Detailing vodic za pocetnike!

Detailing vodic za pocetnike!

Član
Imao sam nekada davno zanimljivu raspravu s jednim likom koji me sat vremena uvjeravao da sva ta paznja oko detalja i sav taj trud i posvecenost nemaju nikakvog smisla posto on sa "obicnim" pranjem uspije odrzavat auto isto koliko i ja sa svim skupim preparatima, sa svom dobrom voljom i sa svom hronicnom poremecenoscu oko detalja.


Posto kod nas u BiH ljudi malo znaju sta je uopste detailing i nemamo adekvatnog domaceg foruma na tu temu, ja sam odlucio da se zalozim ovde na forumu da se uvede podforum o detailingu pa dok se to ne realizuje ja cu polako krenuti sa temama o detailingu.

Kao prvo: „Sta je to Detailing Automobila?“


Citirat cu gospodina koji se bavi nekakvim light-detailingom vec 30ak godina nakon sto sam ga pitao sta cini razliku izmedju mog i njegovog odrzavanja auta: "Sinko, dok ti tekucim sapunom za sudje operes auto i smatras ga spremnim za poliranje, ja imam proces od 20-ak koraka samo za doc na ideju poliranja"


Od onda imam stapice za usi na polici rezervisanoj za preparate za odrzavanje auta sto se estetike tice. Ne za sebe, vec za auto.


Svima je vjerujem lako shvatit tu filozofiju, a i samu razliku obicnog usisavanja na primjer kao ciscenje interijera i... pa, detailinga interijera. Da ne pricamo o poliranju oko kojeg se najcesce detaling poslovi vrte.

Zato bi bez pretjeranog dosadjivanja, inspirisan tekstovima sa raznih stranih foruma koji su meni uveliko pomogli par godina unazad kad sam krenuo u svijet detailinga, presao na par pravila oko samog detailinga za pocetnike kako bi im probao olaksati sam posao:



- shvati i koristi upozorenja o vlastitoj sigurnosti i zdravlju prilikom detailinga. Jako velika vecina proizvoda koje koristimo/cete koristiti su opasna po zdravlje. nemojte uzimati ta upozorenja zdravo za gotovo. "koristiti samo u dobro provjetrenim prostorijama" , "ne udisati" i sl, nisu samo gluposti koje se pisu zakona radi, vec stvarno korisni savjeti koje cesto olako shvatamo dok se i sami ne "opecemo" na njih. A onda kad si unistimo vid ili pluca i sl bude prekasno.


-priprema za detailing cini vecinu posla. Zavrsni rezultat moze biti jednako dobar kao i sama priprema. Nemojte preskakati obavezne korake u nadi da ce sljedeci korak to ispraviti. Ako npr. polirate povrsinu bez da ste je prethodno dekontaminirali raznim kiselinama ili glinom i sl, nemojte ocekivati finish kojeg dobivaju pro-detaileri dok salju aute na izlozbe. Priprema cini vecinu svih koraka detailinga, a detailing sam po sebi nije peskakanje tih koraka.


-nikad nije dovoljno napominjati koliko je bitno strpljenje u detailingu. Isto tako i u ucenju o njemu samom. Neke su prepreke u detailingu puno strmije od ostalih!


-manje je bolje. UVIJEK stedite na proizvodima posto cete u 99% slucajeva na taj nacin brze i bolje doc do savrsenih rezultata. NIKAD ne zivjeti u uvjerenju da ce kolicina proizvoda biti proporcionalna s ljepotom rezultata. Bilo da je rijec o ciscenju fleka sa siceva, ili poliranja, ili voskanja, kao i o ciscenju felgi ili armature interijera.... NIKAD!


-SVI proizvodi s kojima cete se susresti u svijetu detailinga osim poliranja stakla ili ciscenja povrsine kiselinama su napravljeni da se nanose na aplikatore. Sta god cistili, nanesite na spuzvu/krpu/apliakator/pad i onda krenite tretirati zeljenu povrsinu. na taj cete nacin izbjeci nezgodne situacije kao npr. fleke na tkanini interijera i sl. uz to, imati na umu vec spomenuto MANJE JE BOLJE pravilo.


-kad koristite neki proivzod, uvijek probajte sa manjom kolicinom. Nemojte nagadjati i biti preuvjereni u svoje iskustvo i misliti "ma da, ovo ce tesko ici, bolje da stavim vise kiseline" npr. NE! Strpljenje, pokusaj, test i onda posao. Previse je faktora koji utjecu na sposobnost ciscenja necega za bilo koji proizvod, cak i ne racunajuci najbitniji faktor u tome tj. ljudska ruka. Ako ste "istu takvu" crticu na onom golfu polirali sa fc+ pastom, na ovoj hondi npr. ce mozda bit dovoljno krenuti sa superfinom za eliminirati isti defekt.


