Detailing kotaci i gume

Detailing kotaci i gume

Član
ks-24.png


Kotaci i gume:

Cuvanje kotaca cistima je konstantna bitka, jer je cinjenica da upravo oni skupljaju enormnu kolicinu cestovnog filma, prljavstine, smole i stetne kocione prasine. Iako se cini primamljivim upotreba agresivnih cistaca kotaca kako bi brzo uklonili prljavstinu i kontaminaciju, koristenje jakih hemikalija ce vrlo vjerovatno degradirati povrsinu kroz vrijeme i ukoliko ih se ostavi dugo na povrsini za vrijeme postupka ciscenja kompromitirati ce zavrsni sloj laka i eventualno prouzrokovati njegovo guljenje – sto ce naknadno zahtijevati kompletno i skupocjeno lakiranje felgi!

Kljuc odrzavanja kotaca u vrhunskom stanju je da ih redovno cistite kako bi izbjegli potrebu za snaznim cistacima. Koristenje PH – neutralnih cistaca je idealno iako njihov nedostatak snage znaci da je kontaminantima bilo dopusteno da se zapeknu na povrsini i agitacija cetkom ce biti potrebna kako bi ih uklonili. Cistaci sa lagano alkalnom ili kiselom bazom ce ukloniti kontaminante sa problematicnih mjesta malo lakse. Neki cistaci felgi imaju svojstvo promjene boje koja pomaze da vidite kada i kako djeluje. Ukoliko je kontaminacija jako vidljiva nakon duze voznje ili su kocnice bile izlozene intenzivnom koristenju, moze biti potrebna upotreba sredstva za uklanjanje metalnih kontaminacija.

kg-00.jpg

Reakcija cistaca felge sa funkcijom odstranjivanja metalnih cestica

Nikad nemojte cistiti kotace dok su vruci! Iznimno je vazno da osigurate da su kotaci hladni na dodir prije nego sto zapocnete proces ciscenja. Bilo koji cistac kotaca ce ispariti ukoliko se nanese na vruc kotac. Jos gore, ako je cistac na alkalnoj bazi ili na bazi kiseline, reakcija izmedju hemikalije i cistaca i vrucine kotaca moze prouzrociti trajno ostecenje zavrsnog sloja.

Koristeci rukavicu za pranje (nikako ne koristiti istu rukavicu za lak i za kotace) ili mekanu cetku za kotace, utrljajte cistac kotaca po uglovima naplatka i unutrasnjim i vanjskim rubovima krakova gdje se skuplja prljavstina i kociona prasina. Ukoliko vas cistac ima funkciju promjene boje prilikom ciscenja, vidjet cete njegovo djelovanje. Na kraju isperite temeljito cistom vodom. Koristeci mekani, rucnik za susenje osusite kotac pritom vodeci brigu o tome da ne dopustite da rucnik dodiruje tlo (gdje moze pokupiti prljavstinu i ogrebati kotac dok ga susite)

CETKE I KISTOVI ZA CISCENJE KOTACA

kg-01.jpg


Vecina modernih automobila imaju aluminijske felge, od kojih mnogi imaju zamrsen dizajn. Svi ti tipovi felgi su relativno skupi i dobra je ideja odrzavati ih cistima i zasticenim. To zahtijeva tretiranje i svih uglova kako bi bili sigurni da svi ostaci kocione prasine i prljavstine budu potpuno uklonjeni.

Jednom kada cistac felgi po Vasem izboru aplicirate, koristeci pravu opremu pomoci ce da ono sto je dosad bio zahtjevan i dugotrajan posao postane lagan zadatak. Dok odgovarajuca rukavica za pranje felgi moze biti korisna za pranje lica felgi, katkad je potrebno vise tretiranja. Cetka za felge je idealno rjesenje, ali kod odabira cetke za felge postoje nekoliko vaznih cimbenika koje trebate uzeti u obzir:

Vlakna - bi trebala biti cvrsta dovoljno da daju malo bolju ucinkovitost pri tretiranju povrsine, ali ne toliko cvrsta ili ostrih vrhova jer inace moze nanijeti ogrebotine delikatnom laku naplatka

Podnozak - (cvoriste gdje su vlakna skupljena zajedno kako bi se povezala sa drskom) bi trebao radije biti plasticni nego metalni. Plastika je mekanija od metala i manje je vjerovatno da će ogrebati felgu ukoliko podnozak dodje u kontakt sa kotacem za vrijeme ciscenja

Drska - bi trebala biti dovoljno duga da dozvoli da umetnete cetku kroz krakove da ocistite straznji dio kotaca. Kao sto smo vec naveli idealno bi bilo da je drska nacinjena ili od drveta ili plastike, opet da se smanji sansa od ostecenja kotaca.

