Fiat Panda

Fiat Panda

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.






Fiat Panda mala je samo po dimenzijama: u prostranu unutrašnjost rado će sjedati i vozači koji cijene dobre vozne osobine. Osnovni modeli su vrlo pristupačni, ali nažalost ne i oni jači i bolje opremljeni.

Njuškajući po cjenicima novih automobila, tražio sam kandidata koji bi se najbolje snalazio u gradskim gužvama, koji bi zadovoljavao elementarne vozačke i putničke zahtjeve te koji bi se, naravno, što bolje uklapao u džep prosječnog hrvatskog kupca. Tako sam naišao na Fiat Pandu! Pošto je početnom cijenom od 8.800 eura mnogo jeftinija od prosječne cifre koju Hrvat izdvaja za novi auto (nekih 14.000 EUR) ona predstavlja idealnu alternativu rabljenom autu koji nije uvijek sigurna kupnja i često dolazi bez jamstva, a također se nameće i kao spretan drugi auto u dobrostojećim obiteljima.

Zaključuje se da Panda doista može poslužiti u mnogo kombinacija. Naravno, od nje se i očekuje dobar auto jer nije bez vraga prethodnik gotovo bez izmjena izdržao više od 20 godina kao vjeran pratitelj mnogih koji su tražili jeftin, a spretan autić. Moderna Panda se od stare razlikuje po dodatnom paru vratiju, nema pogon na sve kotače (barem zasad jer uskoro dolazi i takva, robusnija verzija!), a također je i finije izvedbe. Dizajn nije revolucionaran, ali bez obzira na upotrebu oštrih linija, općeniti dojam je simpatičan. Mali Fiat prvenstveno cilja na žensku publiku.

Zahvaljujući duljini od tek 3.5 metara, snalaženje u gradu i pronalaženje parkirnog mjesta postaju dječja posla. Još više tome pogoduje lagani servo upravljač, zbog kojeg, ipak ne dobivate sve potrebne informacije s ceste. No, najveće je iznenađenje odlična iskorištenost kabine: sprijeda ima mjesta i za visoke, a straga će se moći udobno smjestiti i oni prosječnih mjera, uz uvjet da takvi sjede i naprijed. Korpulentnijeg bi vozača i suvozača jedino mogla zasmetati preširoka srednja konzola zbog koje trpe koljena. Za pohvalu su sjedala dobrog bočnog oslonca. Plus toga, u pravilu dolaze u živim bojama!

Paleta motora je manje-više OK. Naime, dizelaš koji se nudi je doista vrhunski, ali skup. A benzinci su dostatni ako ne tražite sportske performanse. Osnovni 1.1 razvija 54 KS i njegov radni prostor isključivo je grad. Iako na papiru samo šest "konja" jači, 1.2 litreni motor puno bolje diše u cijelom području broja okretaja i ima deset Newtonmetara veći okretni moment. Dobro je što nijedan motor nije rastrošan i uz razumnu vožnju ne traže više od 7 L/100 km.

Priča za sebe je suvremeni multijet agregat: 1.3 JTD s četiri cilindra, 16 ventila, 69 KS i izdašnih 145 Nm omogućuje živahne performanse uz ne više od 5.5 litara potrošnje pri korektnoj vožnji. Pri hladnom startu jače zabruji, ali kad se ugrije veoma je kultiviran. Njegovu kvalitetu dokazuje i činjenica da se ugrađuje u više od šest modela Fiata i Opela.

Osnovna Panda za 65.900 kuna čini se pravom prilikom. No, najpreporučljivija je izvedba s 1.2 motorom i opremom dynamic (ABS + EBD, servo upravljač podesiv po visini, el. prednji prozori, centralno zaključavanje, vozačev zračni jastuk, putno računalo, odbojnici u boji karoserije...) koja stoji 80.200 kuna. Paket emotion dopunjen je automatskom klimom, suvozačkim zračnim jastukom, boljim elektropaketom i estetskim dodacima kao što su aluminijski naplaci ili maglenke. U odnosu na dynamic skuplji je 9.800 kuna. Nadalje, mali se Fiat može personalizirati posebnim paketima sound (glavna značajka: Hi-Fi sa subwooferom), sky (panoramski krovni otvor...) i class (sveukupno bolja oprema). Sve to nije naodmet spomenuti jer se danas sve manje i manje traže ogoljeli mališani pa se i među mini autima kojiput traži pokoji ekskluzivni dodatak.

Za kraj mogu samo reći da je Panda vrlo isplativa investicija ako razmatrate benzinske motore i jeftiniju opremu, ali postaje skupa s dizelskim motorom, što je šteta jer se radi o odličnom motoru. Naime, JTD stoji najmanje 95.200 kuna, a tada se već može birati i u višoj klasi (Punto, Corsa, Clio...) s jačim benzinskim motorom i kompletnom opremom.

COPY/PASTE
 
Eh ovako vracam se ja prije nekih 15-tak dana iz grada oko 8 ujutro i dkrecem tamo kod parkuse na glavnu,kad neki taxista sa nebo plavom novom pandom,bukvalno proleti pored mene,autic je imao nevjerovatno ubrzanje i startnost,da sam ga mogao sticni,tacno bih ga zaustavio da ga pitam koji je motor u pandici,jer cisto sumnjam da je ovaj najjaci JTD jer je ipak preskup,mislim da se radilo o 1.2,ali nisam siguran...inace auto je kao bombona
 
Putovanja.ba
Administrator
Vidio sam tog taksistu, ludo auto skroz, ima i zuta u gradu cini mi se ona 4X4.
 
ne znam za tu od 100hp.to je sigurno nesto doradjeno,znam samo da je serijski najjaca 1.3JTD,vozio sam se ja u modelu punto 1.9JTD,motor je vise nego dobar,a u maloj pandi mislim da se uklopio bas ono...
 
Putovanja.ba
Administrator
Al ova jest :D

fiatpandasport100.jpg

060912_f_panda100hp.jpg



Fiat is releasing a slightly pumped-up version of its cuddly Panda mini at the Paris auto show, and we're liking what we see. The Fiat Panda Sport gets a snazzy visual makover by Abarth that includes honeycomb grilles, a more muscular front bbmper, new rocker panels, painted seven-spoke wheels, and red brake calipers. Underhood, the car's 1.4L 4-cylinder makes 100 horsepower (up from 94). That's good for a 9.6-second 0-62 mph time, which is more than enough zip for the European urban environments the fuzzy little Fiat is likely to find itself in.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top