-uvijek birajte manje agresivan proizvod. Radje probajte i fulajte nego da krenete s preagresivnim ili preabrazivnim sredstvom pa nepovratno zaribate stvar.


-pomognite si s uredjajima, alatom i pomagalima koji su za to napravljeni. ako na polici imate kist za ciscenje spuzvi za poliranje, KORISTITE GA, nemojte bit lijeni ici po njega do ladice u ormaru pa cistiti spuzve prstom!


-dijagnoza>pogadjanja. radje provedite sat vremena da utvrdite sta je to proliveno na staklo i cime cete to oprati nego da pogadjate i onda u 5min probate napravit posao. Strpljenje, test, pa posao kako treba.


-ukoliko se sretnete s nekim jakim agresivnim sredstvom ko npr. kiseline za ciscenje felgi, potrosite koju minutu na citanje specifikacije tog proizvoda. Kad u teoriji naucite kako i sta s njime, onda tek predjite na praksu. Desilo mi se da sam na hromiranu felgu krenuo sa takvom jednom kiselinom bez da sam procitao uputstva jer sam prepametan za tako nesto pa sam skoro covjeku unistio felgu. A na pozadini proizvoda, necete vjerovati: ne koristiti na hromiranim felgama i slitinama koje sadrzavaju magnezijum.


-niko osim Chuck Norrisa se nije rodio pametan. Nije sramota pitati. Pitajmo radje nego da zeznemo stvar ako nismo u nesto sigurni. ZA BILO STA! Ako niste sigurni sta bi se moglo desiti npr. da probate s nekom odredjenom pastom za metal polirati staklo, onda pitajte prije nego unistite staklo, koje hvala bogu, i nije bas jeftino na danasnjim autima.


-prilagodite se proizvodima. Ako postoji proizvod koji se ne uklapa u vase mogucnosti koje vam radna okolina pruza, radje koristite onaj koji to moze nego da forsirate s nekim fensi imenima proizvoda zato sta si neki pro detailer to moze priustiti.


-ucite kako prepoznati povrsinu, educirajte se u shvacanju autoindustrije i uvijek znajte kako pristupiti nekom materijalu. npr. poliranje metalne haube s renaulta nije isto kao poliranje karbonskog krila s lamborghinija. Stoga prije nego krenete u posao, znajte nacemu cete raditi, znajte bar neke cake oko tog auta.


-pratite upozorenja na proizvodima. Ako na njemu pise "ne koristiti na sintetici" onda nemojte. Uvijek znajte koju povrsinu obradjujete, koji defekt pokusavate rijesiti i izaberite najidealniji proizvod za to napraviti kako treba iz prve.


Uvijek je dobro znati kako neki proizvod funkcionira. Ako na nekoj pasti pise da je SMAT tehnologija u pitanju, informirajte se sta je to ako ne znate. Takve stvari vas mogu kostati tesko ulozenog truda na kraju. Znajte kako neki proizvod funkcionira, cemu tacno sluzi i koje su mu karakteristike, time cete si uveliko olaksati posao, koji ce na kraju uistinu ispasti bolji. Ako vam neko kaze da prvo ide ova pasta pa ona pasta, informirajte se zasto je tako. Detailing na neki nacin jesu nase ruke, al i mozak. Iza tih preparata stoji ponekad jako teska hemija koju bi bilo dobro shvatiti bar donekle i onda ce sve biti lakse. Drzite korak s novim proizvodima, nadjite sebi najdraze proizvode i sve ce ici kako treba. To moze bit mukotrpno: ako neko obozava kombinaciju meguiarsa 205 na 3m-ovom zelenom padu pa voli finisirati povrsinu uz plavi pad sa menzernom, onda to ne znaci da ce vama uspijeti, niti da ce vam se svidjati kombinacija. Ako imate priliku, probajte neki novi proizvod, mozda je TO ono sta ste cekali godinama. Ako nije, bez brige, prije ili kasnije cete nac svoju idealnu kombinaciju.


Fokusiranje na metode i tehniku jednog pro detailera ce vas sigurno limitirati u postizanju rezultata koje zelite. Ako vam je idol detailinga npr. Barry Theal ili Paul Dalton, nemojte ih kopirati. Tehnika i metode rada cine 90% detailinga, dok ostalih 10% spada na proizvode. A tehniku mozete razviti samo od sebe. Uberite njihove savjete, dakako, al nemojte pokusat radit tocno isto kao i oni ako vidite da ne ide. Razvijte svoju tehniku rada i ako uspijeva, ne odvajajte se od nje. Ako ne uspijeva, ucite dalje i rezultati ce jako jako brzo doci.


