Eibach opruge na fabricke amortizere?

Eibach opruge na fabricke amortizere?

Član
Pozdrav.
Prije par dana mi pukne zadna lijeva opruga i sad sam u nedoumucu da li da nju samo zamjenim za novu standardnu oprugu ili da uzmem eibach opruge na fabricke amortizere.

Istrazujem vec par dana ali mi trebaju iskljucivo licna iskustva, tj neko ko je stavljao sportske opruge na fabricke amortizere. Koliko dugo vozi na njima i da li su otisli brzo ti amortizeri.

Kada citam na internetu ima svega, gdje ljudi govore da je oke, dok drugi govore da ce nastati samo veci problem, ali vjv je to sve rekla kazala, zbog toga zelim pomoc nekoga ko licno poznaje tu tematiku.

U pitanju je Audi a3 2009 facelift model.
 
Član
Nisam licno imao na autu ali licno sam imao priliku da savetujem dve osobe oko Sportline Eibach opruga na 2 razlicita modela Alfe i problem kod obe je bila velika neudobnost i lupanje iz prednjeg kraja i kod obe je problem bio da amortizer jednostavno nije imao potreban hod na sabijanje i da je stalno udarao u odbojnu gumu. Sad tesko je reci da su obojica sahranila amortizere zbog toga jer su ti auti i imali podosta kilometara, prvo na fabrickim oprugama pa onda na Eibach ali obojica su menjali amortizere jer su propali, jedan je zamenio amortizere ali kad je video da nema poboljsanja to je usustini trenutak kad se odlucio da dodje kod mene da vidi u cemu je problem i na kraju je stavio gewinde, a drugi se odlucio da se uz nove amortizere vrati na fabricke opruge.

Na oba auta je bilo toliko lose da cak i pri voznji po gradu po kolovozu koji je u ok stanju (ima zakrpa ali nema rupa) bi sabio skroz amortizer. Moj Yugo sa polutrkackim vesanjem je bio udobniji od prvog slucaja, a slican sa drugim...

Naravno ne kazem da svako mora imati negativno iskustvo, ali eto konkretno u ta dva slucaja gde sam licno ucestvovao su imala problem.
 
Član
Pozdrav

Passat 2004 god 1,9 TDI 74kw postavio EIBACH na fabricke amortizere i mogu ti reci da je auto preudobno i nema nikakvih lupanja , garantujem ti da je udobniji sada nego prije . Opruge su stavljene u martu 2016 i do danas nemam nikakvih problema ni lupanja. Auto je na 17 felgama i gumama 225 45 17.
Drug imao na golfu 4 H&R opruge i nije bio zadovoljan nikako i predlozim mu da kupi EIBACH i kad je postavio i on ima isto iskustvo kao i ja sve ok auto preudobno.

pozz
 

Prilozi

  • 0-02-0a-99bfc18e7070190b1a8b1c12164fb3da721addf5284e8963e2ea6712029bf18f_47a3bdd0.jpg
    0-02-0a-99bfc18e7070190b1a8b1c12164fb3da721addf5284e8963e2ea6712029bf18f_47a3bdd0.jpg
    609,4 KB · Pregleda: 10
Poslednja izmena:
Član
Citajuci internetom dosta ljudi kaze da je auto dosta udobnije, naravno mislim da se ne obuhvata samo da li auto pluta po cesti, vec kad se sve sabere (drzanje na cesti, u krivinama i sl) da ljudi hvale eibach sportline opruge.

Cuo sam se sa svojim majstorom kaze koliki je primjetio da su moji amortizeri sasvim oke, auto je kod mene 2 godine tako da ne znam kad su zadnji put mijenjani. Msm sve vodi ka tome da cu ih uzeti, ali volio bi jos cuti par ljudi sta ce reci na ovu temu.
Usput hvala vam na pomoci Yugisa & Dure.
 
Član
Na 4-5 auta vozao od fabrickih, aftermarket opruga, do gewindi i cega vec ne, od 14ki do 21-ca felgi...

