Fiat Stilo 1.9 JTD Chip Tuning

Fiat Stilo 1.9 JTD Chip Tuning

Član
Evo jedan zanimljiv tekst uspjesnog chipovanja 1.9 JTD motora ;)

U listi potvrđenih rezultata su samo remapi koji su merenjem potvrdili dobitak. Merenjem fabrika vs remap se najbolje prikazuje kvalitet safe chip tuning mapa. Jer je dobijena razlika najbolja potvrda kvaliteta. U ovom trenutku ova lista je skromna ali se nadam da će do kraja godine ovde biti više desetina potvrđenih rezultata.

Ovaj potvrđeni rezultat svakako ne spada u safe chip tunig, zapravo radi se o mom autu pa sam sebi dozvolio igranje do krajnjih granica. A kažu da upravo ovakvi rezultati kvalifikuju tunera u neku nezvaničnu listu "dobrih". Pa hajde da se samopohvalim svojim rezultatom. Mislim da je rezultat sasvim zadovoljavajući ako ne i jedan od najboljih za ovaj motor bez izmena pod haubom..



Pre oko godinu dana sam radio dyno merenje na ovom autu i tom prilikom sam merio 4 mape. Merena je fabrička, eko, optimal i hard mapa. Nazive sam izmislio i u skladu su sa promenama. Fabrička je originalni softver bez ikakve promene. Eko je remap sa jako, jako skromnim izmenama tako da ja lično u probnoj vožnji nisam osećao nikakvu razliku u odnosu na fabričku. Optimal bi trebalo da predstavalja bezbedno poboljšanje performansi. Dok je hard bio eksperiment dokle se može ići. Zaboravih da napišem o kom automobilu se radi. U pitanju je Fiat Stilo 1.9JTD 8V sa fabriki deklarisanjih 85kW (115KS) pri 4000 obrtaja. Prilično dobro odmerena turbina ovom motoru pomaže da ima dosta dobar obrtni moment od 255Nm već na 2000 obrtaja. Pa auto i sa fabričkim softverom vuče dosta živahno. Istina subjektivni osećaj nije tako moćan kako kod TDI motora te generacije koji su imali identičnu snagu. Trik je upravo u dostupnosti obrtnog momenta koji kod recimo Golfa IV bude 285Nm već na 1900 obrtaja. Međutim remapom nije nikakav problem podići obrtni momenta i kod Stila na preko 300Nm na 2000 obrtaja ali to za posledicu ima prepolovljavanje veka plivajućam zamajcu i kvačilu. Elem, evo kako je to pre godinu dana izmereno:

Fabrička mapa - 83.3kW (113.3KS)
Eko mapa - 95.8kW (130.3KS)
Optimal mapa - 101.6kW (138.2KS)
Hard mapa - 111kW (151.0KS)

Oko godinu i po vozikam se (40 000km) sa ovom hard mapom i u međuvremenu sam testirao na desitine probnih mapa da bi se danas odlučio na ponovno testiranje. Nisam baš izabrao pravi trenutak jer sam auto kupio sa dosta tankim kvačilom a vozim ga već skoro 50 000 km sa hard remapom uzgred sam testirao sve i svašta. A kvačilo nisam menjao. Tako da mi je kvačilo na samrti, lamala veoma često proklizava pa je dodatno pojačanje snage ispod 2500 obrtaja besmisleno (u odnosu na hard remap). Ali pošto je rezulatat ovog merenja bio zadovoljavajući rešio sam da ga objavim jer možda odustanem od daljeg eksperimentisanja na ovom motoru. Moram da napomenem da sam nedavno kontrolisao stanje motora posle vožnje pod hard remapom. Dizne su fenomenalnom stanju, klipovi OK, ispred iza i oko turbine nema trunke masnoće (nije prano i čišćeno), od redovnog do redovnog servisa ne dolivam ni gram ulja a radim ga na svakih 10 000km. Motor je suv ko barut bez ikakvih znakova pohabanosti. Da se vratimo merenju. Ispeglao sam ovu mapu do tančina tako da u oštroj vožnji dima ima taman koliko i sa fabričkom mapom. Krajnja brzina koju je dostigao je 225km/h. Potrošnja je u granicama fabričkih karakteristika ali ako se ne preteruje sa potapanjem gasa.

Danas sam dva puta merio stage 2 od hard remapa i evo rezultata.

