Fiberglass Sub kutija

Fiberglass Sub kutija

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Za vas koji ste razmatrali izgradnju Fiber boksa a bile su vam potrebne dodatne smernice, ovo je moja ponuda. Mislim da odmah treba da napomenem da ja ne stvaram takmičarski sistem. Moja namera je bila da napravim SUB 10 ” kutiju bez reflexa za izbalansiraniji zvuk (a i da što manje prostora se zauzme). Nadam se da će moja iskustva pomoći svakome bez obzira na konkretne namere.

Pre nego što sam počeo sproveo sam mnoga istraživanja, i zahvaljujem se mom šefu koji me neopterečuje sa poslom pa mogu pametno da iskoristim 1Mbit link u kancelariji, i naravno Google.com najboljem pretraživaču ikad.

Nakon što sam odlučio koju veličinu sub-a i koju vrstu kutije želim da stavim unutra, morao sam da izračunam obim kutije. Ovo je malo teže ako oblik kutije okružuje točak (volan). Ali, trik je u ovome. Uzeo sam kartonsku kutiju odgovarajuće veličine za sub i popunio je kuglicama stiropora. Stavio sam stiropor u veliku vreću za djubre I prilagodio je mestu u gepeku gde se nalazio sub . Snimio sam oblik i trakom oivičio granice kutije. Postoje manja odstupanja u veličini, ali ja nisam ekspert za računanje…

Ja sam uvek pri ruci za poslove koji se rade oko kuće i bavim stolarstvom mnogo godina , tako da sam prihvatio zlatno pravilo “TRIPUT MERI, JEDNOM SECI” ili obrnuto nemogu da se setim. Možeš žuriti u ovom poslu i postići katastrofalan razultat, a nikad nije previše vremena utrošeno da bi se nešto uradilo kako treba. Tako, evo pravila za novajlije: koristite svoje vreme na pravi način i nagrada će uslediti.

Lista stvari koje sam koristio:
-fiberglas smola sa/ učvršćivačem (Iskoristio sam skoro 4litre)
-fiberglas mat / tkanina (koristio oba ali je mnogo laksi fiber za rad)
-Samolepljiva traka (Može bilo koja samo što je tanja to se teže skida sa fibera posle)
-Četke za jednokratnu upotrebu (nekoliko komada najjeftinijih)
-aluminumska folija
-MDF 20mm medijapan
-Ekseri
-šrafovi
-zaštitna gas maska
-strpljivost i smisao za humor

Lista alata:
-ručna testera
-ubodna testera
-bušilica
-brusilica

Izmerio sam prostor veoma dobro. Bio sam paranoičan da ću uništiti gepek mog novog automobila tako da sam malo preterivao!! Zapamtitem lakše je potroshiti malo više trake nego menjati plastike i tepih u gepeku!!

Evo nekoliko sličica.
image001.jpg

Ovo je nekoliko slojeva trake. Moja zamisao je da idem oko zadnjeg koša , šta ću lična odluka. Lako će se boksa vaditi a i gepek će biti čist i uštedeće se na prostoru.
image002.jpg

Drugi ugao gledanja na istu prokletu stvar.

Onda sam uzeo aluminijumsku foliju za pakovanje da stavim preko trake. Zašto folija? Nemam pojma video sam da i drugi to koriste, a i paranoja da ne procuri nešto u gepek a i lakše se skida nego selotep. Da bi je pričvrstio koristio sam dvostruku lepljivu traku I plus zalepio "tesu" preko spojeva folije. Videćete na sledećoj slicida sam počeo od dna I polako krenuo ka vrhu lepeći parčiće folije kao pločice crepa preklapajući ivice i lepeći iste, opet zaštita gepeka. Nikad previše opreza od prosipanja ili prolivanja!!!
image003.jpg

Na sledećoj slici vidite kako izgleda kada se sve izlepi do kraja
image004.jpg

Preko svega sam stavio tanki najlon , fiber smola je zajeb*na stvar, mnogo je lepljiva i žitka. Uradio sam sve sto sam mogao iz predostrožnosti, Lepljenje trake i folije sam uradio dan ranije. Ovo stvarno treba da radite vikendom kada vam kola neće trebati neko duže vreme. Nemožete da se vozite dok Fiber ne očvrsne. Prvi sloj sam radio sa standardnom razmerom smole I učvršćivača i trebalo mu je vremena da se stegne, i to mnogo vremena. Posle prvog sloja , naravno kada očvrsne možete izvaditi napolje i ostatak raditi van kola naravno.
image005.jpg

