Član

Kupnja rabljenog vozila svojevrsna je lutrija, u kojoj ‘fond dobitaka’ često nije velik. Većina vozača ‘cijedi’ svoje automobile dok se to isplati, a kad se počnu kvariti, žele ih se riješiti. Tada se automobil često ušminka i dotjera, kako bi ga se što lakše prodalo. No ima i iznimaka, a svakom je kupcu dovoljna jedna. Zbog toga se ipak, uz dosta pozornosti i strpljenja, za nevelike novce može kupiti pristojan automobil, u solidnom stanju. Svježi lak, nemiran rad motora, dim iz ispuha, izlizane obloge i nepravilno potrošene gume ukazuju da je auto prešao znatno više od deklariranoga. Kupac je u znatno boljoj situaciji od prodavača. Zato nema nikakvog razloga za žurbu. Ne nasjedajte pričama o hitnoj prodaji iz ovog ili onog razloga. Uspjeh kupnje ovisi o pripremi. Treba saznati što je moguće više podataka o automobilu koji se želi kupiti.

Koliko vrijedi na tržištu rabljenih automobila? Izlazi li uskoro novi model? Pojavom nove linije cijena rabljenoga pada za dodatnih deset posto! Pri kupnji u sljedećim tjednima treba znati za će uskoro Nova godina te će rabljeni automobil biti godinu stariji. Zbog toga mu cijena pada za najmanje deset posto. Treba pogledati što više automobila i što bolje gledati, a što manje slušati što se priča o automobilu. Odluku o kupnji donesite isključivo na temelju vlastitih zapažanja. Kilometraži ne vjerujte, jer je barem svakom trećem rabljenom vraćena.Treba početi s limarijom, jer je to najvažnija značajka svakog automobila. Svakako je bolje kupiti automobil s originalnom bojom, čak i ako je oštećena (primjerice od tuče ili na parkingu...), nego da kupite svježe obojan automobil. Tada teško možete znati što se skriva ispod lima.

Jednako tako budite vrlo sumnjičavi ako su sjedala deformirana, a obloge na volanu, mjenjaču i sjedalima istrošene. To je najčešće znak da je auto prešao znatno više kilometara od deklariranoga. Sumnjivo je i ako je motor svježe opran, jer se tako skrivaju tragovi propuštanja ulja. No, kontrola motora u osnovi je jednostavna, jer u praznom hodu motor mora raditi mirno, bez vibracija. Nemojte se dati zavarati da se to lako podešava, jer se u pravilu radi o gubitku snage na jednom ili dva cilindra. Gas mora primati ravnomjerno i bez vidljivijeg dima iz ispušne cijevi (plavičastog ili čađavog). Sve to najbolje se provjerava mjerenjem kompresije. Tlakovi u cilindrima trebaju biti ravnomjerni i kod benzinaca veći od 9, a kod dizelaša iznad 27 bara. To naravno treba provjeriti kod mehaničara, koji bi mogao pregledati i sve ostalo. Ispušni sustav, a posebice stražnji lonac ukazuju na povećano opterećenje automobila, a to se odmah uočava i po stanju diskova. Njihova se izbrazdanost može uočiti i bez skidanja kotača.

Probna je vožnja, naravno obvezna, a i tu je pregled razmjerno jednostavan. Spojka treba hvatati ravnomjerno, bez trzaja i kad se pusti za najviše trećina hoda. Auto mora dobro držati pravac i na ravnome se ne smije nimalo zanositi. Kočnice također trebaju hvatati ravnomjerno bez trzaja. Automobil se ne smije zanositi. Amortizere se može provjeriti kad se zaljulja automobil, jer se mora odmah umiriti, a zazor u kuglastim zglobovima i ležajima može se lako provjeriti ako se automobil podigne na dizalicu. To možete obaviti u svakom servisu i tada se može detaljno pregledati podnica. I na kraju, nepravilnosti geometrije i oštećenja ovjesa prepoznaju se po nepravilnom trošenju guma te nove gume mogu prikriti stvarno stanje i biti ‘navlakuša’...
ZNAKOVI VELIKE KILOMETRAŽE
• sveže obojana karoserija
• istrošenost obloga sjedala i komandi
• svježe opran motor
• motor raditi nemirno i dimi
• izgoren ispušni lonac
• izbrazdani diskovi
• vanserijski naplaci i nove gume
• zazor na upravljaču
• spojka hvata visoko

Nerealno niska cijena vozila koja se najčešće kradu (VW Golf, Passat, Audi A4 i A6, BMW Serija 3, 5 i X5, Mercedes E...) prvi je znak da je nešto sumnjivo. Još je sumnjivije ako je bilo koje staklo neoriginalno, odnosno ako su volan i plastična obloga oko volana noviji od ostatka auta. Naime, ti se dijelovi oštećuju i potom mijenjaju prilikom krađe. Pregledajte postoje li oštećenja oko brave na vratima i kontaktnom ključu. Posebice temeljito treba provjeriti lim gdje je broj šasije, odnosno pločica s podacima o vozilu. No, bez obzira na to, često je vrlo teško prepoznati ukradeni auto te je najbolje s papirima otići u ovlašteni servis, a ako imalo sumnjate i u MUP. Ako je vlasnik auta ‘čist’ ne bi se trebao protiviti provjeri.

Loši amortizeri i zazor u kuglastim zglobovima pokazuju da je automobil vožen. Provjerite i zazor u ležajevima kotača, a stanje automobila vidi se i po gumama, pa mnogi skrivaju stvarno stanje kupnjom novih guma