Elektronski ključevi nisu baš sigurni koliko se mislilo

Elektronski ključevi nisu baš sigurni koliko se mislilo

Član
kljuc.jpg


Vremena nikada nisu bila ljepša za kradljivce automobila. Ne tako davno krađa automobila bio je ozbiljan fizički posao. Kradljivci oni su morali obijati brave na vozilima te fizičkom silom i pomoću određenog tehničkog znanja pokrenuti automobil ili ga samo osposobiti za nnesmetano upravljanje te ga otpremiti u nepoznato. Ne bi li to spriječili proizvođači automobila smislili su brojne zaštitne elemente koje današnji kradljivci uz manji ili veći napor onesposobljavaju i pogađate, odlaze s automobilom…

Posljednji u nizu takvih elemenata koji je korisnicima vozila trebao olakšati korištenje automobila i motocikala, a kradljivcima onemogućiti njihovo otuđivanje elektronske su kartice i privjesci koji zamjenjuju klasični ključ. Takvi elektronski ključevi odašilju slabi signal koji vozilo prepoznaje te se ono nakon što se vlasnik približi na određenu udaljenost otključa pa čak i upali.

No umjesto da takav sustav onemogući krađu automobila on ju je kradljivcima još i olakšao. Prema istraživanju koje je provela skupina znanstvenika s Švicarskog federalnog tehnološkog instituta, oliti Ciriškog ETH sve što vam treba za provaljivanje u ovako osigurana vozila su dvije međusobno povezane antene ili dovoljno dugačka žica. Ukoliko su u igri antene jedna od njih mora se nalaziti najviše osam metara od elektronskog ključa automobila, a druga tik do automobila koji je meta krađe, dok se žica mora jednostavno fizički odvući od ključa do automobila.

Kako bi dokazali da je nova tehnologija izuzetno manjkava znanstvenici sa Švicarskog … proveli su svojevrstan test. Malo je reći da je on bio uspješan budući da su uspjeli odvesti deset automobila proizvedenih od strane osam različitih brandova. U to me ih nije spriječila ni sva kriptografija i brdo protokola koji su u taj signal ugrađeni, a sve što im je trebalo koštalo ih je ovisno o kompleksnosti od 250 kn (žica) do 5.000 kuna – svakako sitniš u odnosu na cijenu automobila koji su otuđili.

Metoda koju su rabili pri ovom testu pokazala se iznimno zahvalnom jer kradljivac nije morao biti suviše blizu vlasnika automobila kako ne bi postao sumnjiv. Da stvar bude još gora ni jedan vlasnik čiji su automobili na kratko “posuđeni” nije imao pojma da je okraden.

Sve ovo ni malo se ne tiče vlasnika automobila koji se i dalje pokreću dobrim starim ključem. I dok oni mogu relativno mirno spavati znajući kako im je automobil donekle siguran vlasnici čiji limeni ljubimci reagiraju na “zvižduk” elektronskog ključa trebali bi pod hitno obložiti unutrašnjost džepa aluminijskom folijom.
 
Član
Te jebo orah, ja taman konto zatvarati brave, i ugrađivati elektroniku, kad pročita ovo, neka meni brava,hehehe
 
ovaj tekst koliko sam shvatio se direktno odnosi na kljuceve koji sami otkljucavaju auto kad se priblizis jer cijelo vrijeme emituju neke signale, zato spominju antene blizu vlasnika i auta.. dok sa ovim kljucevima na tipku, tj daljinski je drugacije al ipak moguce, al tad moraju uhvatiti signal kad ti otkljucavas, tj snime ga sebi i kasnije glume kljuc, al problem je sto kod boljih alarma postoje vise bitni promjenjivi kodovi pa to pada u vodu.. pa se koriste neke malo vise mehanicke metode..
 
Član
pa sve je ovo logicno oko elektronike,ipak je to sve smislio covjek e pitanje je samo kada procurit u javnost mane elek.kluceva,alarma itd.Dobro se sjecam kad je izasao multilock svi se kleli u njega a sad na youtubu likovi ga sjebu za cca 30 sekundi...
 
Član
A zamislite koliko je interesnatno ukrasti jednog kineza u BiH. Dosad ukradena 2 i to zbog dijelova. Jednostavno ne treba ti alarm.
 
Član
ovo je u sustini vezano za KESSY sustav otkljucavanja i startanja auta.. znao sam da to ima vise losih strana nego dobrih...
 
Član
nikako ne moze biti dobro,cim kljuc sam otvara auto pa ga u nekim slucajevima sam i pali, ne moze nikako biti dobro. Bilo je samo pitanje vremena kad ce skuzit nacin na koji otvorit auto. Sad mi ovaj nacin sa antenama zvuci totalno logican,vjerujem da se tu moze jos stosta poradit,da nema zica i tih zajebancija,i da vrijeme kradje bude jos krace,zato mislim da su ovi Kessy sistemi ustvari *****,totalni promasaj.
 
Član
u sustini samo kurcenje :D a nemaju nikakve koristi, ja sam mislio da tu ima puno vise blokada, ometanja signala itd...
 
Top