Eliktricitet po autu

Eliktricitet po autu

Član
Pozzz raja,
Imam belaj sa autom a "ne znam pojma" u cemu je problem.
kada god ugasim auto i hocu zatvorit vrata,lim je naelektrisan i ne dešava se ponekad nego bukvalno svaki put.I nije uopste mala kolicina elektriciteta nego solidno pecne kad direm lim.Izvadio sam osigurac od muzike,i opet isto.Dodouše kondenzator je pun i dalje je prikopcan na pojacalo.
Da li je neko imao iskustva sa ovim i kako da kutarisem tu struju?
 
Administrator
a vjerovatno se neka zica otpojila ili samo dira na nekom mjestu sasiju i to stvara struju... pogledaj malo kablove da nije koji oguljen ili slicno pa dodiruje sasiju.... moje misljenje bar...
 
Član
Nema pojma da je od Elektrike auta jer tad bi il osigurac izgarao ili bi barem primjetio potrosacima npr. svjetla ili sta ja znam. Nego il ti je Auto skoro polirano pa se tokom voznje kako zrak cese od lim naelektrise ili nosis nesto od poliestera na sebi jakna, dzemper, majca i sl. Ja kad sam u stresu zna se tako sta pojavit. Ali budi siguran nije do Elektrike od Auta.
 
joj i mene to stalno udara majku mu,najgore je kad izadjem iz auta i hocu zatvorit,a znam da ce me udarit :lol:
al mene i na drugim autima to udari,da nije sta do nas :D
 
Član
tvrdoglavi je napisao(la):
joj i mene to stalno udara majku mu,najgore je kad izadjem iz auta i hocu zatvorit,a znam da ce me udarit :lol:
al mene i na drugim autima to udari,da nije sta do nas :D

:lol:
Isti slucaj.:D
 
Član
Kad otvoris vrata da izadjes iz vozila, prije nego se krenes dizat sa sjedista, uhvati se jednom rukom za karoseriju auta.
I ne pustaj dok ne izadjes iz vozila i nece te pecnuti...
 
Član
Kod mene obicna muzika, nema ni pojacala ni kondenzatora niti ista od toga pa me neku noc odera struja.Izidjem iz auta i taman da zatvorim vrata kad me opali i uopste nije mal elektricitet i to mi se prvi put desava, kazu ljudi da ima veze s odjecom:icon_rolleyes:
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
Kad otvoris vrata da izadjes iz vozila, prije nego se krenes dizat sa sjedista, uhvati se jednom rukom za karoseriju auta.
I ne pustaj dok ne izadjes iz vozila i nece te pecnuti...

Vidis sta ti je iskustvo :lol::lol::lol:

Moram probat i to :D
 
Član
ma zagorio treba nesto :smajli01: , salim se.... sve zavisi sta imas na sebi obuceno, sintetika i slicno prave trenje pa se desi da te pecne kad ufatis za lim, vidi kakve su ti presvlake, majica,trenerka, ... to mi se isto desavalo na stolici u kancelariji onda fino stavio preko sjedalicu neku spuzvastu i sve ok :)) .:icon_exclaim:
 
Član
39690df504df12282f1163cf28b0a726.jpg

ili Touch the glass as you exit, this will discharge any electricity as well with no shock!

A ako si se ikada pitao cemu sluzi ovo
car_static_strip.jpg

Odg : rjesenje za ljude koji imaju problema kao i ti :lol:
 
Član
tvrdoglavi je napisao(la):
joj i mene to stalno udara majku mu,najgore je kad izadjem iz auta i hocu zatvorit,a znam da ce me udarit :lol:
al mene i na drugim autima to udari,da nije sta do nas :D

Isti slucaj ko i ja.
A sto se tice presvlaka-nemam nikakve trenutno.Ali su uvijek na meni nekakvi dzemperi i sl.Zadnjih sedam dana nogom lagahno ćušnem vrata jer ponekad me baš "trehne".
Bitno je da nije kakav belaj na autu ;)
 
Član
Davor je ponudio stvarno prakticno rjesenje :)

A uz narukvicu bi mogao i da se tusira sa samponom od koprive :D
 
A zasto ne sprovedete gumenu traku od poda vozila do zemlje, kao uzemljenje (sto je stojadin imao prije haha) a i danas neka auta. I kolica u merkatoru imaju tu gumenu trakicu do zemlje da odvodi staticki elektricitet. Ili to, ili pri izlasku drzati se za metalni okvir vrata, pa stati nogom na zemlju da se elektricitet izjednaci, i onda nece pecnuti.

Elektricitet se nabije (najvecim dijelom) trljanjem odjece o sjediste pri izlazu. Tu je problem.

To zavisi i do obuce, mene pecne struja kad sam u jednim svojim zimskim cizmnama sa gumenim djonom, a kad sam u patikama, nista.
 
Član
Upravo tako kako rece kolega, seraf i na sasiju i gumenu trakicu na cestu da dira i neces vise imati elektriciteta...
 
Top