Diskovi se krive, trese volan

Diskovi se krive, trese volan

Član
Pozdrav svima,

Možda postoje slične teme ali htio sam da postavim pitanje konkretno za moj slučaj jer nisam nasao konkretan odgovor.
Radi se o VW Bora 81kw, 2001 god, dizel.
Problem je u tome što mi se diskovi iskrive nakon 2 mjeseca vožnje, a ferodo diskovi nakon 4-5 mjeseci. Već sam tri puta mjenjao diskove i ne znam u čemu je problem. Diiskovi se ne griju uopste puno, budu malo topli ali se ne pregrijavaju. Jedino sto mi se u zadnje vrijeme pojavilo je to da lupka kad stisnem kocnicu (kao cekicom da udari od metal) skoro na svako kocenje. Majstor kaze da su to neke gumice na klipu u kljestima.
Obe glavčine sam promjenio i kad stavim nove diskove sve je dobro mjesec dana i onda ponovo pocne da trese.
 
Član
Imao sam isti problem na jednom bivsem autu i nikad nisam otkrio do cega je bilo, meni se krivio samo levi disk, promenio sam sve, od glavcine lezaja poluosovine, i na kraju sam zamenio celu cizmu (glavcina amortizer opruga) sa stranca i obradio taj disk (koji je presao 50km) i od tad nisam imao problem.
 
Član
Ja mislim da je to problem u nekvalitetnim diskovima, na jednoj skodi octavii, nove originalne diskove stavili, kupljeni u ovlastenom servisu, znaci novi u kutiji zapakovani u originalnoj kutiji sa originalnim zigom na disku, ociscene glavcine, usjajene, stavljene i nove plocice i sve ociceno od lezista za plocice diska itd... nakon 2 sedmice poceli diskovi tresti, skinuti i odneseni na ravnanje, tokar rekao da je kvalitet diska los :eek: a original iz ovlastenog servisa :confused: poslije ravnanja su prestali tresti ali tokar kaze da mogu opet poceti jer je materijal od kojeg su pravljeni previse mekan i los... mada vise nisu tresli poslije ravnanja proslo dvije godine, tako da mislim da bi ti bilo dobro naci polovne diskove originalne poravnati i staviti i vidjeti onda da li ce to isto biti jer me i ne cudi da se pokrive od kakvih sve naterijala prave i to je neka tamo 7-a 8-a klasa materijala...
 
Član
Imao sam isti problem na jednom bivsem autu i nikad nisam otkrio do cega je bilo, meni se krivio samo levi disk, promenio sam sve, od glavcine lezaja poluosovine, i na kraju sam zamenio celu cizmu (glavcina amortizer opruga) sa stranca i obradio taj disk (koji je presao 50km) i od tad nisam imao problem.

ja jedino sumnjam da mogu ta kljesta kociona da prave problem...jer kad stavim ravne diskove sve je stvarno ok ali nakon mjesec dana ono po malo pocne da se osjeti...moram provjeriti da li se griju diskovi mada nisam primjetio nikada da su nesto zagrijani...to se obicno cijeli tocak zagrije kad kljesta drze...
 
Taj slucaj mi se desio na jednom pasatu 3 .. covjek isto promijenuo 3 seta diskova i disk plocica jer su nenormalno tresli nakon mjese- dva dana ... i jednom ja skinem prednje tockove, diskove, klijesta ... ostavim prednji kraj u zraku, upalim auto i u brzinu ... kad sam imao sta i viditi, desni rukavac je toliko kriv za nepovjerovati, lijevi je isto bio ali manje ... zamijenimo rukavce, nove lezajeve tockova, diskove i disk plocice ... evo vise od godinu dana covjek vozi bez problema ;)
 

rs6

Član
postoji ti mogucnost da ti klijesta ne vracaju do kraja, i dovoljno brzo. probaj reparirat klijesta, i uzmi TEXTAR diskove .... neces se pokajat
 
Član
kad sam promjenio felge na mondeu i stavio neke neorginalne sa onim adapterima poceli su mi se novi diskovi kriviti i tresti pri kocenju.kasnije sam zamjenio felge i obradio diskove i nije vise bilo problema.
 
Član
kad sam promjenio felge na mondeu i stavio neke neorginalne sa onim adapterima poceli su mi se novi diskovi kriviti i tresti pri kocenju.kasnije sam zamjenio felge i obradio diskove i nije vise bilo problema.
ja imam originalne alu felge a sad sam stavio celicne originalne pa cu vidjeti da li je do toga...hvala
 
vidis placas plocice marke ferodo koje kostaju oko 45-55KM ove plocice sto su jeftinije sve vise nevaljaju kupi sebi Bosch-ove plocice i budi miran
te zamjenske delphi ferodo sve je to pretvrdo ove bosch-ove kostaju 85KM za oba tocka a kvalitet vrhunski samo nemoj ti kupovat u nekoj trgovini auto dijelova nego otidji na servis i neka ti zamjene znam da moras i nove diskove stavljat a i oni su oko 100KM ali nek ti barem imas garanciju kad oni ubace svoje kasnije prst u uho i boli te briga nek se iskrive za 2 dana imas barem garanciju
mada ja sumnjam da ti plocice sve to zezaju ;)
 
Ja znam da nam nisu dijelovi Bog zna sta, i sam sam svjedok svakog dana ali brate da se diskovi iskrive za mjesec dana nekvalitetom, to mi je tesko povjerovati .. ajde moze jedan set, ali covjek je promijenuo 3 seta diskova i ubjedjujete ga da je do kvalitete ... dajte budite malo ozbiljniji i sa konkretnim prijedlozima ... sutra ce momak otici kupiti jos jedan set pod vasim ubjedjenjem da je do kvaliteta i baciti pare.. da kupi najvkalitetniji set mozda ce malo duze izdrzati ali pod ociglednim uticajem neceg drugog i ti diskovi bi se iskrivili ... dakle, kod majstora, u servis gdje god .. dignite auto na dizalicu, skinite tockove i redom sve provjeravajte .. negdje mora biti problem da disk nije u osi rotacije pa se kocenjem vise griju i vremenom iskrive .. moze biti i do klijesta ali tad bi primjetio da se tocak osjetno grije, a ti si rekao da to nije slucaj .. sretno
 
Član
Druze ako je nesto krivo to je dovoljno malo da je krivo i to okom neces vidjeti da je krivo a moze ti praviti problem, to se recimo moze vidjeti tek pod laserskim testom. Isto kad odes na spuru na oko zadnji trap super ravni tockovi sve a kad stavi lasere na tockove vidis da je par stepeni pobjegli tockovi i da ti jede gume, tako isto i prednje ;) tako da i ako skine tockove i pregleda, mislis da ce vidjeti da je rukavac kriv malo ili da je nesto drugo malo krivo zbog cega krivi diskove, ja mislim da golim okom nece vidjeti to...
 
Ajmo redom ... sta moze uticati na to se diskovi krive, griju itd.

prvo: kljesta .. ne vraca cilindar ali tad bi mu se tocak nenormalno grijao, slabije isao i imao bi vecu potrosnju ... to bi svakako primjetio ...
drugo: disk nalijeze na rukavac sto znaci da mu rukavac drzi centar .. u tom slucaju je rukavac ili lezaj tocka ...
trece: kvalitet diskova .. kao sto sam gore rekao, da uzmes diskove neznam ti kakve, pa majku mu valjda bi izdrzali vise od mjesec-dva ...
 
Top