Hard remap stage 2 prvo merenje - 124.3kW (169.0KS)
Hard remap stage 2 drugo merenje - 124.5kW (169.3KS)



Iz priloženog rezultata jasno se vidi da je dobitak sa ovim remapom 39.5kW (53.7KS) oko 47% više snage što je po meni ozbiljan rezultat. Razmisliću da li ću ići na satege 3, na prvom mestu moram da saniram kvačilo a možda i plivajući zamajac. Zapravo ne da saniram već da kvačilo zamenim nekim specijalno odrađenim za ovakvu primenu. Svakako sam siguran da iz ovog fenomenalnog motora može da se izvuče još bar 10-15KS bez izmene hardwera. U to sam siguran jer nisam iskoristio još oko 150 bari pritiska raila koje sam siguran da ova pumpa može da napravi. Nisam iskoristio ni još oko 0.2 bara nadpritiska turbine u šta sam siguran da može da nagura. Da ne pominjem da sam dim eliminisao, ako bi još malo preterao sa nalivanjem nafte siguran sam da bi uz crni dimni efekat izbacio oko 180KS bez problema. Ali ostaviću to za sledeći put. Za sada je 169KS sasvim dovoljan dobitak. :icon_smile::cool:
Preuzeto sa safe-chip. com

]
 
Član
Tacno je da ovi jtd motori dobijaju i do 50% snage samo promenom mape, u to sam se skoro uverio. Trkao sam se sa jednim bravom jtd koji ima mapu koja je na nekoj bravi jtd izbacila na valjcima cini mi se nesto oko 153ks, ima na yt, a fabricki je 101ks.
 
Član
UNovom Sadu je lik, inace radi chip tuning,najvise ove JTD motore,a cijena je ... pazi sad :D 50eura :icon_smile:
 
Ima l' kakav klip kako nabire sa čipom ovim ?
Kako god ,za mene je SM kralj kraljeva,profeisonalnost na nivou,garanacija,ma sve sve ;)
 
Član
cuj 50€, jbt pa to je dzaba :cool:

sad ovo sto govori da nakon provjere stanja motora da je sve savrseno, ko ce ti ga znati, mozda samo reklamira sebe, a moze biti i da je istina... u svakom slucaju dobar :icon_smile:
 
Član
Ako je iz NS, mislim da je tacno, jer je i taj sa bravom iz ns i oni su menjali nekih 100 mapa i presao je mng kilometara bez ptoblema, a dere ga non stop.
 
BHT Ovisnik
sta je to ovako jeftino:icon_eek: isplati se otic provozat vidit NS i uradit to ako su imalo profesionalni
 
Član
Poznajem obojicu momaka, Vule vozi Fiat Brava i cipovan je sa 90KS na preko 150KS (nije isao na valjke posle poslednjeg remapa) i ide kao nevrijeme! Stilo je kao i sto je napisano na skoro 170KS i auto skoro uopste ne dimi nazad, kao fabrika, dok je Brava kao gradska toplana, komarci poceli pisati peticiju da mu se zabrani dolazak na Miseluk u NS-u!:D evo sad klip gdje se potezu Brava i Stilo, Brava na pocetku bolje startuje a vec u 3-oj i 4-oj brzini ga Stilo stize. Na snimku nema zvuka, malo nam se snimatelj zbunio, inace ja glumim semafor! :D
[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1t0W7gyOBA4&feature=plcp[/video]
 
Član
Normalno da se isplati otici i ja kad sam procitao zacudio sam se uz to mozes na valjcima izmjeriti snagu u bosh serisu uz naknadu od samo 15 eura dok je u sm-u mislim 50 eura :icon_rolleyes:

Dalje sto je prednost kolko sam skonto da u roku godinu dana je besplatno vracanje na fabricku mapu dok se kod drugih i to naplacuje :icon_eek: prijatelju trazili 150 KM u TZ da vrate na fabricku mapu :icon_rolleyes:
 
Član
Taj decko je i kod mene na Alfi radio remap...Ja prezadovoljan...Auto ne dimi,ide ko nevreme...Neki dan,kad sam isao za Sarajevo,upaljena klima non stop,preko Romanije,stigao za 4 sata...Niko me nije obisao...Kad sam dosao kuci,sracunao potrosnju...Nisam gledao bord,nego sipanje do cepa....6,1 l potrosnja...A nisam uopste nezan vozac...
 
Član
Taj decko je i kod mene na Alfi radio remap...Ja prezadovoljan...Auto ne dimi,ide ko nevreme...Neki dan,kad sam isao za Sarajevo,upaljena klima non stop,preko Romanije,stigao za 4 sata...Niko me nije obisao...Kad sam dosao kuci,sracunao potrosnju...Nisam gledao bord,nego sipanje do cepa....6,1 l potrosnja...A nisam uopste nezan vozac...
 
BHT Ovisnik
znaci decko je profesionalan,nije nesto divlje ? jel ga moze netko pitati jel moze cipovati ako imam plin,volvo T4 200ks,morao bih na valjke jer mi kasnije trebaju ovi za plin postelovati na tocnu konjazu,prvom prilikom kada imao novca otisao bih
 
Top