Detailing ima jako puno informacija koje valja znati al sve se one lako nauce usput. Nemojte sjest i citat o tome vec testirajte. Ako zelite nauciti polirati do savrsenstva bez greske, idite na autootpad i kupite jednu haubu u relativno dobrom stanju. Onda se izivljavajte na njoj. Probajte razne tehnike, razne kombinacije padova i pasti, namjerno sprzite jedan stari pad na velikoj brzini tako da vidite sta je potrebno za naneti stetu i naucite kako se ponasati, sta izbjegavati itd.


Ako i stignete do savrsenih rezultata, nemojte se umisliti. I najveci profesionalci koji su u detailingu godinama i time nose hljeb familiji vrlo rado posjecuju seminare sa vidom ucenja noviteta, kako bi poboljsali svoju tehniku i upoznali se sa rastucim trzistem detailing proizvoda.


Detailer mora znati prepoznati ostecenja i defekte u najkracem mogucem roku. Naravno, inspekcija i dijagnoza, ne nagadjanje. Znajte sta su ta ostecenja, kako nastaju i kako ih eliminisati te kako ih ukloniti. Neke od najcescih s kojima cete se sretati:

-swirlovi

-rids ilitiga crte

-micro marring

-oksidacija

-steta nastala od pticjih "pozdrava" s nebesa

-water etching nastali mineralnim depozitima vode i kise

-industrijska kontaminacija

-balblabla... ima ih ko u prici, a na vama je da naucite kako ih se tretira, kako ih ubuduce izbjeci.
 
Član
Svakako moramo uz sve ovo spomenuti i neke neizbjezne a opstepoznate detalje i cake u ovom svijetu. Neke od njih cete na zalost nauciti i zapamtiti po losem iskustvu, zato radje procitajte i preispitajte ih prije nego krenete u posao:

-skidajte narukvice, satove, prstenje, pazite na obucu i odjecu s ostrim rubovima, pojasevima i sl.

-budite sigurni u svoju pripremu, ocistite povrsinu prije tretiranja

-provjerite radnu temperaturu proizvoda

-koristite traku za izolirati rubove prilikom poliranja i za dijelove koje ne zelite da dodju u dodir s proizvodom

-investirajte u opremu, rasvjetu, polirku, cetke, kistove...sve sitnice koje puno znace na kraju

-kod poliranja se pobrinite i za priming padova, trosit cete manje paste i manje cete prasiti uokolo po ostatku auta

-napravite test na jednom dijelu auta prije neego krenete cijelog tretirati, bilo to interijer, karoserija, motor... koji god dio

-nemojte koristiti previse paste: napravite X sa pastom na spuzvi ili krug po vanjskom dijelu iste

-nakon testiranja paste na jednom dijelu, nanosite je dalje na spuzvu u kapima, nije potrebno jednom mokru spuzvu opet natopiti pastom

-limitirajte poliranje na manje povrsine. pola metra sa pola metra kao maksimum, nemojte npr. cijeli krov radit, pa cijelu haubu i sl.

-nek vam svaki sljedeci prijelaz predje 50% povrsinom preko prethodnog prijelaza kako bi sigurno prosli SVE

-kao pocetnik, koristite radje male brzine obrtaja masine i nemojte micati polirku brze od nekih 5cm u sekundi. Sporije je sigurnije.

-spuzve, rukavice za pranje i sl. rade za sebe. Nemojte forsirati i stiskati prejako. spuzva za poliranje npr. nek se stisne za max 50% volumena kad pritiscete polirku


Ovakvih caka cete srest na milion, ali s vremenom cete bit sve vise na "ti" s njima, uci ce vam pod kozu i tad cete nesvjesno paziti na njih. Cak i onda je dobro preispitat svoj posao prije nego ga napravite i onda ce sigurno sve bit kako treba.

S vremenom cete primjetiti da se ovaj tekst moze protegnuti i kroz par stranica, ako ne, mogla bi se napisati i podeblja knjiga o detailingu. Ja vam kazem da je u biti sve to knjiga koju sami sebi pisete dok radite. Praksom do savrsenstva, ne postoji drugi nacin.


Na kraju, kad vidite kako ste uglancali svoj auto ili kad vidite osmjeh vlasnika auta kojemu ste radili detailing, isplatit ce vam se svi oni satovi i dani mucenja i prakse koje ste imali za doci do savrsenih rezultata.


Detailing: Akcija ekstremno preciznog ciscenja i odrzavanja vozila s posebnim naglaskom na posvecenost najsitnijim detaljima u vidu vlastitog zadovoljstva ili pripreme vozila za takmicenja, izlozbe, fotosessione i sl.
 
Top