Eksperiment sudnjeg dana

Eksperiment sudnjeg dana

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ljudi, jos dva dana imamo, i malo srijede i to je to...THE END
od sad pa do srijede uzivam pa cu, ili nastaviti u crnoj rupi ili od cetvrtak biti u go*nima :D
 
Član
RE: Eksperiment sudnjeg dana (Update)

mali update...

Za najveći eksperiment koji će započeti sutra u CERN-u duboko pod zemljom, znanstvenici će koristiti mrežu od čak 60.000 kompjutera.

60.000 kompjutera za eksperiment

Unutar 27 kilometara dugačkog tunela duboko ispod zemlje na francusko-švicarskoj granici znanstvenici se nadaju da će stvoriti uvijete koji su postojali djelić sekunde nakon Velikog praska, odnosno rođenja svemira, i time će pružiti važne informacije o tome kako je nastao svemir kakav poznajemo. Traži se, naime, odgovor na pitanje otkud česticama masa.

Na ovaj je projekt utrošeno 10 milijardi američkih dolara, ali čak i jaka kompjuterska snaga u CERN-u nema kapacitete prikupiti sve podatke koji će stizati u njih kada počne eksperiment.

U skladu s tim, znanstvenici genovskog laboratorija, pronašli su način kako podijeliti teret primanja informacija među desecima kompjuterskih centara u cijelome svijetu.

Reuzltat toga je stvaranje 'LHC mreže', globalne mreže od 60.000 kompjutera koja će analizirati što se događa kada se protoni sudaraju u akceleratoru.

Ova velika kompjuterska snaga potrebna je ukoliko znanstvenici žele pronaći ono što traže u mnoštvu podataka koje će dobivati od četiri velika detektora (deset puta točnija od bilo kojeg postojećeg instrumenta) kada počne mjeriti aktivnost subatomske razine.

'Razmišljajte o ovom eksperimentu kao o velikoj digitalnoj kameri s oko 150 milijuna piksela koja fotografira 600 milijuna puta u sekundi', objasnio je CERN-ov znanastvenik Ian Bird.

Sofisticirani filteri odbacuju sve osim najzanimljivijih podataka, ali još uvijek ostavje 15 petabitea za analizu. To su podaci koji mogu popuniti dva milijuna DVD-a.

Podaci se šalju brzim linijama k 11 najboljih istraživačkih instituta u Europi, Sjevernoj Americi i Aziji, a od ondje se proslijeđuju široj mreži od 150 istraživačkih centara diljem svijeta gdje će ih proučavati tisuće znanstvenika.

'LHC eksperiment ne bi bio moguć bez infrastrukture, stoga je načinjena ova mreža kompjutera', rekao je Colling.

Gradnja novog kompjuterskog centra u CERN-u bio bi nepraktičan i skup, pa su znanstevnici predložili uključivanje ostalih centara i korištenje njihovih kompjutera.

dnevnik.hr
----------
kewl...
 
Super Moderator
uh.. sta bi radio da znam da je 100% sudnji dan :p
bas sam to neki dan citao na dnevnik.hr i zanima me pravo :D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top