Fabia brujanje kao auspuh

Fabia brujanje kao auspuh

Potdrav svima,

Vozilo koje imam je Skoda Fabia 1.9 tdi 74kw 2006 god. Naime prije 10 dana pocelo su cuti cudno brujanje kao kada je auspuh ostecen prvo pri startu u prvoj brzini i kretanju a kasnije tokom voznje bez obzira na obrtaje i brzinu. Kada je slabo opterecenje na motoru voznja bez gasa brujanje se smanji. Sa vana se brujanje ne cuje ali iznutra stvara taj zvuk koji me jednostavno izluđuje. Auto je kod mene duze vrijeme poznato mi je porijeklo jer sam prvi vlasnik i ranije nije imalo slican problem.

Nosaci motora su ok, izduv ok.
 
U leru se ne cuje. Cuje se samo u kretnji u svim stepenima prenosa pri malom gasu intenzivnije. Naprimjer u prvoj jace te slabi do 4te u kojoj ima najmanje brujanje kada vozim bez gasa.
 
Član
ne bih da nosim loše vijesti al zamajac? u svakom slucaju majstoru...

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
Nije zamajac provjereno sve motor radi extra zato i jesam na rubu zivaca kao da je auspuh probijen a nije ili naslonjen na karoseriju.
Cuo sam se sa jednim vlasnikom octavije koji mi rekao da provjerim lim iznad auspuha jer on zna stvarat takvo brujanje kada se popusti pa cu podijeliti iskustva.
 
Član
ok super, usput dobro provjeriti i cijev flexibilnu, mozda vam je promaklo nešto...

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
jel se isto cuje u leru?

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
Ovako bio danas kod mehanicara svi limovi iznad i oko izduva su na mjestu ne lupaju ne krecu se.

Vozali smo auto i zvuk se najjace javlja u prvoj i uz brdo. Cuje se kontinuirano i niz brdo ali manjim intenzitetom. U leru se ne cuje nista, niti u leru pri voznji niz brdo. Kada je auto u leru zvuk nestane. Zvuk se stvara pri opterecenju gasom ili pri popustanju kvacila prije potpunog odvajanja.
Mehanicar sumnja na nosac ispod akumulatora ili na mjenjac jer zvuk nestaje ubacivanjem u ler.
 
Član
sumnjam da je nosač, čuo bi se uvijek, najvjerovatnije onda mjenjač, nema drugog objašnjenja, skinuti, zavrtiti pa provjeriti...

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
Malo smo detaljnije istrazivali i zvuk dolazi sa prednjeg kraja na vozacevoj strani. Kada vozilo stoji i u brzini je i spanuje se naprijed zvuk se cuje samo ponekad ne uvijek. Tek kada vozilo krene u kretnju pojavljuje se taj nesnosni zvuk. Eliminisali smo neke druge izvore zvuka koje je uzrokovalo dodirivanje određenih plasticnih dijelova.
Jedna stvar koja stvara ovakav zvuk a ne moze se provjeriti bez zamjene jesu ležajevi koji se nalaze iznad prednjih amortitezera koji stvaraju slično lupkanje i brujanje u vožnji. Da napomenem da imam namjeru promjeniti prednje amortitzere (vec sam ih kupio sachs) i uradit izolaciju unutrasnjosti blatobrana (uradio sam isto nazad i extra je ispalo) pa cu usput promjeniti i te lezajeve koji kostaju cca 100 KM pa cemo vidjet jer je ovo svakako bilo u planu.

Vama svima hvala puno uputili ste me na neke stvari koje sam rijesio, također kada sve odradim napisat cu update jer sam vidio da dosta ljudi po netu trazi rijesenje ovakvog slicnog problema
 
Legend
ako osjetis da ti i papucica gasa trese pri naporu motora onda ti je neki nosac otisao i ja sam imao isti problem
 
kakvu si izolaciju radio u blatobranima.i ja imam fabiu pa da uradim pozz

Skinuo zastitne plastike ocistio celicnom cetkom gdje je bilo hrđe, ocistio razrjeđivacem a zatim i anti rost tekucinom.
Sve sam to namazao jednako cetkom body 930 hb black. Ima u i spreju ali je ovaj puno bolji. Cetke nakon ovoga ces morat bacit jer je ovo bas gusto i nemoj ga razrjeđivat (neki to rade)
Jedna kanta 5kg ti moze biti za 4 blatobrana i pragove i da ti ostane.
Planiram isto uradit i na prednjim blatobranima i pragovima pored i iza obrva.68997E76-B3D5-4815-BA18-C59315C031E1.jpeg
 
Poslednja izmena:
ako osjetis da ti i papucica gasa trese pri naporu motora onda ti je neki nosac otisao i ja sam imao isti problem
Nosaci provjereni svi su ok (tri mehanicara)
Vidio sam da neko na forumu imao slican problem uzrok su bile gume na amortizerima / vec sam rekao da to planiram mjenjat amortizer gume i aks lezaj. Vidjet cemo i na tehnickom 20tog
 
Top