Vrste cetki:

Postoje razlicite vrste i oblici cetki trenutno dostupni. Neke su prilicno tradicionalne – okruglih krajeva pricvrscenih na dugacku drsku, pomalo slicno kao kistovi. Neka su u obliku “bozicnih drvca”. Dok su ovi posljednji odlicni za ciscenje pozadine kotaca, paznja se treba obratiti, jer mnoge od njih imaju metalnu jezgru sa vlaknima umetnutima u nju. Kroz vrijeme, vlakna postanu sve polozenija sto cini lakim za metalnu jezgru da dodje u kontakt sa kotacem. Druge cetke, ili “woolies” nemaju metale u svojoj konstrukciji – vlakna su pricvrscena direktno na plastičnu jezgru i njihov izduzen oblik cini pruzanje cetke do straznjeg dijela kotaca laganim – tako da je taj oblik posebno popularna opcija.

CISCENJE GUME, UKLANJANJE POSTOJECEG I NANOSENJE NOVOG DRESINGA

kg02.jpg


Mnogi dresinzi za gume sadrze silikone koji ostavljaju natalozeni ostatak i on ostaje na stranici gume u smedjoj boji. Kako bi obnovili gume u njihov prirodnu saten crnu, neophodno je ukloniti stari ostatak dresinga za gumu kako bi otkrili originalnu gumenu povrsinu. Postoje specificni cistaci za gume koji su dostupni, medjutim ucinkovit (ne previse koncentriran) univerzalni cistac (APC) ce odraditi posao jednako ucinkovito. Neizbjezno, cistac gume ce se prenijeti na kotac za vrijeme ciscenja, tako da je vazno da su oboje, i felga i guma hladni na dodir kako bi sprijecili ostecenje od hemijsko/vruce reakcije.

Jednom, kad ocistite gume i stari dresing bude uklonjen, aplikacija kvalitetnog dresinga za gumu ce biti idealno za izgled i zastitu gume.

Neki dresinzi za gume su na bazi otapala i dok su drugi na bazi vode. Dresinzi na bazi otapala rade tako da otvaraju pore gume i impregniraju ih bojom. Tendencija je duza trajnost i bolja odbojnost vode. Medjutim, poneki proizvodjaci koriste otapala niske kvalitete koji mogu ostetiti gumu i takav tip dresinga vise privlaci prasinu. Takodjer mogu biti teski za uklanjanje kad zelite ocistiti gume i krenuti ispocetka.

Dresinzi na bazi vode nemaju toliko dug vijek trajanja i skloni su “raznosenju viska” sa gume jer nisu toliko gusti kao proizvodi na bazi otapala. Oboje, dresinzi na bazi otapala i na bazi vode mogu sadrzavati silikone, tako da oba tipa imaju potencijal da promijene boju gume u smedju, tako da ako ciljate na dresing bez silikona, morati cete prije provjeriti sastojke, a ne oslanjati se na opis “na bazi vode”. Vrijedi imati na umu da dresing koji sadrzi silikon ne smije biti nanijet na dio gume koji dolazi u kontakt sa cestom jer ce guma imati losije prijanjanje i postati klizava, pogotovo na mokrom.

Postoje dvije vrste finisa izmedju kojih mozete birati – izgled visokog sjaja ili prirodan satenasti izgled. Koji god odaberete stvar je osobnog izbora, ali imajte na umu da sto je dresing sjajniji, tipicno, sadrzi vise silikona. Dresinzi za gumu dolaze u mnogo formulacija – oni koji se nanose pjenastim aplikatorom (neki su posebno prilagodjeni da dresing gume bude sto laksi), dresing u spreju/boci sa rasprsivacem ili u tubi koja zahtijeva da ga nanesete kistom.
 
Član
Šta bi preporučio od proizvoda dostupnih na našem tržištu za felge, a šta za gume? :)
Hvala.
 
Član
Ma sranje belifton, koliko je ljepljiv kamenčići se hvataju za gumu, i kad se razrijedi sa vodom opet ljepljiv,a inace lijep sjaj daje. Ja sada koristim od ma-fra
Black 3 Plus i meni se extra pokazo, a za felge ako je veliko zaprljanje Atas forlega, a za češće pranje Sonax fe...
 
Član
Ma sranje belifton, koliko je ljepljiv kamenčići se hvataju za gumu, i kad se razrijedi sa vodom opet ljepljiv,a inace lijep sjaj daje. Ja sada koristim od ma-fra
Black 3 Plus i meni se extra pokazo, a za felge ako je veliko zaprljanje Atas forlega, a za češće pranje Sonax fe...
Gdje se ima kupit?
 
Član
Možeš li mi linkove pomenutih proizvoda sa Sonax website-a poslat na PP? Hvala ti.
 
Top