excel 2003 pomoc

excel 2003 pomoc

Administrator
ljudi moze li se u excelu napraviti kad on racuna da ne zaokruzuje decimale... jer u tabeli mi trebaju dvije decimale npr. 100,23 a on kad sve pomnozi i rezultat bude npr. 100,235 on ce staviti rezultat 100,24... eh sad moze li se gdje nastimati da ne zaokruzuje rezultat... lako bi bilo da u tabeli moze biti vise nula iza zareza, tj. vise decimala, ali iskljucivo moraju biti dvije decimale iza zareza... pa ako neko zna nek pomogne ;);) hvala
 
Član
desni klik, format cells>number>number
imas opciju(decimal places),da podesis broj decimala iza zareza.
jel to te zanima??????
 
Administrator
nije druze... znam za to... vec je problem ako npr. 4,14 x 24,83 = 102,5479 i sad meni treba rezultat da pise 102,54 a kad smanjim na dvije decimale on stavi 102,55.... eh moze li se to kako napraviti da on ne zaokruzuje na jednu vise decimalu?
 
preko if pokusaj kako napraviti, tipa ako je onaj dio iza vece jednak od 5 da ti ovu ispred uveca za jedan...?.
Nekada davno sam isti problem imao i nekako rijesio, ali ubij me ako se sjecam kako.....
 
Član
al ne znam po kojem principu pokusavas "pametovati" :D po svim matematskim pravilima tako treba zaokruzivat. ne vidim koja je svrha "brisanja" ostalih decimala, tj da 1,249 zaokruzis na 1,24 a ne na 1,25...
 
Administrator
ne pametujem ja tu nista... nit trebam pametovati... jest to da mi zaokruzujemo, ali ima ljudi koji ne zaokruzuju.
tacnije ovo mi treba za fakturu jer kod ziralnog placanja iza zareza se stavljaju dvije decimale... evo u cemu je problem... faktura izgleda ovako

Redni broj 1. Iznos bez PDV-a iznosi 25,20, PDV za taj iznos iznosi 4,335, gdje kad smanjim na dvije decimale bude kao sto pise 4,34 i ukupan iznos je 29,84.
Redni Broj 2. Iznos bez PDV-a je 190,164 gdje kad smanjim na dvije decimale ostane 190,16 jer treca decimala ne prelazi 5 i PDV na tu sumu iznosi 32,32788, sto na dvije decimale iznosi 32,33 i sa PDV-om iznosi 222,49.

Ukupna cijena bez PDV-a je 215,66. PDV na cijenu 215,66 je 36,6622 tj. 36,66 i sto bi po matematici konacna suma sa PDV-om bila 252,32, on meni pokazuje da je konacna suma 252,33 sto normalno nije u redu... to i ne bi bio problem da se to ne provjerava i da se stavljaju tri decimalna broja iza zareza jer konacna suma je 252,32688... A kad saberes fino 215,66 i 36,66 dobijes 252,32....
eto u tome je problem i zato mi to treba...
 
Administrator
e pa tako je matematicaru... to si potpuno u pravu... ali kad uradis 215,66 + 17% dobijes 36,66 sto je kad saberes 252,32... je li tako? nije meni problem ubaciti da uradi sumu svih PDV-a ali kad uradis 17% na ukupnu cijenu bez PDV-a onda se ne poklapa...
 
Administrator
ma jest to brate... meni bi to odgovaralo jbg da saberem sve... ali ljudi to provjeravaju kad placaju, npr. ovi cim nesto nije ok prave probleme... jest da to 0,01 nikom nista ne znaci ali ljudi su bezobrazni jbg...

eto imate sve sta me muci.. stoga pomazite ;)
 
Član
e drug probaj sa funkcijom rounddown;
neka recimo polje A2 ima vrijednost 23,26753,
sad ako hoces da zaokruzis na dvije decimale kucas
=ROUNDDOWN(A5;2), i on se zakruziti na dvije decimale tj.23,26
 
Član
evo sad sam razmislio o tvom problemu, da ti pomognem, ljudina si :lol:

imas funkciju TRUNC
ona ti odbacuje sve brojeve iza decimale koju odredis ..
ako je 36,6622 , stavis na prvu da zaokruzi i bice 36,6 ;)
 
Top