farbanje

farbanje

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
eh mogli bi u ovu temu trpati sve sto ima veze sa D.I.Y(uradi sam) farbanjem auta:
priprema uklanjanje hrdje farbanje spric-kit smirglanje itd---
Mislim da bi to bilo od koristi:icon_exclaim:
 

Lav

Član
kupi audija i skontaces da ti netreba ova tema
ne hrdja, ne truHne, netreba ga farbati, pripremati, kitovati, sprickitovati...
:D
;)
 
Član
Fiesta_Boy je napisao(la):
eh mogli bi u ovu temu trpati sve sto ima veze sa  D.I.Y(uradi sam) farbanjem auta:
priprema uklanjanje hrdje farbanje spric-kit smirglanje itd---
Mislim da bi to bilo od koristi:icon_exclaim:

slazem se....odlicno si se dosjetio...
 
freak je napisao(la):
Fiesta_Boy je napisao(la):
eh mogli bi u ovu temu trpati sve sto ima veze sa  D.I.Y(uradi sam) farbanjem auta:
priprema uklanjanje hrdje farbanje spric-kit smirglanje itd---
Mislim da bi to bilo od koristi:icon_exclaim:

slazem se....odlicno si se dosjetio...

ma mislim dosta mi je blebetanja tipa "dobar auto,samo ga spusti dobre felge nabaci i zatamni..."
TREBA nam nesto korisnije...tipa ovoga
 
hehe e vala bas na q... mi se popela jednolicnost diskusija...svi ti "suplji" postovi nisu korisni...HAJMO malo korisnijeg materijala evo ja sam poceo i otvorio ovu temu a niko nista konkretno nije rekao...a otvori bilo koju temu u garazi bit ce prepuna komentara..."wooow,super,samo naprijed...vece felge,ovo ono..."
 
Član
Oko fabranja nije tesko nista samo trebas imati svoju garazu :) smirglanje auta: ide prvo grubim smirglom da se skine sjaj tj bezbojni i onda poslije toga se ide vodenim smirglom da se poravnaju neravnine i parnice sto je napravio grubi smirgl. poslije toga kad se to sve fino osmirgla i sredi onda se uzima git i gdje god ima udubljenja ili tako nesto slicno nanese se git. Ako ima negdje hrdja ili je popralo onda se uzme fleksa i otkida se taj dio ( ali kida se lim tamo gdje je zdrav a ne gdje je gnjil) i zamijenjuje se novim limom koji se navari na to mjesto to se isto ukljucuju i pragovi i obrve zadnje i pod auta. stali smo kod gitanja... gdje ima lima (koji se zamijenio tipa pragovi, obrve ili tako nesto slicno) kad se povari onda se uzme flekserica i varovi se poravnaju sa limom i onda se taj dio gita kako bi se izravnao sa ostalim limom... kad se to sve fino nagita i udubljenja i promijenjeni lim onda se uzme opet smirgl papir vodeni i sva ta mijesta se fino osmirglaju da sve bude tanko i jednako sa ostakim limom da nebi bilo grba ili opet udubljenja to mora da bude ravno sa ostalim limom. Poslije toga se preko citavog auta nanosi filer (to jest ona siva masa temeljna za lim) i onda se opet auto smirgla sto sitnijim vodenim smirgliom (ali kad se radi vodemin smirglom znaci mora se polijevati vodom oni dijelovi koji se smirglaju) da bi se izravnale nepravilnosti i fuknice ako bi ostale negdje ili nesto tako slicno.Pragovi se prelaze kobitom ( crna smjesa body ) zbog zastite od korozije tj hrdje. Kad se to uradi onda mozete da radite neke prelaze boja ili gornji dio crn a donji narancast ili tako nesto slicno ili u jednu boju auto. U jednu boju auto kad se to sve uradi i ostavi da se osusi tada se uzima boja i nanosi polako na auto sa udaljenom spricom 20-30 cm od auta jer ako bude se budete puno zadrzavali na jednom mijestu ili bude sprica preblizu onda je moguce da ce vam curnice ostati tako da nebi ostale udaljite spricu od auta 20-30cm i lakirate polako i ne zaustavljati se na jednom mijestu i ne svrljati kako god nego krenete npr. od prednjeg tocna i idete duzinom praga do zadnjeg tocka i tako prema gore i tako lakirate prednji dio, zadnji dio, krov, itd i poslije toga kad se malo suhne lak onda lakirate bezbojnim lakom on sluzi da stiti lak od sunca da ne puca i od grebanja i ljustenja. To se mora raditi tj lakirati auto u komori gdje je veca temperatura i brze se lak susi i gdje nema prasine i insekata. Ako radite kod sebe u garazi prvo je sto morate istjerati insekte koji bi mogli pasti na lak i unistiti ga i kad to uradite onda uzmete vodu i polijete po zidovima i podu tako da ne bude prasine koja moze da padne na auto i unisti lak jer ako prasina padne na lak on ce kad se osusi bit hrapav i nece imati sjaj. Kad se to sve u radi i osusi onda mozete sastavljati pazljivo lak da se nebi ogrebao. Kad sastavite auto ono je sa novim lakom i mozete ga kasnije poslije sastavljanja i svega da ga jos ispolirate da bi dobio jos veci i bolji sjaj. Ako koga jos sta zanima u vezi lakiranja ili poravljanja nekog dijela neka slobodno pita u vezi lakiranja. :) Toliko od mene za lakiranje za sada :) Nije tezak posao samo treba imati zivaca i strpljenja kad se priprema auto za lakiranje i lakira auto ili ljubimac :)
 
Član
da se nadovezem, oko zastite...nakon smirglanja lima od hrdje nanosi se ''ferosan'' ili ''antirost'' - za ciscenje tj. za hrdju -mjesto koje se obradjivalo, to se ostavi da se osusi(pise na ambalazi 2-3 sata i li 24h ili koliko vec vremena..) kada se osusi samo suhom krpom se skine bijeli grubi sloj koji je ostaona povrsini ili obicnim cetkom...znaci da se osusi totalno jer moze se desiti ako ne budete pustiti da se dovoljno osusi i pocnete za farbanjem ili zastitnom farbom postoji velika sansa da se farba ''nabora'',i da kao kod farbanja mjesto u kome se obradjuje limarija mora imati sto manje vlage u zraku, znaci ako je ikako hladnije vani izbjegavati rad-brusenje- ovo govorim iz licnog iskustva. pozz .
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top