diode na zvucnike

diode na zvucnike

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
yap provjereno to sa LED stop svjetlom :)...a nece ti nista bit wooferu samo paralelno spoji, tj plus sa stopa na plus iz pojacala :) minus na minus!
 
Član
Takodj sam to radio i brate ometa u voznji :icon_eek: a opet mozda se neko moze navici na to.
 
Član
a dali se moze spojin neonka na woofer,,,ona mala obicna,,,da li bi pregorila ili bi normalno svijetlila,,,:icon_question:
 
Član
moze i neonka na woofer,,,reskiro sam da crkne,,al sam je skopco i radi :icon_smile:,,,super svijetli
 
Član
cedic je napisao(la):
a ne znam.imam neke special diode po 3 u redu.mislio nako radi izgleda ubacit.al zao mi da mi woofer rikne.ne znam kolko je sigurno

aj daj sliku tih dioda? ako su one na koje ja mislim onda moze. ja to za svaki dernek prikljucim na zvucnike kao light show mi dodje.
 
Malo da samo dodam nisam prije temu vidio. Diode naravno mozete spojiti direkt na pojacalo ili izlaz iz kastofona, bolje je na izlaz iz kastofona jer je manja snaga i manja je sansa da diode pregore od jakog ulaznog napona, sto je moguce kod jakih pojacala.
Sto se tice prikljucivanja neonke na ovaj nacin, ne bih vam preporucio jer nije bas ista fora kao i s diodama. Naime, izlaz sa pojacala (ili kastofona) prema zvucnicima je naizmjenicni, sinusoidni napon, tj on varira veoma brzo iz + u - i obrnuto, sto za neonku nije bas preporucljivo. To vam dodje kao da joj mjenjate polove + i - jaako brzo, pa je tako veca vjerovatnoca da crkne, sto nije slucaj kod diode, jer i na njoj se polovi + i - mjenjaju brzo, ali ona za razliku od neonke nece provoditi dok neonka hoce (iako nece svijetliti).
Da bi se ovo izvelo sa neonkom efikasno ja preporucujem da se sa izlaza za pojacalo (ili kastofona) + i - dovedu na grecov spoj, koji od naizmjenicnog napona pravi jednosmjerni, a sa greca spojiti na neonku. Sigurnija varijanta kao i bolje trepereca.....
Nadam se da ce biti od pomoci kome.....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top