafreak je napisao(la):
HerrNuki je napisao(la):
syncro je napisao(la):
Moze se na svaki motor stavit kompresor/turbo. Medjutim to je skup sport. Potrebno je smanjiti kompresiju i pojacati sve dijelove motora, pojacati hladjenje i podmazivanje. Efikasniji izduv i tako dalje. Da ne pricam o sistemu ubrizgavanja goriva i nabavci samog kompresora. Puno je to prerada i kemijanja. Ljudi to rade ko voli, i meni je to zanimljivo. Ali je puno isplatnije investirati u jaci motor.

znam da se ne isplati raditi nikako ali opet ponavljam to bi bilo nesto unikatno i sigurno bi ti bio drazi nego tamo neki jaci motor kojeg si uzeo

evo malo sam trazio po netu i interesuje me dali bi na to pasalo K-jet ubrizgavanjee sa GTI

ili digifant ako sam razumio dobro i to je neki sistem ubrizgavanja sa G60 :icon_confused:

pa ti izgleda neznaš ništa o tome a razmišljaš da to radiš.Kani se čorava posla skupo če te doč

ispravka nisam znao nista o tome :icon_confused:
a niko se nije rodio da sve zna ,a ko je toga svjestan vec je pola puta savladao :icon_smile:

i nisam rekao da cu raditi to je informativno bilo pitanje i svaka cast za prethodnu dvojicu clanova na njihovim postovima iako nisu sigurni kao sto su sami rekli ali zele da razmjene info i da svi mi nesto naucimo
a radije ne ostavljajte nikakve nego glupe postove poput ovog od kojih niko nema koristi :icon_rolleyes:
 
Ti neznaš ni šta je K-jet a ni digifant a hočeš da ugrađivaš na svoj motor.
Da mi je samo vidjeti kako če taj motor da radi kada ti to spakuješ.
Nemožeš nešto započeti raditi kada nemaš ni osnovnog znanja.
To o čemu pričaš ni iskusni mehaničari nebi uzeli da rade a kamoli neko ko nema pojma šta je digifant.

To je isto da ja počnem da pravim sam sebi kuću a samo sam gledo kako se radi a nikad cigle uzeo nisam u ruke, kao i ti gedoru.

Ne mislim ništa loše ali to što hočeš je ......:icon_rolleyes:
 
Član
zenicafreak je napisao(la):
Ti neznaš ni šta je K-jet a ni digifant a hočeš da ugrađivaš na svoj motor.
Da mi je samo vidjeti kako če taj motor da radi kada ti to spakuješ.
Nemožeš nešto započeti raditi kada nemaš ni osnovnog znanja.
To o čemu pričaš ni iskusni mehaničari nebi uzeli da rade a kamoli neko ko nema pojma šta je digifant.

To je isto da ja počnem da pravim sam sebi kuću a samo sam gledo kako se radi a nikad cigle uzeo nisam u ruke, kao i ti gedoru.

Ne mislim ništa loše ali to što hočeš je ......:icon_rolleyes:

opet ponavljam nisam rekao da bih radio a i kad bih radio nebi sigurno ja tu da se petljam to bi radio neko ko se razumio u to :icon_confused:
da je elektronika u pitanju onda je druga prica ali sa mehanikom nisam bas dobar

druze ja nisam znao nista o stvarima za koje sam pitao u prvom postu ali to se promjenilo i to ne zahvaljujuci razmisljanju pojedinih ljudi ja to neznam ima ko zna i neka se on bavi time tako se nista nece postici :icon_rolleyes:
 
Član
Ako zelis da zaj motor bolje ide za pocetak mozes staviti veci karburator 32-32, na to kasnije (raspitaj se) G60, mjenjac od 1.8, 16v malo je kraci, i naravno druga veca lamela i kuler za ulje ,pa ako to sve uspije trebao bi biti jaci od GTI-a 8v.
 
Član
Ja u svom golfu imam isti taj motor, za pocetak sam uradio osvježenje motora, ali me uvijek nerviralo kako gtd intercooler ide bolje :)) pa sam uradio medžuploču i postavio dvogrli weber ja mislim 32 34, i sada auto ide punoooo bolje i malo vise trosi :))), a posto je ovaj karburator vec bio na jednom golfu sa G60 punjačem, planiram i ja to da uradim.
Pozzz nadam se da ce ti ovo pomoci da odlucis sta ces ti dalje.
 