Ako su amortizeri ispravni, uredni i nisu zgaženi puno, opruge do -30mm nece napraviti veliku primjetnu razliku u udobnosti ili vijeku trajanja amortizera, a osjetno će poboljšati držanje auta. Sve ispod -30 mm može praviti problem jer internali stock amortizera nisu namjenjeni za toliki hod.

Obavezno traži opruge za svoj model auta, dakle bilo koji ozbiljan prozivodjac na oprugama utisne kodnu oznaku opruge, odes na njihov site, uneses kod i tacno vidis za koji model/motor su pravljene opruge. Ako uzimas random opruge bez provjeravanja moze ti se desiti, lupam, da na 2.0 motor uzmes opruge pravljene za 3.0 motor pa auto "potone" dosta nisko u prednji kraj, ili uzmes opruge od karavana da stavis na sedana pa je auto dignut'o k'o koza u zadnji kraj itd. Takodjer obrati paznju koji je model opruga, neke se rade za cestovnu upotrebu, neke za stazu. Tako neko kupi Eibach opruge namjenjene za stazu (dakle namjenski radjene tvrđe) za vožnju po cesti, namontira i onda pljuje po Eibachu jer su im opruge pretvrde i sl.

Dakle kao i sve drugo u životu traži malo istraživanja i da se uzme pravi dio ako hoces prave rezultate...
 
Član
Treba znati i da na internetu ljudi svasta pisu :D

Primer za to bih mogao dati iz licnog iskustva, da sam sa 4 razlicita vlasnika pricao za potpunosti isti set amortizera :D Prvi vlasnik se hvalio svuda po internetu kako auto dobro lezi sa odredjenom kombinacijom amortizera i fabricki secenih opruga, ja sam mu rekao da mu se cini da dobro lezi jer se auto ne naginje puno jer ima mozda 1cm hoda do odbojne gume iako za fabricke opruge treba minimum 6cm. Kad je prodao taj set, novi vlasnik mi doneo da proverim jer to valja gde sam ustanovio da ima 5mm hoda do odbojne gume i rekao sam mu koje opruge da nabavi da to ispravno funkcionise ali sam mu rekao da ce auto i dalje biti relativno neudoban (iako primetno bolje nego pre), sto iz cinjenice da opruge koje sam mu ja savetovao su dosta tvrdje od fabrickih pa nece biti udoban kao fabricki auto, sto sa strane cinjenice da su to "tvrdo punjeni" amortizeri i nisu sportski i da su lose odradjeni. Onda je prodao pa se treci vlasnik javio da me pita koje opruge da stavi jer je auto jako neudoban, kad sam rekao da su opruge ok nego su problem amortizeri prodao je cetvrtom vlasniku, cetvrti vlasnik je hteo da pita jel mogu ti amortizeri da se remontuju :D Prvi vlasnik je bio ekstra zadovoljan i svuda se hvalio kako bolje od toga ne moze i kako mu to radio najbolji majstor ikada :D
 
Član
Na 4-5 auta vozao od fabrickih, aftermarket opruga, do gewindi i cega vec ne, od 14ki do 21-ca felgi...

Ako su amortizeri ispravni, uredni i nisu zgaženi puno, opruge do -30mm nece napraviti veliku primjetnu razliku u udobnosti ili vijeku trajanja amortizera, a osjetno će poboljšati držanje auta. Sve ispod -30 mm može praviti problem jer internali stock amortizera nisu namjenjeni za toliki hod.

Obavezno traži opruge za svoj model auta, dakle bilo koji ozbiljan prozivodjac na oprugama utisne kodnu oznaku opruge, odes na njihov site, uneses kod i tacno vidis za koji model/motor su pravljene opruge. Ako uzimas random opruge bez provjeravanja moze ti se desiti, lupam, da na 2.0 motor uzmes opruge pravljene za 3.0 motor pa auto "potone" dosta nisko u prednji kraj, ili uzmes opruge od karavana da stavis na sedana pa je auto dignut'o k'o koza u zadnji kraj itd. Takodjer obrati paznju koji je model opruga, neke se rade za cestovnu upotrebu, neke za stazu. Tako neko kupi Eibach opruge namjenjene za stazu (dakle namjenski radjene tvrđe) za vožnju po cesti, namontira i onda pljuje po Eibachu jer su im opruge pretvrde i sl.