Gornja slika pokazuje prvi sloj fibera. Počinješ tako što farbaš podlogu odma zatim stavljaš fiber mrežicu i opet sloj smole. Savet za smolu I učvršćivač: Obavezno pročitajte uputstvo. Što više učvršćivača stavite brže se suši što manje stavite sporije će se osušiti.Trebaće mu godine da se stegne ako stavite suviše malo učvršćivača, što sam ja uradio prvi put iz straha da se ne stegne prebrzo, a to izbegnite mešanjem malih doza nemojte da vas mrzi. Uvek možete da krenete sa par proba (Jedan probo pa se usro).Naravno pri hladnijem vremenu će se još duže sušiti.Nikad ranije nisam ovo radio ali nisam mnogo ni grešio, srećom. Još jedan savet lakše ide ako se tufna sa četkom a ne maže. Mehuriće vazduha treba odstraniti iz strukture oni oslabljuju strukturu bokse.
image006.jpg

Ovo je stvrdnuta forma koju treba da izvadim iz kola. Ako je moguće tj. Ako vam prilike dozvoljavaju najbolje je da radite napolju. Isparenja su očajna, u garaži je bilo previše zagušljivo za rad. Filter maska je pod obavezno, od ovoga može da zaglupiš opasno. Sa dobrom maskom ne bi trebao da osetis nikakav miris, sledeća 4 sloja sam uradio van kola. Posle osnovnog sloja ostala 4 su išla mnogo mnogo brže. Ako koristite domaći Fiberglas komplet mozda će vam trebati manje slojeva zato što je mnogo deblji od Italijanskog mislim na fiber mreyicu/tkaninu (matt).

Sledeća slika nam pokazuje gotovu zadnju stranu kutije na svom mestu. Još ima malo posla , ivice sam obradio sa brusilicom da bi bile ravne , koliko toliko.
image007.jpg

Koristio sam neke linkove za pomoć, ali sam odlučio da prednje ivice uradim od MDF (medijapana). U medjuvremenu sam zaboravio da slikam izradu delova od medijapana, ali se nadam da će te skontati šta sam uradio otprilike.
image008.jpg

Teško se vidi sa slike ali bilo je dosta ukrajanja da bi medijapan idealno lego na fiberglas. Naravno dobro sam izmerio sve još jednom tj. 3 puta da bi bio siguran da će stati na svoje mesto, I onda sam ga ulepio i zašrafio, nisam štedeo ni na lepku ni na šrafovima. Sigurno neželite da završite sve I shvatite da nemože da stane.
image010.jpg

Kada sam sve spojio, sa unutrašnje strane sam opet stavio fiber na spojevima medijapana i zadnje strane koja je od fiberglasa. Da bih bio siguran da se neće raspasti ili vući falš vazduh :). Planirao sam da sa Samolepljivom čičak trakom pričvrstim kutiju za tepih u gepeku, za svaki slučaj da nepobegne.


*Savet: možete prevariti bass da misli da je u većoj kutiji tako što će te je napuniti sa filcom za jakne ili jastuke. Trebalo bi da možete da postignete efekat da je kutija veća do 15% . Zvuk će se odbijati o filc koji ste rascepkali i duže će mu trebati da dođe do zadnje strane kutije. Mislim da ide oko 200gr na 10Litara zapremine.Ne preterujte sa punjenjem treba filc da bude što vazdušastiji.

Ovako sam spojio dodatno medijapan za fiberglass.
image011.jpg

Malo OHO lepka da ostane na svom mestu a onda udri po smoli. Poenta je da kutija bude hermetički zatvorena (airtight). To je neki vuneni materijal koji sam imao pri ruci posto mi je ponestalo fiber mrežice, a I ovo je bolje zato što je gušći materijal.


A sad par slika kako to izgleda u gepeku. Malo su losije slike, ali čuči ko dupe na nošu.
image012.jpg

Još samo da se istapacira I biće extra, ko fabrički samo bolje.

Prva proba pre tapaciranja , nikad se nezna……………..
image013.jpg

Istapacirano sa zvučnikom
image014.jpg

Napokon sve je namešteno…………………………..
image015.jpg

image016.jpg
 

IGY

Član
svaka cast edo na radu i neka ti je sretno, lupa to fino ja mislim, uradio si ga bas po mjeri, jos samo jedan sa druge strane i.......:D
 
Član
ne djeluje mi ovo nesto tesko za uradit.uradio bi ja to nekako.ponovio bi vise puta al da ispadne kako treba.samo neznam gdje cu fiber kupit, i kad se kupuje jel dode sve u kompletu, smola ucrvscivac mrezica i sta ja znam sta jos
 
Član
ja bi nesto prije radio uz zadnju klupu da ide... uza a duza :D... ovo mi je nakako... komplikovano i treba dosta truda... volje ... + para ...
 
Član
Komplet smola i platno u prodavnicama lakova ne bi trebalo biti skuplje od 25KM. Kolega je uzimao prije po godine i toliko je platio
 
Član
emirEX_sa je napisao(la):
Komplet smola i platno u prodavnicama lakova ne bi trebalo biti skuplje od 25KM. Kolega je uzimao prije po godine i toliko je platio
jel ucvrscivac ide uz to il se on posebno kupuje
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top