Član
Flex Gt je napisao(la):
Ja u svom golfu imam isti taj motor, za pocetak sam uradio osvježenje motora, ali me uvijek nerviralo kako gtd intercooler ide bolje :)) pa sam uradio medžuploču i postavio dvogrli weber ja mislim 32 34, i sada auto ide punoooo bolje i malo vise trosi :))), a posto je ovaj karburator vec bio na jednom golfu sa G60 punjačem, planiram i ja to da uradim.
Pozzz nadam se da ce ti ovo pomoci da odlucis sta ces ti dalje.

pozzz, druze sta mislis sa ovim "uradio medžuploču" nisam razumio bas :icon_question:

sa cega si skino dvogrli karb. ja sam razmisljo ukinuti carb ubaciti injection za g60 ali neznam dali je to uopce izvodljivo :icon_question:
 
Član
Medžuploča je dio metala koji dodje izmedju karburatora i usisne grane, u ovom slučaju je ona metalna dok u fabričkoj izvedbi na ovom motoru dodje pola metal pola guma.
A karburator je Weber ja mislim da fabrički dodže na nekon Fiatu, i bez prodblema na njega ide G60 samo što auto ''malo'' :) više troši.
Pozzzz
 
Član
bola okani se corava posla ugradi od stojadina karb kosta nov 100 KM ploca ispod 30KM i majstoru 40 i ide ko zmaj :)
 

MyX

Član
HerrNuki je napisao(la):
ja sam razmisljo ukinuti carb ubaciti injection za g60 ali neznam dali je to uopce izvodljivo :icon_question:


hmmm, odlicna ideja! Pusti ove sto govore nemoj nemoj..samo naprijed i puno srece.

Moj prijedlog ti je da slozis 1.6 G60 16V masinu.. Koliko me pamcenje sluzi, glava od 1.8 i 2.0 16v masine sa K glavom ide normalno na taj blok motora. ali tebi ne treba K glava posto ces koristiti sistem ubrizgavanja od Corrada G60. Sve sto trebas je poigrati se malo sa usisnom granom, tj.prosiriti ''rupe'' za injectore i pratece dijelove.

Klipove i radilicu neces morati da mijenjas ako spustis odnos kompresije na 8-9:1, jer neces imati nadpritisak kao Roman na svom golfu tj. 2.0 ili 2.2 bara ako se ne varam, vec puuuuno manji (ne sjecam se koliko puni G lader).

Hladjenje ulja nemoj da zaboravis, to ti je pod obavezno, a isto tako i hladnjak zraka nemoj zaboraviti lol... :)

RESPECT za zanimanje! :cool:
 
Početnik
MyX je napisao(la):
hmmm, odlicna ideja! Pusti ove sto govore nemoj nemoj..samo naprijed i puno srece.

Moj prijedlog ti je da slozis 1.6 G60 16V masinu.. Koliko me pamcenje sluzi, glava od 1.8 i 2.0 16v masine sa K glavom ide normalno na taj blok motora.


koliko i ja znam IDE, iako nisam probao.

MyX je napisao(la):
Sve sto trebas je poigrati se malo sa usisnom granom, tj.prosiriti ''rupe'' za injectore i pratece dijelove.


ako ce imati 16V glavu onda ce imati i 16V usisnu vjerovatno. kako u te grane pasuju mehanicke dizne (sistem K ili KE glave), tako pasuju i elektronske. nisam siguran, mozda treba druge gumice staviti, zavisi od dizni.

MyX je napisao(la):
Klipove i radilicu neces morati da mijenjas ako spustis odnos kompresije na 8-9:1, jer neces imati nadpritisak kao Roman na svom golfu tj. 2.0 ili 2.2 bara ako se ne varam, vec puuuuno manji (ne sjecam se koliko puni G lader).




ja vozim na 8.5 : 1 kompresiji, tj. komp. omjeru.

ne mora imati nikakve veze mjenjanje radilice i klipova sa kompresijom. moze voziti i na jacoj kompresiji kad ima nacin da izmapira pravilno motor. problem je sto nema. glavno je dobro nastelovati (mapirati) motor. g60 elektronika je OK za to, iako naravno to nije moguce idealno kao sa standalone elektronikom, ili reprogramiranjem kako mislim da radi "Krvolok". paljenje i ubrizganje treba idealno podesiti. vjeruj mi, uzalud i kovani klipovi, kad se s tim pogrijesi...

no raja spustaju kompresiju da preventivno zastite se od problema, jer nemogu idealno podesiti motor, i gorivo je lose kod nas.
zato svakako u ovakvom slucaju treba smanjiti kompresiju.

1.8 G60 8v serijski ima 8.0 : 1 kompresioni omjer.

sa G-laderom sigurno moze pumpati i 1.5 bar na jako kratkoj remenici (mislim 58) na 1.6 motoru.
8 : 1 kompresija, dovoljno velike dizne, ne pretjerivanje sa kutom paljenja, i moglo bi raditi bez da zgore klipovi recimo ili tako : - )

ali IDEALNO bi bilo standalone elektronika (no to je vec jako skup tuning) ili kvalitetno reprogramiranje.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top