Dakle kao i sve drugo u životu traži malo istraživanja i da se uzme pravi dio ako hoces prave rezultate...
Da o tome sam vec istrazio i nasao sam odgovarajuce (bar mislim) po kodu proizvodjaca za 2.0 tdi motor sportback.

Da li ti mozes jos jednom provjeriti

KBA 91405
211500702VA

I ukoliki grijesim navesti one koji mi odg ali da su sportline .
Treba znati i da na internetu ljudi svasta pisu :D

Primer za to bih mogao dati iz licnog iskustva, da sam sa 4 razlicita vlasnika pricao za potpunosti isti set amortizera :D Prvi vlasnik se hvalio svuda po internetu kako auto dobro lezi sa odredjenom kombinacijom amortizera i fabricki secenih opruga, ja sam mu rekao da mu se cini da dobro lezi jer se auto ne naginje puno jer ima mozda 1cm hoda do odbojne gume iako za fabricke opruge treba minimum 6cm. Kad je prodao taj set, novi vlasnik mi doneo da proverim jer to valja gde sam ustanovio da ima 5mm hoda do odbojne gume i rekao sam mu koje opruge da nabavi da to ispravno funkcionise ali sam mu rekao da ce auto i dalje biti relativno neudoban (iako primetno bolje nego pre), sto iz cinjenice da opruge koje sam mu ja savetovao su dosta tvrdje od fabrickih pa nece biti udoban kao fabricki auto, sto sa strane cinjenice da su to "tvrdo punjeni" amortizeri i nisu sportski i da su lose odradjeni. Onda je prodao pa se treci vlasnik javio da me pita koje opruge da stavi jer je auto jako neudoban, kad sam rekao da su opruge ok nego su problem amortizeri prodao je cetvrtom vlasniku, cetvrti vlasnik je hteo da pita jel mogu ti amortizeri da se remontuju :D Prvi vlasnik je bio ekstra zadovoljan i svuda se hvalio kako bolje od toga ne moze i kako mu to radio najbolji majstor ikada :D
Kako sam shvatio, prijatelj je sjekao fabricke opruge? Ja ne bi to nikad radio, cak sama pomisao na to mi je .... (bez uvrede)
 
Član
Ne poznajem ja nikoga licno od tih vlasnika :D Ali malo konteksta za secenje, opruga fabricki ima ~9 krugova, on je odsekao 4 :D
 
Član
Ukoliko želiš da zadržiš svoje amortizere onda uzmi Eibach Pro opruge. One spuštaju auto za oko 2-3cm u zavisnosti od automobila. Za Eibach Sportline opruge idu sportski amortizeri koji su kraći za jedno 2cm npr. Bilstein B8.
Eibach Sportiline spusti auto za 4-5cm u zavisnosti od automobila. Ovo je na bazi preporuke koju sam Eibach navodi na svojoj stranici. Ukoliko staviš Sportline, to će u početku možda i raditi ali ćeš skratit vijek fabričkim amortizerima za jedno 300%. Poslije toga ćeš da se voziš kao na čamcu :D

Najbolji primjer ti je da Bilstein ima ovu ponudu:
B4: zamjena za fabrički amortizer
B6: dimenzijama kao fabrički ali sportski amortizer (plinski i monotube ako ne griješim)
B8: isto sportski amortizer ali kraći za jedno 2cm
B12: ovo je zapravo set, i imaju dvije verzije seta (B12 Pro i B12 Sportiline). Tu dolaze B8 amortizeri i Eibach opruge (Pro ili Sportiline)
B14: gewinde sa osnovnim postavkama
B16: gewinde sa svim mogućim postavkama


Obavezno traži opruge za svoj model auta,
Kao što je kolega naveo, obavezno samo provjeri da odgovaraju na tvoje auto. Opruge su dimenzijama različite između različitih motora.
 
Top